A dzsesszkorszak nagy írójának legismertebb regénye az azóta is mesterműként emlegetett A nagy Gatsby. Második regénye 1921-ben jelent meg, nem kisebb sikerrel, az olvasók és a kritika egyaránt az első perctől rajongott a szerzőért. A Szépek és átkozottak a tehetséges, művészi hajlamú Anthony Patch és az imádatra méltó, gyönyörű Gloria Gilbert szerelmének története. A szerelemből házasság lesz, szerelmük pedig az évek múlásával megkopik.
125 éve született F. Scott Fitzgerald, A nagy Gatsby szerzője, a 20. század egyik leghíresebb modernista regényírója. Születésének évfordulója alkalmából tíz érdekességet gyűjtöttünk össze az életéről.
Tovább olvasok„Amit elveszítünk, az sokkal édesebbnek tűnik utólag – jegyzi meg Fitzgerald, aki saját csalódását is beleírta könyvébe. – Tudom, hogy így van, mert egyszer nagyon akartam valamit, és meg is szereztem. Ez volt az egyetlen dolog, amit igazán akartam életemben… Aztán amikor az enyém lett, porrá omlott a kezeim között… És ebből megtanultam, hogy
az ember nem szerezhet meg magának semmit, egyáltalán semmit. Mert a vágyaink becsapnak.”
Mint valamennyi ihletett Fitzgerald-könyv, a Szépek és átkozottak is a kiábrándulás regénye.
Legeza Ilona könyvismertetője szerint a kötet „elsősorban mint a későbbi Fitzgerald életmű nyitánya érdemel figyelmet, mint későbbi témák, motívumok, ábrázolásmódok, szándékok első megmutatkozása, az "igazi" Fitzgerald előkészülete, próbálkozása. Persze így is népszerűnek, keresettnek ígérkezik: szerzőjének neve, a mű blikkfangos címe, témái jó része, valamint az is "vinni" fogja, hogy a dzsessz-korszak egyik első kimerítő dokumentuma."
Az év végén lejárnak A nagy Gatsby szerzői jogai, így jövőre már nem kell engedélyt kérniük azoknak, akik fel szeretnék dolgozni F. Scott Fitzgerald klasszikusát. Nagyon úgy tűnik, hogy valaki csak erre a pillanatra várt, a friss hírek szerint ugyanis január 5-én már érkezik is egy új alkotás, amelyet Fitzgerald regénye ihletett, méghozzá egy előzménytörténet.
Tovább olvasokF. Scott Fitzgeraldról Ernest Hemingway úgy vélekedett: „Tehetsége annyira természetes volt, mint a lepkeszárnyon a minta. De ennek ugyanúgy nem volt tudatában, mint a lepke.” Fitzgerald a 20. század egyik legjelesebb modernista regény- és novellaírója volt. 1925-ben, A nagy Gatsby-vel ért pályája csúcsára: ez az a regénye, amely egymagában is előkelő helyet biztosítana számára a világirodalom nagyjai között. Halála óta munkája és legendája számos írót inspirált, többek között Michael Chabont, Charles Jacksont, J. D. Salingert és Richard Yates-t.
F. Scott Fitzgerald digitalizált kéziratai ITT böngészhetők, ha pedig érdekel az író élete, ezt a cikket érdemes elolvasni. Dunajcsik Mátyás szerint egyébként F. Scott Fitzgeraldé a legszexibb próza, amit valaha írtak.