Tegnap jelent meg egy videós interjú a Telexen, amelyen Demeter Szilárd arról beszél, hogy a magyar irodalom 80%-át kikukázná, hogy gyűlöli a színházat, nem hallgat rádiót és a magyar filmeket sem szereti. A „magyar könyvszakma és irodalmi közgyűjtemények integrált fejlesztéséért”, valamint „a magyar könnyűzene koordinálásáért és társadalmasításáért” felelős miniszteri biztos kijelentései nagy felháborodást keltettek a művészeti szcénában. Tegnap több kortárs író is tiltakozását fejezte ki Facebook-oldalán.
Elsőként Péterfy Gergely szólalt fel, ő többek közt azt írta:
„Demeter Szilárd bizonyos fokú profizmusra tett szert trollkodásból az utóbbi időkben és egész jól felméri, mit kell mondani ahhoz, hogy még a jobb érzésű fideszesek is úgy érezzék, legszívesebben a föld alá bújnának szégyenükben. A szabály itt is a trollkodás ökölszabálya, mondj olyan dolgokat, amelyeket egy intézmény igazgatója biztos, hogy semmilyen civilizált országban nem mondhat az általa irányított területről, csak ha azért mondja, hogy utána azonnal lemondhasson a posztjáról. Sértegetsd és hülyézd le, nagyképűen - szép erdélyi szóval: nyikhajul - vegzáld és fikázd azokat, akikért elvileg felelős vagy, élj, nyilatkozz és cselekedj úgy, ahogy az a tisztségeddel tökéletesen összeegyeztethetetlen, egyszóval: viselkedj Orbán Viktor módra.”
Závada Péter tiltakozását fejezte ki, posztját Erdős Virág is megosztotta:
„Magyar íróként tiltakozom Demeter Szilárd, a PIM főigazgatójának immár rendszeressé vált, kultúrpolitikushoz méltatlan stílusú kijelentései ellen, melyekkel hétről hétre a magyar irodalmat, színházat, zenét és filmet gyalázza, ezáltal pedig nagyra becsült kollégáim munkáját veszi semmibe. Szolidaritásomat fejezem ki továbbá Parti Nagy Lajos és minden olyan alkotó iránt, akikről az igazgatóúr személyesen is méltatlanul nyilatkozott. Nem irányíthatja a magyar kultúrát olyan ember, aki vállaltan lenézi azt.”
Závada Pál a Népszava részére írt nyilatkozatát posztolta:
"A vonatkozó kijelentések ezúttal is minősíthetetlenek, azokat fölidézni még annyiban sem szeretném, hogy megütközésemet megindokoljam. Akit pedig ez a nyilatkozó a mosdatlan szájára vett - Parti Nagy Lajos - szakmánk legkiválóbbjainak egyike, ráadásul jó barátom - részletezzem ezek után, mi a véleményem? Jóérzésű ember undorral fordul el az ilyen viselkedéstől. De minderre rá is legyinthetnénk - bolond likból bolond szél fúj -, ha nem az volna a képtelen, méltatlan és a magyar kultúrát megalázóan provokáló helyzet, hogy ez az illető mekkora hatalommal bír, és hogy milyen híven képezi le a regnáló kormányzat értékrendjét és stílusát is."
Jászberényi Sándor Parti Nagy Lajos egyik versét osztotta meg tiltakozásképp.
Grecsó Krisztián színtén egy Parti Nagy-részlettel fejezte ki szolidaritását.
Tompa Andrea is egy hosszabb posztban reagált, ő Parti Nagy Lajos drámai életművét és drámafordításait emelte ki, amelyek számára meghatározók voltak:
"Tegnap este, ahogy kis zárt buborékomban nézelődtem, ismerőseim Parti Nagy Lajos verseket posztoltak. Rövidesen kiderült, miért. (Itt jegyzem meg, én bizonyos szerzőket nem olvasok. Ahogy ők sem olvasnak engem. Ez így fair. Win-win, ahogy mondják, nem zavarjuk egymást.) Arra gondoltam, ott még nem tartunk, hogy egy politikus mondja meg, mi a jó költészet, irodalom, színház, ezzel a heccszöveggel nem kell foglalkozni. De lehet, hogy csak tájékozatlan vagyok, és már itt tartunk. Mintha lettek volna már ilyen idők, a művek pedig túlélték a dolgokat. Már ha megszülettek, és nem bátortalanították el a szerzőket. Én nagyon szkeptikus vagyok ezzel – a művek nem feltétlenül születnek meg ilyen időkben."
Nyáry Krisztián pedig úgy döntött, egy darabig minden nap megoszt egy Parti Nagy Lajos-verset.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Simon Márton Instagramon jelentkezett be, videójában azt mondta, emberként és szerzőként is nagyon szereti Parti Nagy Lajost. "Egy csomó nagyon jó vers Parti Nagy Lajostól 🤍"