A Könyves Európa-bajnoka Dragomán György regénye – Befejeződött a foci Eb-vel párhuzamosan indított játékunk

A Könyves Európa-bajnoka Dragomán György regénye – Befejeződött a foci Eb-vel párhuzamosan indított játékunk

A Németországban megrendezett foci Eb vasárnap este Spanyolország győzelmével fejeződött be, most pedig a Könyves bajnoksága is a végéhez érkezett. A végső győztes A fehér király című regény lett.

ko | 2024. július 15. |

A foci Eb elején induló játékunkban minden nemzeti válogatottat egy-egy kiváló regény képviselt. Amíg a német stadionokban Európa legjobb futballválogatottját keresték, addig mi a Könyves házibajnokságán Európa legjobb regényét szerettük volna megtalálni. A Facebook-oldalunkon vasárnap este 9-kor indított szavazás hétfőn délben véget ért, a győztes Dragomán György 2005-ben megjelent regénye, A fehér király.

Erős mezőny

Ahogyan a rangos bajnokságokon sem rúghat labdába akárki, úgy itt is csak a legjobb könyvek kerülhettek versenybe. Irodalmi Nobel-díjasok, bestsellerek, klasszikusok és új felfedezések csatáztak, megannyi stílus, hangnem és téma szállt szembe egymással, megmutatva azt, hogy mennyire gazdag kontinensünk irodalma.

A két döntős

Végül aztán legyőzve olyan elképesztő regényeket mint a Sörgyári capriccio, A zongoratanárnő, A diákotthon vagy az Évek, ketten jutottak a döntőbe: Dragomán György A fehér király és a spanyol Irene Solà Énekelek, s táncot jár a hegy című könyve.

A mi Európa-bajnokunk

Hétfő délben végül az is eldőlt, hogy az utolsó szavazást a tavaly 50. születésnapját ünneplő Dragomán György regénye nyerte, bár ez kifejezetten nagy meglepetést nem okozott, hiszen ha rajtunk, drukkereken múlt volna, valószínűleg a győztes helyig repítjük a magyar válogatottat is, de erre sajnos nem volt lehetőség. A Könyves Eb-n azonban megtehették és meg is tették a drukkerek, azaz az olvasók, hogy magyar győztest avathatunk. Persze egyáltalán nem érdemtelenül, hiszen A fehér király az utóbbi évtizedek egyik legfontosabb könyve.

Miről szól a könyv?

A több mint harminc nyelvre lefordított regény (melyből egyébként azonos címen filmes adaptáció is készült)

az 1980-as években játszódik, egy elképzelt kelet-európai diktatúrában,

a történéseket pedig egy tizenegy éves kisfiú nézőpontjából követhetjük. A mű a feszültséget végig fenntartva vezet be a diktatúra hétköznapjaia: az iskolán belüli és családon belüli erőszakba, a felnőttek és gyerekek kegyetlenségébe, a gyerekek és csonkává vált családok kiszolgáltatottságába. 

A kis főhős életének egyik legnehezebb évét meséli el a regény, attól a pillanattól kezdve, hogy apját a Duna-csatorna munkatáborába viszik, egészen addig, amíg újra viszont nem láthatja. A hol vicces, hol tragikus történetekből kirajzolódik egy

abszurd, de gyerekszemmel mégiscsak szép világ,

 amely inkább elemeiben, mint konkrét történelmében azonos a kora nyolcvanas évek Erdélyével és Romániájával.

A történetet a fiú nézőpontjából látjuk, akinek apja elvesztése miatt hirtelen szembesülnie kell a felnőtté válás terheivel, és aki a gyermekkor értetlen-ártatlan optimizmusának és a felnőttkor reménytelenségének határhelyzetében még képes arra, hogy játékosan és mitikusan lássa a brutális hétköznapokat.

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Dragománt megállíthatja Hrabal a Könyves Eb rangadóján? - A foci Eb alatt a legjobb európai regényt keressük

A németországi futball Európa-bajnokság a hajrájához érkezik, ahogy a Könyves Eb is, amin Európa legjobb regényét keressük: Magyarország-Csehország, Spanyolország-Franciaország.

...
Hírek

Indul a foci Eb, a legjobb európai regényt keressük!

Egy országot egy regény képvisel a németországi futball Európa-bajnoksággal párhuzamosan elindított játékunkon. Sok-sok izgalmas könyv, szavazások meccsidőpontokban: olvasással éld túl az Eb-t!

...
Hírek

Foci Eb: Lackfi János versbe öntötte a magyar csapat első győzelmét

A focirajongó költőt is magával ragadta a gólöröm.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

...
Hírek

Vajon Merlin sírját találták meg Dél-Skóciában?

...
Szórakozás

„Ez a gyerek király lesz!” ‒ itt a Hunyadi-sorozat első előzetese

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.