Több mint 500 művész, filmkészítő, író és kulturális dolgozó csatlakozott a Strike Germany nevű globális kampányhoz, amellyel Németország a gázai háborúval kapcsolatos álláspontja ellen tiltakoznak.
Arra szólítják fel a kultúra szereplőit, hogy ne működjenek együtt a német állam által finanszírozott kulturális intézményekkel, szervezetekkel, programokkal.
A bojkott legismertebb támogatója Annie Ernaux Nobel-díjas író, illetve Mohammed El-Kurd palesztin költő és aktivista, Christina Sharpe irodalomtörténész, Tai Shani Turner-díjas brit képzőművész és Indya Moore amerikai színésznő. (Az évtizedekre visszanyúló izraeli-palesztin konfliktus alaposabb megértéséhez ebben a cikkben ajánlunk könyveket.)
A 97 napja tartó háború alatt a német hatóságok többféleképpen korlátozták a Palesztina melletti kiállást, például betiltották a palesztinokat támogató szimbólumok használatát, Berlinben nem engedélyezik a palesztinpárti felvonulásokat, tüntetéseket, illetve több művészt, írót is ért retorzió amiatt, hogy nyilvánosan kritizálta az ország Izraellel kapcsolatos állásfoglalását, köztük Masha Gessent. A kampány szervezői szerint
Németország „mcarthyista politikát folytat, amely elnyomja a véleménynyilvánítás szabadságát, különösen a Palesztinával való szolidaritás kifejezését”.
Úgy látják, hogy a fent említett intézkedések az egész országban, de különösen a művészetekben dermesztő hatást gyakoroltak. „Egy olyan időszakban, amikor a palesztinokat a Németország által támogatott hadsereg példátlan ütemben mészárolja le, és amikor a német intézményekben a totalitarizmus erősödik, most fontosabb, mint valaha, hogy a jó emberek határozottan és nyilvánosan elutasítsák a palesztin-ellenes rasszizmust, és bojkottálják azokat a szervezeteket, amelyek terjesztik ezt a rasszizmust vagy védelmet adnak neki” – nyilatkozta El-Kurd az Al Jazeerának.
Az aláíró művészek azt követelik, hogy a német hatóságok védjék meg a művészet szabadságát,
ugyanis „a kulturális intézmények megfigyelik a közösségi médiát, a a Palesztinával való szolidaritást kifejező petíciókat, nyílt leveleket és nyilatkozatokat annak érdekében, hogy kiszűrjék azokat a kulturális dolgozókat, akik nem értenek egyet azzal, hogy Németország egyértelműen Izraelt támogatja”. Emellett felszólítják a német intézményeket a strukturális rasszizmus elleni küzdelemre, mellyel egyúttal az ország 2019-es állásfoglalására is utaltak a Boycott, Divestment, Sanctions (a.m. bojkott, elidegenítés, szankciók) kampány ellen, melyhez Annie Ernaux szintén csatlakozott. A német parlament a BDS-mozgalmat antiszemitának nevezte, és erre hivatkozva kijelentette, nem támogatja semmilyen projekt finanszírozását, amely Izrael bojkottjára szólít fel.
Ha több művész csatlakozik a Strike Germany-hez, azzal olyan német kulturális rendezvények megrendezése válhat kétségessé, mint a közelgő Berlini Filmfesztivál, valamint az olyan intézmények programjai, mint a Goethe Intézet vagy a Gropius Bau.
(Forrás: Al Jazeera)
A tagállamok háromnegyede szavazott igennel, 10 nemmel, 23 tartózkodott. Hét könyvet ajánlunk a hír és a helyzet alaposabb megértéséhez.
Tovább olvasok