Douglas Adams, a Galaxis útikalauz stopposoknak írója 2001-ben, 49 évesen halt meg. A hagyatékában nemrég izgalmas feljegyzéseket fedeztek fel, amelyek halálának huszadik évfordulója alkalmából meg is jelennek. A 42 című kötetbe sokféle iromány, feljegyzés, szövegkezdemény került. Vannak benne viccek, levelek, beszédek, versek, de néhány önmagának írt bejegyzés és teendő lista is. Az egyik ilyen írásból kiderül például, hogy még neki is meg kellett küzdenie a saját félelmeivel és aggodalmaival a Galaxis útikalauz stopposoknak írása közben. Arra biztatta magát, hogy ne adja fel, folytassa, az írás végülis nem mindig olyan rossz.
Az író halála után 67 doboznyi jegyzet maradt fenn. Ezeket a családja Adams egykori cambridge-i főiskolákának ajándékozta. A 42 című kötetet az örökösök szoros közreműködésével állították össze. A könyvet közösségi finanszírozással készítették el.
A könyv szerkesztője, Kevin Jon Davies azt mondta, nagyon megrendítő volt olvasni Adams hátramaradt feljegyzéseit, amelyek pont olyanok, mint amilyen ő maga volt. Mathew Clayton az Unbound kiadó vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy Adams az utóbbi fél évszázad egyik legkreatívabb gondolkodója volt. Éppen ezért olyan könyvet szerették volna összerakni, amely megerősíti az olvasókat abban, mekkora filozófus és látnok volt.
Douglas Adams ötrészes kultikus sorozatát 2010-ben Eoin Colfer bővítette hatrészessé, akkor az alábbiakat írtuk a könyvről és szereplőiről:
„Arthur ugyanolyan idegesítően ostoba és angol, Ford továbbra is vidáman (és általában beszívva) figyeli a körülötte tomboló káoszt, Zaphod változatlanul folyamatosan az egójával van elfoglalva, Trillian és Random sem hiányozhatnak a konfliktusaikkal együtt, szóval itt az összes régi ismerős - és ami a legfontosabb, olyanok, amilyennek lenniük kell. Talán Zaphod túl jó fej, de erre is van magyarázat (...).
A cselekmény (az öt rész rövid összefoglalója után) egy huszárvágással ott kezdődik, ahol a Jobbára ártalmatlan végén elhagytuk hőseinket: a Földet éppen megint lerombolják, ezúttal a Vogonok alvállalkozói. Majdnem az összes általunk ismert karakter (hol lehet Marvin?) összegyűlik, majd VIGYÁZAT, SPOILER természetesen megmenekülnek. Megjelenik Wowbagger, aki végigsértegeti az Univerzumot, összeszedi hőseinket és elpályázik velük Ázgard felé, hogy megkeressék Thort, a villámistent. SPOILER VÉGE.”
Tavaly tavasszal egyébként a koronavírus-járvány okozta apokaliptikus hangulat miatt sokan újra elővették a könyvet. Akkor ezt írtuk:
„A rajongókat viszont kellőképpen vigasztalhatja, hogy éppen 42 évvel azután, hogy Douglas Adams sztorija rádiójátékként debütált (1978-ban sugározták először a BBC Radio 4 csatornán), egy olyan időszakban, amikor a karanténba kényszerült embereknek gyakran a könyvek és a humor jelenthetik az egyedüli mentsvárat, ismét eljött az ideje olvasni vagy újraolvasni a Galaxis útikalauz…-t. Ráadásul ennek a könyvnek köszönhetjük az egyik legjobb tanácsot is, ami a sztori szerint az útikalauz borítóján díszeleg szép nagy betűkkel szedve. Ez pedig nem más:
NE ESS PÁNIKBA!”
Forrás: NewsChain