Han Kang író - fotó: Paik Dauim / Penguin Random House - konyvesmagazin.hu

Golyóstollal gépelte be a regényt, ami világhírűvé tette – bemutatjuk a Nobel-díjas Han Kangot

Sok költözés, egy véres mészárlás, egy halott testvér és egy súlyos ízületi gyulladás, amitől nem működnek rendesen az ujjai. Bár Han Kang már a kilencvenes években elkezdett írni, nemzetközi hírnevet csak 2016-ban szerzett egy csaknem tíz évvel azelőtt megjelent könyvéért. Portré a legújabb irodalmi Nobel-díjas íróról.

Kiss Imola & Tasi Annabella | 2024. október 11. |

November 10-én a Svéd Akadémia Han Kang dél-koreai írónak ítélte 2024 irodalmi Nobel-díját „az olvasót a történelmi traumákkal szembesítő, az emberi élet törékenységét feltáró intenzív, költői prózájáért”. Ő az országában az első író, aki megkapta ezt az elismerést, a díj 123 éves történetében pedig mindössze a 18. nő. 

Han Kang azt nyilatkozta, nagyon meglepődött, de megtisztelve érzi magát, és megköszönte a támogatást. Amikor felhívta a Nobel-bizottság a hírrel, este 8 óra körül járt az idő Szöulban, éppen befejezte a vacsorát a fiával. Csendesen, egy teával ünnepelte meg a díjat. „Könyvek között nőttem fel, mindenfélét olvastam, de a koreai irodalom nagyon közel áll a szívemhez. Örülök, hogy így többet megismerik a világon. Azokat a könyveket szeretem a legjobban, amelyek az élet értelmét kutatják” – mondta a díj kapcsán. 

A Nobelhez Dél-Korea elnöke, Jun Szogjol is gratulált, úgy fogalmazott, a díj nagy eredmény a koreai irodalom történetében és különleges pillanat a nemzet számára. „Modern történelmünk fájdalmas sebeit nagyszerű irodalommá alakította. Szeretném a tiszteletemet kifejezni, amiért növeli a koreai irodalom értékét” – üzente az elnök.

A hírt akkora örömmel fogadták az író hazájában, hogy a könyvei szinte teljesen kifogytak a könyvesboltokból.

Már gyerekkorában könyvek vették körül

Han Kang 1970-ben született a dél-koreai Kvangcsuban. Kilencéves volt, amikor a családja Szöulba költözött, ott nőtt fel. Édesapja is regényíró, később bátyja is ezt az utat követte. A család anyagi nehézségekkel küzdött, gyakran költöztek. Egy 2016-os interjúban azt mondta, a gyakori változás „túl sok volt egy kisgyereknek, 

de jól voltam, mert könyvek vettek körül”.

Koreai irodalmat tanult a Jonsze Egyetemen. Első verseit 1993-ban publikálta egy koreai irodalmi folyóiratban. Első novelláskötete 1995-ben jelent meg, első regénye 1998-ban. 2013-ban verseskötettel jelentkezett.

Dél-Koreában 1961 és 1987 között diktatúra volt. Han Kang és családja néhány hónappal azelőtt költöztek Szöulba, hogy kirobbant volna a kvangcsui felkelés, melynek során több száz demokráciapárti tüntetőt mészárolt le a hadsereg. Majd látta azt is, hogy az emberek sorban állnak, hogy vért adjanak a sebesülteknek.

Ez nagy hatással volt a világlátására, ami az írásaiban is visszaköszön. „Mintha két megoldhatatlan rejtély vésődött volna az agyamba:

Hogyan lehetnek az emberek ennyire erőszakosak? És hogyan lehetnek az emberek ennyire emelkedettek?

Amikor írok, mindig ahhoz térek vissza, hogy mit jelent embernek lenni” – mesélte erről később.

Erőteljes, mégis lírai

Han Kangot nem mindig könnyű olvasni, mert súlyos témákat dolgoz fel műveiben: kudarcos kapcsolatokat, félreértéseket, boldogtalanságot, gyászt, fizikai és lelki fájdalmat, személyes és közösségi traumákat, nem egyszer a közelmúlt véres eseményeit vagy a dél-koreai társadalom sötét aspektusait. 

Hazájában régebb óta elismert írónak számít, mint külföldön, ám 

nem minden regénye volt instant siker, a Növényevőt például sokan megrökönyödéssel fogadták eleinte.

Prózája egyszerre gyengéd és brutális, pontos és sűrű, mégis játékos, olykor szürreális, és mindig nagyon gazdag a költői képekben, amellyel képes megragadni olvasóit. Regényíró apja „egyedi, fantasztikus realizmusként” jellemezte, melyet átsző a melankólia.

Hernan Díaz író azt mondta, Hannak „különleges füle van a történelem morajaira”, és „hozzáfér azokhoz a traumákhoz, amelyek egész generációkat formáltak és sebeztek meg, anélkül, hogy a regényei valaha is didaktikussá válnának”.

Az írás számára a megkérdőjelezés eszköze. „Egyszerűen próbálom kiszélesíteni ezeket a kérdéseket az írás folyamata során, próbálok benne maradni a kérdésekben, amelyek néha fájdalmasak, néha pedig nagyon sokat követelnek” – magyarázta.

Gyakran vet fel a testhez, a nőgyűlölethez fűződő problémákat,

és az alapvetően máig macsó dél-koreai társadalom nőkre helyezett korlátait, elvárásait is női szemszögből vizsgálja, ugyanakkor művei eközben mindig megőrzik irodalmi jellegüket.

Észak-amerikai kiadója, a Hogarth szerkesztője, Parisa Ebrahimi úgy jellemezte: „Hang Kang egy látnok, nincs rá jobb szó”, hozzátéve, hogy az író figyelemre méltó módon képes betekintést nyújtani a nők belső világába.

A testével protestáló nő

A világhírt és sikert a 2007-ben megjelent, majd nemzetközi Booker-díjjal 2016-ban elismert Növényevő című regény hozta meg számára. A könyv egy nő, Jonghje történetéről szól, aki egészen addig számít átlagosnak a környezete számára, amíg egy nap úgy nem dönt, hogy felhagy a húsevéssel.

Han Kang
Növényevő
Ford. Kim Bogook, Németh Nikoletta, Kiss Marcell, Jelenkor, 2017, 180 oldal

„Könyve egyszerre megrázó és lírai átváltozás-történet,

hőse pedig egy olyan nő, akinek más eszköze nem lévén a testével protestál a családi, társadalmi korlátok, az erőszak, és az emberi formában való létezés ellen”

írtuk a könyvről kritikánkban.

A kafkai utat bejáró Jonghje történetét Han Kang három mesélő, a férj, a sógor és a lánytestvér szemszögéből ismerteti, így az eleve passzivitásba menekülő fiatal nő inkább tárgya, mint alanya a saját élettörténetének. A nő egy brutális rémálom-sorozat miatt dönt úgy, hogy nem ér többet húshoz.

-

Így kezd el megszabadulni minden állati eredetű ételtől a konyhában:

„Fekete és szürke zacskók tömkelege hevert a konyhapadlón, azt sem tudtam, hova lépjek. (…) Feleségem a recsegő, zizegő csomagokat egyenként egy hatalmas szemeteszsákba dobálta.

– Mi a francot művelsz? – kiáltottam rá türelmetlenül.

De ő csakúgy, mint az éjjel, egyáltalán nem foglalkozott velem, és csak dobálta a szemeteszsákba a húsokat. A marha- és a disznóhús, a feldolgozott csirke és a vagy kétszázezer von értékű tengeri angolna is ott végezte.

– Drágám, megőrültél? Miért dobod ki ezeket?”

2017-ben a Növényevőaz év könyvei közé soroltuk, ezzel indokoltuk: „Vannak könyvek, amelyek olyan erős atmoszférával bírnak, hogy sok-sok hónappal az elolvasásuk után is pontosan emlékszik rájuk az ember. A Növényevő pont ilyen: egyszerre fojtogató és nyomasztó, mégis rendkívül izgalmas, és épp emiatt letehetetlen.” A könyvből 2009-ben film is készült Lim Woo-Seong rendezésében. 

2014-es Nemes teremtények című regényében (itt beleolvashatsz) szülővárosának már említett véres epizódját dolgozta fel az áldozatok és a túlélők nézőpontjából. A kötetért 2017-ben elnyerte a rangos, olasz Malaparte-díjat.

Han Kang
Nemes teremtmények
Ford. Kiss Marcell, Jelenkor, 2018, e-könyv

Legutóbbi, 2021-ben kiadott regényében (angolul We Do Not Part címmel 2025 elején jelenik meg) Dél-Korea egy másik szégyenletes történelmi eseményéről és annak hatásairól írt: az 1940-es években Dzsedzsu szigetén több ezer embert, köztük gyerekeket és időseket lőttek agyon, azzal a gyanúval, hogy kollaboránsok. Mindezt két nő barátságán keresztül, az álmokat és valóságot összemosó történetbe ágyazva mutatja be. Emlékeztet az elmondhatatlan erőszakra, az élet törékenységére, ugyanakkor a szeretetet, a barátságot, a ragaszkodást és magát az életet is ünnepli.

Nem számított ilyen fogadtatásra

Han Kang „jó értelemben furcsának” találta, hogy a megjelenés után csaknem tíz évvel kapott nemzetközi díjat a könyve. Ő volt az első koreai szerző, aki ilyen komoly elismerést kapott. A könyv fogadtatásáról korábban úgy nyilatkozott, hogy érdekes volt megfigyelnie az apró eltéréseket a különböző kultúrák és generációk értelmezésében, ugyanakkor azt látta, hogy

mindenütt inkább a női olvasók érezték magukénak és értették meg a történetet.

Nem számított rá, hogy a regény ilyen népes olvasótáborra talál, ugyanis nehéz időszakban született. Három évig írta, és abban sem volt biztos, hogy be tudja-e egyáltalán fejezni, árulta el egy interjúban:

„Akkoriban az ujjaimban súlyos ízületi gyulladásom volt. Az első két részt laza tempóban írtam egy filctollal, ami könnyedén csúszott a papíron. Aztán az utolsó két részt két, fejjel lefelé tartott golyóstollal gépeltem be. A mai napig kínosan érzem magam, amikor a regény sikeréről beszélnek, főként amiatt, mert a főhőshöz nem illik a siker szó”. 

2016-ban megjelent a szabad fordításban Fehér című könyve, ami életrajzi ihletésű merengés a veszteségről és a gyászról, az író nővére ugyanis születése után két órával elhunyt. Egy interjúban azt mesélte, hogy mintha a fülében csengtek volna édesanyja szavai, ahogy azt mondogatja a kisbabájának: „Ne halj meg. Kérlek, ne halj meg”. A könyvben 65 fehér tárgyról ír rövid jegyzeteket, ami hazájában a gyász színe. Ezért a kötetért is jelölték a nemzetközi Booker-díjra.

Tinédzserkora óta migrénnel küzd, amiről Han Kang egy interjúban elmondta:

ha száz százalékban energikus és egészséges lenne, nem lehetett volna író.

Ez segít neki emlékeznie arra, hogy sebezhető és nem halhatatlan. „Olyankor abba kell hagynom a munkát, az olvasást, a rutinomat” – mesélte.

Van regénye, amit csak 2114-ben publikálnak

Han Kang is csatlakozott aFuture Library projekthez, amelynek lényege, hogy az olvasók csak sok-sok évtized múlva ismerhetik meg a kezdeményezésben részt vevő szerzők könyveit. Például Margaret Atwood, Elif Shafak és David Mitchell kéziratait is az oslói nemzetközi könyvtár erre kialakított szobájában tárolják 2114-ig, amikor elkezdik majd őket publikálni.

Az író 2017-ben azért mondott igent a felkérésre, mert az egész Jövőkönyvtár koncepciója az idő körül forog. „Amikor Koreában összeházasodik egy pár, az emberek azt kívánják nekik, hogy »éljenek száz évig«. Már-már örökkévalóságnak hangzik” – mondta, hozzátéve, hogy természetesen sem ő, sem a szerettei nem fognak még száz évig élni. Ez a könyörtelen tény pedig alaposan elgondolkodtatta az élete egy fontos eleméről: 

„Miért írok? Kihez beszélek, amikor írok?”

A Svéd Akadémia döntésére Dragomán György is reagált. „Szép választás!” – írta közösségi oldalán. Posztjából kiderül, Han Kanggal 2006-ban találkozott a fiatal írók szöuli fesztiválján, később pedig nagy örömmel olvasta a Növényevőt. 

(Forrás: The Booker Prizes, The Guardian, Reuters, AP, The New York Times)

Fotók: Paik Dahuim / Penguin Random House

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

A szörnyűségnek is vannak fokozatai – Olvass bele Han Kang Nobel-díjas író regényébe!

Dél-Korea történetének egy szégyenletes eseménye a kvangcsui mészárlás, melynek eseményeit a Nobel-díjas Han Kang az áldozatok és a túlélők szempontjából írta meg.

...
Hírek

Han Kang kapta az irodalmi Nobel-díjat 2024-ben

Ő az első dél-koreai író, akinek odaítélték a Nobel-díjat.

...
Hírek

Han Kang könyvei teljesen elfogytak Dél-Koreában

A nemzetközi Booker-díjas Növényevő óta nem látott érdeklődés övezi Han Kang könyveit Dél-Koreában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Olvass!
...
Beleolvasó

Így kopnak ki egymás életéből az egyetemi barátok – Olvasd el Harag Anita novelláját!

A Hangulatjelentés című kötetben 19 kortárs magyar szerző mesél arról, milyen most Magyarországon huszonéves, harmincas fiatalnak lenni. Most elolvashatod az antológiából Harag Anita novelláját.

...
Beleolvasó

A szörnyűségnek is vannak fokozatai – Olvass bele Han Kang Nobel-díjas író regényébe!

Dél-Korea történetének egy szégyenletes eseménye a kvangcsui mészárlás, melynek eseményeit a Nobel-díjas Han Kang az áldozatok és a túlélők szempontjából írta meg.

...
Beleolvasó

Kollár-Klemencz László mágikus új regényében folyóvá változik egy szalag

Az Anyám tenyere lapjain Kollár-Klemencz László nemcsak a természet, ember és állat együttélésének lehetőségeit mutatja meg, de Isten kereséséről és a létezés legelemibb tapasztalatairól is tanúságot tesz.

Hírek
...
Nagy

Kovács Krisztián: A barátaim szemében ugyanazt a belső szenvedést láttam, amit én is éreztem

...
Hírek

Han Kang könyvei teljesen elfogytak Dél-Koreában

...
Beleolvasó

A sakkban lehet, hogy Ivan zseni, de a nőkkel esetlen – Részlet az új Sally Rooney-kötetből

...
Nagy

Szabó T. Anna: A világ esik szét és én próbálom összetartani

A Vigasz című verseskötet bemutatóján nem csak a gyászfeldolgozás témája került elő, hanem az öröm, a varázslat és egy törött tükör is szóba került, de Szabó T. Anna azt is elárulta, hogyan tartja szárazon a puskaport, ha ihletről van szó.

Szerzőink

...
Bánhidi Lilla

Bánhidi Lilla: Meglepetés

...
vn

Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

...
ki

Závada Pál: Hajtott, hogyan lehet ábrázolni a töketlenkedésünket