A kulturális örökség pusztítása mint háborús taktika: legalább 13 könyvtár semmisült meg Gázában

A 2023. októbere óta a gázai övezetben az izraeli fegyveres erők által lerombolt könyvtárakról, múzeumokról és levéltárakról tett közzé jelentést a palesztinokkal szolidaritást vállaló Könyvtárosok és Levéltárosok Palesztinával (Librarians and Archivists with Palestine) nevű szervezet.

sa | 2024. február 07. |

A Gázai Központi Levéltár (amely 150 évnyi, Gáza történelmére vonatkozó iratot őrzött) és a Nagy Al-Omari Mecset (amely Palesztina egyik legjelentősebb, ritka könyvekből álló gyűjteményét tartalmazta) teljes megsemmisítésével együtt legalább 13 különböző könyvtárat rongáltak meg súlyosan vagy pusztítottak el azóta, hogy Izrael válaszcsapásokat indított a Hamász október 7-i, Izrael területén végrehajtott vérengzését követően.

Szabadon engedték a menekülés közben elfogott palesztin költőt
Szabadon engedték a menekülés közben elfogott palesztin költőt

A Gázából való menekülés közben elfogott palesztin költőt, Masab Abu Tohát állítólag szabadon engedték. 

Tovább olvasok

A jelentés azzal a kijelentéssel kezdődik, hogy 

„a gázai kulturális örökség elpusztítása elszegényíti a palesztin nép kollektív identitását, visszavonhatatlanul megtagadja tőlük a történelmüket, és sérti a szuverenitásukat”,

majd kifejti, hogy nehéz meghatározni a gázai könyvtári és múzeumi ágazatot ért károk teljes mértékét.

Mivel kollégáik, a helyi levéltárosok és könyvtárosok számos esetben kényszerültek elhagyni otthonukat, megsebesítették vagy meg is ölték őket, még nehezebb felmérni a kulturális örökség veszteségeit – így feltételezhető, hogy a jelentés csak a károk töredékét tudja bemutatni, a teljes képet nem.

A romok között egy új város bukkan fel – egy palesztin író utolsó sorai
A romok között egy új város bukkan fel – egy palesztin író utolsó sorai

Heba Abu Nada regényíró és költő, a palesztin irodalmi közösség szeretett alakja és az Oxygen is Not for the Dead című könyv szerzője pénteken egy izraeli légicsapás következtében életét vesztette Gáza városától délre fekvő otthonában. Az író mindössze harminckét éves volt.

Tovább olvasok

Hozzáteszik, hogy a kulturális pusztítás visszatérő taktikai elem Izrael részéről:

  • 1948-ban, a Nakba idején 30 ezer könyvet és kéziratot raboltak el palesztin otthonokból;
  • az 1982-es libanoni invázió során Izrael kifosztotta és elkobozta a Palesztin Felszabadítási Szervezet könyvtárát és archívumát;
  • a második intifáda idején könyvtárakat és archívumokat rongáltak meg.

A lerombolt könyvtárak listáján szerepel

  • a Gázai Egyetemi Könyvtár;
  • az IBBY Children in Crisis könyvtár (ez 2014-ben egyszer már elpusztult egy izraeli légicsapás következtében, de újjáépítették);
  • a Diana Tamari Sabbagh Könyvtár (amely több tízezer kötetet őrzött és több száz palesztin menekültnek adott menedéket, mielőtt november 25-én lebombázták),
  • valamint az Al-Israa Egyetemi Könyvtár és Nemzeti Múzeum (amelyet az izraeli hadsereg kifosztott, mielőtt január 18-án célzottan lerombolták).

A jelentés végén azon könyvtárosok és levéltárosok neve olvasható, akik a folyamatban lévő izraeli bombázásokban haltak meg.

Ebben a cikkben hét könyvet ajánlottunk a helyzet alaposabb megértéséhez:

7 könyv, ha jobban meg akarod érteni az izraeli-palesztin konfliktust
Az ENSZ Közgyűlése megszavazta a határozatot, amely azonnali tűzszünetre szólít fel Gázában

A tagállamok háromnegyede szavazott igennel, 10 nemmel, 23 tartózkodott. Hét könyvet ajánlunk a hír és a helyzet alaposabb megértéséhez.

Tovább olvasok

(Lithub)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Palesztináért tüntető csoport szakította félbe egy kanadai irodalmi díj átadóját

A tiltakozók szerint a díj névadó szponzora „a palesztinok népirtását pénzeli”.

...

A romok között egy új város bukkan fel – egy palesztin író utolsó sorai

Heba Abu Nada regényíró és költő, a palesztin irodalmi közösség szeretett alakja és az Oxygen is Not for the Dead című könyv szerzője pénteken egy izraeli légicsapás következtében életét vesztette Gáza városától délre fekvő otthonában. Az író mindössze harminckét éves volt.

...

Annie Ernaux is bojkottálja a német kulturális szervezeteket a gázai háború kezelése miatt

A Strike Germany nevű kampány szerint Németország „mcarthyista politikát folytat, amely elnyomja a véleménynyilvánítás szabadságát, különösen a Palesztinával való szolidaritás kifejezését”.

Kiemeltek
...

Egyszer szimpatikus, máskor a falra mászunk tőle: ilyen belelátni egy kamaszlány fejébe

A középiskolák ismerős atmoszférája, a közösségi média hatásai és a kamaszok kibogozhatatlan lelkivilága mind fontos témák Alessandro Mari regényében. Kritika. 

...

Gáspár Sára: A bátorságot nagyon értékelem egy debütkötetnél

Az előzsűrit bemutató sorozatunkban Gáspár Sárát kérdezzük.

...

Kustos Júlia: A nagy tanulság az volt, hogy nem a mások tekintetének, fülének, ízlésének alkotok

Kustos Júlia, a Mastercard - Alkotótárs shortlistese novellákkal érkezik, amihez meg kellett tanulnia a nyugalmat. 

A hét könyve
Kritika
Be vagyok zárva Magyarországra: Spiró és a Táncsics-regény
A csütörtöki nyomozóklub: a nyugdíjas Disneylandet a tökéletes szereposztás viszi a hátán

A csütörtöki nyomozóklub: a nyugdíjas Disneylandet a tökéletes szereposztás viszi a hátán

Miss Marple visszavág – és hozta a haverokat! Megnéztük A csütörtöki nyomozóklubot. 

Vas Máté: Az olvasás azt jelenti, úton lenni, akkor is, ha néha elkap a kétség

Vas Máté: Az olvasás azt jelenti, úton lenni, akkor is, ha néha elkap a kétség

2025-ös Margó-díj előzsűrijét bemutató interjúsorozatunk ezen részében Vas Máté válaszol.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Nálunk olvashatod el először a készülő Vaják-kötet első fejezetét! Jön a Hollók válaszútja

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

A csütörtöki nyomozóklub: a nyugdíjas Disneylandet a tökéletes szereposztás viszi a hátán

Természetesen olvasok
...

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!