A Svéd Akadémia idén októberben Han Kang dél-koreai írónak ítélte az irodalmi Nobel-díjat „az olvasót a történelmi traumákkal szembesítő, az emberi élet törékenységét feltáró intenzív, költői prózájáért”. Ő az országában az első író és Ázsiában az első nő, aki megkapta ezt az elismerést.
A szerzőtől magyarul a Booker-díjas Növényevő, a Nemes teremtmények (itt beleolvashatsz), valamint a Görög leckék című regényei olvashatók, utóbbit nemrég mutatták be a Turbinában.
Csiszolatlan gondolatok a nyolcéves Han Kangtól
A Nobel-díjas Han Kang most szombat stockholmi előadásában beszélt íróvá válásának folyamatáról. Gyerekkorát felidézve elárulta, hogy az év elején egy régi cipősdobozban egy csomó naplóbejegyzésre és egy szerelmeslevélre bukkant, amit nyolcévesen írhatott.
A nyolcéves énem által írt sorok meglehetősen ártatlanok és csiszolatlanok voltak
– jegyezte meg.
Han Kang írásai az emberi lét fájdalmait vizsgálják, valamint a Korea viharos történelme által okozott sebeket. Mindezt gyakran felkavaró történetekbe csomagolja. A Növényevőt például sokan megrökönyödéssel fogadták, írtuk a szerzőről szóló portrécikkünkben.
A könyv egy nő, Jonghje történetéről szól, aki egészen addig számít átlagosnak a környezete számára, amíg egy nap úgy nem dönt, hogy felhagy a húsevéssel.
„Könyve egyszerre megrázó és lírai átváltozás-történet, hőse pedig egy olyan nő, akinek más eszköze nem lévén
a testével protestál a családi, társadalmi korlátok, az erőszak, és az emberi formában való létezés ellen
– írtuk a könyvről korábban kritikánkban, amit 2017-ben az év könyvei közé soroltunk.
„Amikor írok, a testemet használom”
Nem csoda hát, hogy Han Kang számára az írás nagyon intenzív folyamat, az egész testével és minden érzékszerveivel bevonódik.
„Amikor írok, a testemet használom. Minden érzékszervi tapasztalatot, a látást, hallást, szaglást, ízlelést, a gyengédség, a meleg, a hideg és a fájdalom érzetét, (...) érzem a szelet, az esőt és a havat a bőrömön” – fogalmazott a svéd fővárosban.
Hozzátette, hálás, amikor ezeket az „eleven érzéseket” sikerül továbbadnia az olvasóinak, akik kapcsolódni tudnak az általa vizsgált kérdésekhez, de hálás mindazoknak is, akik csak ezután fognak megismerkedni a könyveivel.
(AP News)
Nyitókép: han-kang.net