Douglas Adams kamaszkorában írt verse került elő

.konyvesblog. | 2014. március 20. |

Douglas-Adams-illuminated-009.jpgDouglas Adams és a gyertyatartó (Fotó: Sue Adler)

Negyven évvel keletkezésük után, elveszettnek hitt Douglas Adams és Griff Rhys Jones versek kerültek elő egy brentwoodi iskola szekrényéből. Egy Stacey Harmer nevű levéltáros épp az iratok között kutatott, amikor egy könyvben az intézményben működő irodalmi társaság, a Candlesticks (Gyertyatartók) által írt verseket fedezett fel. A költemények 1950 és 1983 között keletkeztek, vagyis lefedik azt az időszakot is, amikor az iskola egyik leghíresebb diákja, a Galaxis útikalauz megfogalmazója, Douglas Adams ide járt. A most felfedezett, két oldalon elterülő verset (A Dissertation on the task of writing a poem on a candle and an account of some of the difficulties thereto pertaining) az író 17 éves korában írta. A versben a költő egy gyertyalángban megsemmisített költeményre emlékezik.

Abban az időben, amikor Adams is a Brentwood padjaiban üldögélt, a diákság különböző társaságokba tömörült. Az egyik ilyen társaság a Gyertyatartók volt, ami Harmer elmondása szerint csak akkor fogadott tagjai közé valakit, ha a jelölt írt és hangosan felolvasott egy verset, melynek témája a gyertya volt – és persze akkor, ha a társaság tagjai elég jónak találták az előadott művet. A csak néhány kiválasztottból álló társaság tagjai főleg színdarabok olvasásával töltötték az idejüket.

A levéltáros nemcsak Adamstől, de az író diáktársától, a humoristaként (íróként, színészként és televíziós műsorvezetőként) ismert Griff Rhys Jonestól is talált egy verset. Rhys Jones a Brentwood Gazette nevű helyi lapnak nyilatkozott az ügyben, megemlítve, hogy már teljesen elfeledkezett saját verséről, és megerősítve azt, amit Harmer állított a társaságról – a tagok olvasni jöttek össze. Az ő idejében a Gyertyatartók körülbelül tíz főből állt, és a tagok nagyon okos fiúknak gondolták magukat. A humorista a lapnak beszélt legendás irodalomtanárukról, Bill Barronról is, akit csak Spudként emlegettek, és akivel Adams élete végéig jó kapcsolatban maradt.

Griff Rhys Jones felolvassa saját versét (a felvétel forrása)

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.