Crossroads (~Keresztutak) címmel új regénye jelenik meg jövő októberben Jonathan Franzennek - írja a PW. Ez egyelőre az amerikai megjelenés, a magyar fordításról egyelőre nincs hír. Elöljáróban annyit lehet tudni, hogy a regény egy tervezett trilógia első kötete lesz, és Franzennek ez az első szépirodalmi munkája a 2015-ös Tisztaság óta.
A trilógia egy középnyugati család három generációjának történetét meséli el, íve a vietnami háborútól 2020-ig terjed majd, és a személyes és társadalmi dilemmákra, döntéshozatali helyzetekre fókuszál. Mindenesetre a könyv jó bizonyíték rá, hogy Franzen nem váltotta be korábbi fenyegetését, és nem vonult vissza a regényírástól. Az új regénnyel pedig az esszéírás után visszatér a nagy családi történetekhez, melyeket már a Szabadságnál és a Javításoknál megszokhattunk tőle.
Amikor öt éve Franzen a Budapesti Könyvfesztivál díszvendége volt, beszélgettünk vele a saját gyerekkoráról és a családregény műfajáról is – utóbbiról például a következőt mondta: „(…) az én szereplőim csupán átlagos, neurotikus, középosztálybeli családok, nem rosszabbak bárki másnál. Ha kevésbé lennének neurotikusak, és simán boldogok lennének, akkor nem lenne nagyon mit írni róluk”.
A teljes interjút itt tudjátok elolvasni:
Jonathan Franzen: Nem fetisizálom a boldogtalanságot - Könyves magazin
Fotó: Valuska Gábor A Nagy Amerikai Regény címkéjét olcsó fogásnak tartja, a hazug reklámok dühítik, a közösségi médiától rosszul van, viszont imád versenyezni és szenvedélyes madárleső. A 22. Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége a kortárs amerikai próza egyik legizgalmasabb művelője és alakítója, Jonathan Franzen, aki a nyitórendezvényen még azt fejtegette, miért az írást tartja a legjobb drognak, a Könyvesblognak adott interjújában azonban gyerekkorról, barátságról és az őt sokáig emésztő haragról is mesélt.
Nyitókép: Valuska Gábor