Ennek egyik legmarkánsabb része, hogy létrehoznának egy könyvközpontot, amely "az Országos Széchényi Könyvtárral (OSZK) szoros együttműködésben a magyar könyvkultúra jobbítását célozza". Demeter Szilárd a célok és feladatok között említette a könyvszakmai képzések támogatását ("mert a magyar kiadók szükségét látják ennek"), és azt ígérte, a jövőben nagyobb figyelmet fordítanak majd a magyar non-fiction könyvkiadásra: "Ezen belül is szeretnénk egy olyan pályázatot, aminek keretében főként fiatal tudósok tudományos ismeretterjesztő művek megírására kapnak ösztöndíjat, hogy láthassuk, érthessük, hol tart ma a magyar és egyetemes tudomány".
Elképzelései szerint tovább erősítenék a magyar gyerek- és ifjúsági irodalmat, és támogatnák a hangoskönyvek gyártását is, mert a változó kultúrafogyasztási szokások miatt egyre inkább teret hódítanak az audiovizuális tartalmak: "A Gutenberg-galaxis gyermekeiként erre nem lehet az a válaszunk, hogy föltesszük a kezünket. Sokkal értelmesebbnek tűnik, hogyha a kortárs formanyelven is azokat az értékeket mutatjuk meg, amelyeket fontosnak tartunk".
Újragondolnák a közkönyvtárak funkcióit; Demeter szerint a könyvtárszakma vezetőivel már dolgoznak az új koncepción. "Folyóirataink szellemi műhelyek – arra találtunk ki kormányprogramot, hogy kiszabadítsuk ezt a szellemet" - írta, hozzátéve, hogy ennek első pályázati kiírása nemsokára várható. A jövőben fokozottan támogatnák az online kulturális tartalomgyártást is:
"Elviekben már sikerült összefésülni a tartalomipari fejlesztéseket a közgyűjteményi digitalizálási stratégiával. Az OSZK-ban közel vagyunk egy olyan keretrendszer véglegesítéséhez, amely lehetővé teszi a kulturális adatvagyonra épülő gyors, felhasználóbarát fejlesztéseket. A nemzeti névtér élesítésre kész."
A teljes cikket ITT lehet elolvasni.