20 évvel a halála után megjelennek Douglas Adams személyes feljegyzései

42 címmel összeállítottak egy izgalmas kötetet a Galaxis útikalauz stopposoknak szerzőjének vicceiből, verseiből, ötleteiből, leveleiből és egyéb feljegyzéseiből, amely révén bele lehet lesni Douglas Adams zseniális elméjébe. 

fk | 2021. március 23. |

Douglas Adams, a Galaxis útikalauz stopposoknak írója 2001-ben, 49 évesen halt meg. A hagyatékában nemrég izgalmas feljegyzéseket fedeztek fel, amelyek halálának huszadik évfordulója alkalmából meg is jelennek. A 42 című kötetbe sokféle iromány, feljegyzés, szövegkezdemény került. Vannak benne viccek, levelek, beszédek, versek, de néhány önmagának írt bejegyzés és teendő lista is. Az egyik ilyen írásból kiderül például, hogy még neki is meg kellett küzdenie a saját félelmeivel és aggodalmaival a Galaxis útikalauz stopposoknak írása közben. Arra biztatta magát, hogy ne adja fel, folytassa, az írás végülis nem mindig olyan rossz. 

-

Az író halála után 67 doboznyi jegyzet maradt fenn. Ezeket a családja Adams egykori cambridge-i főiskolákának ajándékozta. A 42 című kötetet az örökösök szoros közreműködésével állították össze. A könyvet közösségi finanszírozással készítették el.

A könyv szerkesztője, Kevin Jon Davies azt mondta, nagyon megrendítő volt olvasni Adams hátramaradt feljegyzéseit, amelyek pont olyanok, mint amilyen ő maga volt. Mathew Clayton az Unbound kiadó vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy Adams az utóbbi fél évszázad egyik legkreatívabb gondolkodója volt. Éppen ezért olyan könyvet szerették volna összerakni, amely megerősíti az olvasókat abban, mekkora filozófus és látnok volt.

Douglas Adams ötrészes kultikus sorozatát 2010-ben Eoin Colfer bővítette hatrészessé, akkor az alábbiakat írtuk a könyvről és szereplőiről:

„Arthur ugyanolyan idegesítően ostoba és angol, Ford továbbra is vidáman (és általában beszívva) figyeli a körülötte tomboló káoszt, Zaphod változatlanul folyamatosan az egójával van elfoglalva, Trillian és Random sem hiányozhatnak a konfliktusaikkal együtt, szóval itt az összes régi ismerős - és ami a legfontosabb, olyanok, amilyennek lenniük kell. Talán Zaphod túl jó fej, de erre is van magyarázat (...).

A cselekmény (az öt rész rövid összefoglalója után) egy huszárvágással ott kezdődik, ahol a Jobbára ártalmatlan végén elhagytuk hőseinket: a Földet éppen megint lerombolják, ezúttal a Vogonok alvállalkozói. Majdnem az összes általunk ismert karakter (hol lehet Marvin?) összegyűlik, majd VIGYÁZAT, SPOILER természetesen megmenekülnek. Megjelenik Wowbagger, aki végigsértegeti az Univerzumot, összeszedi hőseinket és elpályázik velük Ázgard felé, hogy megkeressék Thort, a villámistent. SPOILER VÉGE.”

Tavaly tavasszal egyébként a koronavírus-járvány okozta apokaliptikus hangulat miatt sokan újra elővették a könyvet. Akkor ezt írtuk: 

„A rajongókat viszont kellőképpen vigasztalhatja, hogy éppen 42 évvel azután, hogy Douglas Adams sztorija rádiójátékként debütált (1978-ban sugározták először a BBC Radio 4 csatornán), egy olyan időszakban, amikor a karanténba kényszerült embereknek gyakran a könyvek és a humor jelenthetik az egyedüli mentsvárat, ismét eljött az ideje olvasni vagy újraolvasni a Galaxis útikalauz…-t. Ráadásul ennek a könyvnek köszönhetjük az egyik legjobb tanácsot is, ami a sztori szerint az útikalauz borítóján díszeleg szép nagy betűkkel szedve. Ez pedig nem más:

NE ESS PÁNIKBA!”

Forrás: NewsChain

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Douglas Adams halála ellenére folytatódik a Galaxis útikalauz

...
Hírek

Douglas Adams kamaszkorában írt verse került elő

...
Hírek

A Galaxis útikalauz stopposoknak lehet 2020 könyve?

Douglas Adams 1979-es kultregénye elég erősen indít: elpusztul a Föld. Nem csoda, ha az apokaliptikus hangulatra fogékonyak most ismét elővették a könyvet.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Podcast

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

Mit vár el a társadalom egy anyától, és mit egy apától? Ott Anna Réz Annát kérdezte az Ezt senki nem mondta! podcast legújabb adásában. 

Szerzőink

...
Tasi Annabella

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...
Ott Anna

A kiegyensúlyozott babavárástól a békés szülésig – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
Kiss Imola

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Polc

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

...
Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!