Hétfőn jelent meg egy videós interjú a Telexen, amelyen Demeter Szilárd arról beszél, hogy a magyar irodalom 80%-át kikukázná, hogy gyűlöli a színházat, nem hallgat rádiót és a magyar filmeket sem szereti. A „magyar könyvszakma és irodalmi közgyűjtemények integrált fejlesztéséért”, valamint „a magyar könnyűzene koordinálásáért és társadalmasításáért” felelős miniszteri biztos kijelentései nagy felháborodást keltettek a művészeti szcénában. Kedden több kortárs író is tiltakozását fejezte ki Facebook-oldalán.
Az incidenst követően Demeter az Origón reagált a kijelentéseit érő kritikákra. Szerinte a Telex túlvágta az interjút: “...hozzátettem: éppen ezért nem szeretek tartalmi döntéseket hozni, mert nem az én ízlésítéletem a mérvadó, de ezt is már leírtam, elmondtam kicsimilliószor. Kuratóriumok döntenek az ösztöndíjakról, könyvtámogatásokról, én látatlanban aláírom a döntéseiket, de van egy feltételem: olyan döntéseket hozzanak, amiket meg is tudnak védeni.
A szám (80-20) nem véletlen: ma a Nyugatba írók kb. húsz százalékát olvassuk még, nyolcvan százalékát kirostálta az idő. Ilyen az irodalom természete.”
Parti Nagy Lajossal kapcsolatban azt írta, “az a bajom Parti Nagy Lajossal, hogy a legújabb szépirodalmi alkotásai nem ütik meg az írói, költői nagyságának szintjét, szerintem szarok. Önmagában ezzel sem lenne baj, mindenki azt és úgy ír, ahogy akar, vagy éppenséggel kiszakad belőle. Csakhogy Parti Nagy Lajos a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) tagja. Életműve okán kap jelentős havi apanázst. A magyar adófizetőknek eddig közel 90 millió forintjába került az, hogy Parti Nagy Lajos eddigi irodalmi munkásságát jelentős magyar szerzőként másolásvédetten közzétesszük.”
Demeter Telexes interjújára Facebook-posztban reagált Fürjes Balázs államtitkár, aki Radnóti Miklós halálának évfordulója kapcsán az olvasóra és az utókorra bízná annak eldöntését, hogy 20, 40 vagy 80 százaléka szép, jó és értékes-e a magyar irodalomnak, majd hozzátette:
“hatalomból a hivatalosság végképp ne ítélkezzék, ne akarjon nevelni senkit! Nem ez a feladatunk.”
Ennél keményebben fogalmazott Gulyás Dénes, aki 2006 és 2014 között volt fideszes országgyűlési képviselő, az ő otthonában alapította 2002-ben Kemény Győző az Értékmegőrzők Polgári Körét, amin Orbán Viktor is részt vett.
A Magyar Hang szúrta ki, hogy Gulyás a következőt írta egy Facebook-kommentben:
“Az a baj, hogy vitára érdemessé tesszük azzal, hogy beszélünk róla. A hülyék mellett el kell menni anélkül, hogy véleményeznénk.
Az bizonyos, hogy valakinek le kellene venni ezt az embert a sakktábláról.
Én azt hiszem elmegyek mellette, mert szeretnék nyugodtan aludni. Csak remélem, hogy a miniszter felettese tudomást szerez erről.”