Ingyenesen böngészhetők F. Scott Fitzgerald digitalizált kéziratai

A napokban ünnepeltük F. Scott Fitzgerald születésének 125. évfordulóját (ITT írtunk életének legfontosabb állomásairól), ez pedig kiváló alkalom A nagy Gatsby rajongóinak, hogy belessenek az író digitalizált kézirataiba, amelyeket a Princetoni Egyetem könyvtára tett közzé.

fk | 2021. szeptember 27. |

Digitalizálta és online böngészhetővé tette a Princetoni Egyetem könyvtára az úgynevezett Fitzgerald-gyűjteményt, amelyben az író számos kézirata megtalálható, köztük például Az Édentől messze első változata, amelyet F. Scott Fitzgerald még akkor kezdett el írni, amikor az egyetem hallgatója volt. De a gyűjteményben ott van A nagy Gatsby kézzel írott eredeti verziója is, amelyet 1950-ben Scottie Fitzgerald Lanahan, F. Scott és Zelda Fitzgerald lánya adományozott az intézménynek, illetve akadnak egyéb izgalmas jegyzetek, regénykezdemények is (például a Gatsby korai verziója, amely még Trimalchio címen futott). 

A partik nagyobbak, az erkölcsök lazábbak - F. Scott Fitzgerald élete
A partik nagyobbak, az erkölcsök lazábbak - F. Scott Fitzgerald élete
Tovább olvasok

Ahogy azt a szerző születésének 125. évfordulóján is írtuk, Fitzgerald a Princetonra járt, de nem volt túl jó diák, ezért egy idő után otthagyta az egyetemet és elment inkább katonának. Nemcsak lusta volt, de azt is lehet tudni róla, hogy nagyon rossz volt a helyesírása, elképzelhető, hogy diszlexiás volt. Az írás viszont már nagyon korán érdekelni kezdte. 

F. Scott Fitzgerald digitalizált kéziratai ITT érhetők el. 

Előzményregényt kap A nagy Gatsby
Előzményregényt kap A nagy Gatsby

Az év végén lejárnak A nagy Gatsby szerzői jogai, így jövőre már nem kell engedélyt kérniük azoknak, akik fel szeretnék dolgozni F. Scott Fitzgerald klasszikusát. Nagyon úgy tűnik, hogy valaki csak erre a pillanatra várt, a friss hírek szerint ugyanis január 5-én már érkezik is egy új alkotás, amelyet Fitzgerald regénye ihletett, méghozzá egy előzménytörténet.

Tovább olvasok

2013-ban egyébként online elérhetővé tették F. Scott Fitzgerald főkönyvét is, vagyis azt a bőrkötéses könyvet, amelybe az író életének minden fontos részletét lejegyezte. A főkönyv öt fejezetből áll. Az elsőben a publikált műveiről ír, a másodikban feljegyzi az összes pénzt, amit leszerelése után az írásért kapott, de külön fejezetben számol be az adaptációkból szerzett pénzről, felesége bevételeiről, és saját életútjának főbb eseményeiről is.

Forrás: Lithub

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Amikor F. Scott Fitzgerald irodalmi rangra emelte a pólókat

Az irodalom gyakran válik annak írott forrásává, hogy valamilyen szokás vagy tárgy mikortól terjedhetett el a múltban. Egy ilyen példáról most a LitHub számolt be.

...
Hírek

Ki lehet venni a házat, ahol egykor F. Scott és Zelda Fitzgerald élt

Mindössze 72 dollár/éjszakáért meg lehet szállni abban az alabamai házban, ahol egykor F. Scott és Zelda Fitzgerald élt. Az épületben egy múzeum is található, két apartman viszont várja az irodalmi kalandorokat.

...
Nagy

Dunajcsik Mátyás: F. Scott Fitzgeraldé a legszexibb próza, amit valaha írtak

Polc

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...
Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.