20 évvel a halála után megjelennek Douglas Adams személyes feljegyzései

42 címmel összeállítottak egy izgalmas kötetet a Galaxis útikalauz stopposoknak szerzőjének vicceiből, verseiből, ötleteiből, leveleiből és egyéb feljegyzéseiből, amely révén bele lehet lesni Douglas Adams zseniális elméjébe. 

fk | 2021. március 23. |

Douglas Adams, a Galaxis útikalauz stopposoknak írója 2001-ben, 49 évesen halt meg. A hagyatékában nemrég izgalmas feljegyzéseket fedeztek fel, amelyek halálának huszadik évfordulója alkalmából meg is jelennek. A 42 című kötetbe sokféle iromány, feljegyzés, szövegkezdemény került. Vannak benne viccek, levelek, beszédek, versek, de néhány önmagának írt bejegyzés és teendő lista is. Az egyik ilyen írásból kiderül például, hogy még neki is meg kellett küzdenie a saját félelmeivel és aggodalmaival a Galaxis útikalauz stopposoknak írása közben. Arra biztatta magát, hogy ne adja fel, folytassa, az írás végülis nem mindig olyan rossz. 

-

Az író halála után 67 doboznyi jegyzet maradt fenn. Ezeket a családja Adams egykori cambridge-i főiskolákának ajándékozta. A 42 című kötetet az örökösök szoros közreműködésével állították össze. A könyvet közösségi finanszírozással készítették el.

A könyv szerkesztője, Kevin Jon Davies azt mondta, nagyon megrendítő volt olvasni Adams hátramaradt feljegyzéseit, amelyek pont olyanok, mint amilyen ő maga volt. Mathew Clayton az Unbound kiadó vezetője pedig azt nyilatkozta, hogy Adams az utóbbi fél évszázad egyik legkreatívabb gondolkodója volt. Éppen ezért olyan könyvet szerették volna összerakni, amely megerősíti az olvasókat abban, mekkora filozófus és látnok volt.

Douglas Adams ötrészes kultikus sorozatát 2010-ben Eoin Colfer bővítette hatrészessé, akkor az alábbiakat írtuk a könyvről és szereplőiről:

„Arthur ugyanolyan idegesítően ostoba és angol, Ford továbbra is vidáman (és általában beszívva) figyeli a körülötte tomboló káoszt, Zaphod változatlanul folyamatosan az egójával van elfoglalva, Trillian és Random sem hiányozhatnak a konfliktusaikkal együtt, szóval itt az összes régi ismerős - és ami a legfontosabb, olyanok, amilyennek lenniük kell. Talán Zaphod túl jó fej, de erre is van magyarázat (...).

A cselekmény (az öt rész rövid összefoglalója után) egy huszárvágással ott kezdődik, ahol a Jobbára ártalmatlan végén elhagytuk hőseinket: a Földet éppen megint lerombolják, ezúttal a Vogonok alvállalkozói. Majdnem az összes általunk ismert karakter (hol lehet Marvin?) összegyűlik, majd VIGYÁZAT, SPOILER természetesen megmenekülnek. Megjelenik Wowbagger, aki végigsértegeti az Univerzumot, összeszedi hőseinket és elpályázik velük Ázgard felé, hogy megkeressék Thort, a villámistent. SPOILER VÉGE.”

Tavaly tavasszal egyébként a koronavírus-járvány okozta apokaliptikus hangulat miatt sokan újra elővették a könyvet. Akkor ezt írtuk: 

„A rajongókat viszont kellőképpen vigasztalhatja, hogy éppen 42 évvel azután, hogy Douglas Adams sztorija rádiójátékként debütált (1978-ban sugározták először a BBC Radio 4 csatornán), egy olyan időszakban, amikor a karanténba kényszerült embereknek gyakran a könyvek és a humor jelenthetik az egyedüli mentsvárat, ismét eljött az ideje olvasni vagy újraolvasni a Galaxis útikalauz…-t. Ráadásul ennek a könyvnek köszönhetjük az egyik legjobb tanácsot is, ami a sztori szerint az útikalauz borítóján díszeleg szép nagy betűkkel szedve. Ez pedig nem más:

NE ESS PÁNIKBA!”

Forrás: NewsChain

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Douglas Adams halála ellenére folytatódik a Galaxis útikalauz

...
Hírek

Douglas Adams kamaszkorában írt verse került elő

...
Hírek

A Galaxis útikalauz stopposoknak lehet 2020 könyve?

Douglas Adams 1979-es kultregénye elég erősen indít: elpusztul a Föld. Nem csoda, ha az apokaliptikus hangulatra fogékonyak most ismét elővették a könyvet.

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

Polc

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

...

Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért

...

Az ügyvédélet csillogása mögött a társadalom és a személyes kapcsolatok mocska rejtőzik

...

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...
Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat.