Magyarország is példa a cenzúra világszintű növekedésére

Magyarország is példa a cenzúra világszintű növekedésére

A koronavírus-járvány kitörése óta aggasztóan növekszik a könyvek cenzúrája világszerte, írja a Publishers Weekly. 2020 októberében a nemzetközi könyvkiadó szervezet, az International Publishers Association (IPA) 106 oldalas jelentést készített “Freedom to Publish: Challenges, Violations and Countries of Concern” (A könyvkiadás szabadsága: kihívások, jogsértések és érintett országok) címmel. A jelentésben 847 esetet is tárgyaltak, amik 55 százalékát az állami hatóságok rendelték el. A helyzet a riport óta romlott, és ennek illusztrálására Kínát, Venezuelát és Belaruszt megelőzően Magyarországot mutatják fel első példaként. Közben itthon megjelentek a melegellenes pedofiltörvény könyvekre vonatkozó részletei.

sa | 2021. augusztus 09. |

Augusztus 6-án, pénteken megjelentek a pedofíliát a homoszexualitással összemosó törvény részletei a Magyar Közlönyben. A rendeletben az szerepel, hogy:

20/A. § (1) Születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő, gyermekeknek szóló terméket kirakatban elhelyezni, közszemlére tenni tilos.

 (2) Nevelési-oktatási, gyermek- és ifjúságvédelmi intézmény, valamint templom és vallásgyakorlásra rendelt más hely bármely bejáratától számított 200 méteres távolságon belül születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő termék nem forgalmazható.

(3) Születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő, gyermekeknek szóló termék a többi terméktől elkülönítve csak zárt csomagolásban forgalmazható.

A rendelet 30 nap múlva lép életbe, és a fogyasztóvédelmi hatóság fogja ellenőrizni.

Növekszik a cenzúra, mi is rossz példa vagyunk

Szintén pénteken átfogóbb cikket jelentetett meg a könyvkiadással foglalkozó Publishers Weekly a cenzúra világszintű növekedéséről. Az első példa a magyar kormány júliusi akciója, amikor a Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintra büntette a Líra Kiskereskedelmi Kft-t, amiért szentendrei üzletében a gyermekkönyvek között árusította a Micsoda család! című gyermekkönyvet. (A könyvet ebben a cikkben mutattuk be, és ebben a podcastben is beszéltünk róla.)

A lap emlékeztet, hogy az incidens azt követően történt, hogy 2020 októberében Dúró Dóra ledarálta a Meseország mindenkié című mesekönyvet

Publishers Weekly felidézi, hogy az LMBTQ-tartalom cenzúrájának zászlóshajója Oroszország volt, ami 2012-ben az “LMBTQ-propaganda” ellen hozott törvényt. Ma szinte lehetetlen ilyen tartalommal könyvet megjelentetni Oroszországban, amit valahogyan mégis sikerül, az csak figyelmeztető matricával ellátva kerülhet a piacra.

Ez a gyakorlat pedig követendő például szolgált más európai vezetőknek. 

“Az olyan európai populista kormányok kampányai, mint a magyar és a lengyel, amelyek az LMBTQ közösség ellen irányulnak, közvetlenül sértik az elfogadás elvét és a sokféleség megbecsülését”

mondta Michiel Kolman, az IPA elfogadó könyvkiadásért felelős vezetője, aki megjegyezte, hogy Lengyelországban egész városok jelentették ki magukról, hogy ők “LMBTQ-mentes” zónák, Magyarországon pedig előbb a transznemű közösséget vették célba, majd ezt kiterjesztették valamennyi LMBTQ emberre.

Kolman szerint a magyar törvények valószínűleg azért születtek, hogy eltereljék a figyelmet az ország lehangoló gazdasági helyzetéről és a koronavírus áldozatairól.

A Micsoda család!-ot ért támadás hírére az IPA, a Federation of European Publishers és a European and International Booksellers Federation is megerősítették támogatásukról a magyar könyvkiadókat és olvasókat, és szolidaritásukat fejezték ki a magyarországi LMBTQ embereknek.

Mindeközben a világ egyik legnagyobb presztízsű kiadója, a Harper Collins megjelenteti angol nyelven a Meseország mindenkié című könyvet. A Labrisz Leszbikus Egyesület kiadványa emellett öt másik európai nyelven is megjelenik külföldi kiadóknál, és tárgyalások folynak további kiadásokról is.

Itthon Nem kötelező - Tiltott irodalom címmel ősszel jelenik meg az az antológia, amelyben Nyáry Krisztián a klasszikus szépirodalomból válogatott, mégpedig olyan műveket, amelyekben megjelenik az azonos neműek közti szerelem.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

18-as karikával jelenik meg ősszel a Tiltott irodalom című antológia

Nem kötelező - Tiltott irodalom címmel ősszel jelenik meg az az antológia, amelyben Nyáry Krisztán a klasszikusok közül válogatott, mégpedig olyan műveket, amelyekben megjelenik az azonos neműek közti szerelem.

...
Hírek

Péterfy Gergely: A NER betiltotta a középiskolások számára a Kitömött barbárt

„A ma megszavazott náci törvénnyel a NER betiltotta a középiskolások számára a Kitömött barbárt” – írta Péterfy Gergely tegnap délután Facebook-oldalán, miután a parlament megszavazta a homofób módosításokkal teleírt pedofiltörvényt.

...
Hírek

Külföldre költözik a szivárványos mesekönyvek szerkesztője, Nagy Boldizsár

A Meseország mindenkié és a Micsoda család! című gyerekkönyvek szerkesztője, Nagy Boldizsár elhagyja Magyarországot a melegellenes törvény miatt – erről írt a Thomson Reuters Foundation. A szerkesztő a Facebook-oldalán azt fűzte hozzá a hírhez, hogy nem az a lényeg, hogy elköltözik, hanem hogy a törvény nem félemlíti meg, a munkát folytatni fogja és a jövőben is meg fognak jelenni 18 éven aluliaknak szóló LMBTQ+ tartalmú könyvek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is sóba kerül a podcastban.

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Anya vagyok és egy ember, aki meg fogja írni a második könyvét

Az Ezt senki sem mondta! című podcastsorozat témája az alkotás és a szülővé válás kapcsolata. A hetedik epizódban Ott Anna Halász Ritával beszélget.

Szerzőink

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

...
Sándor Anna

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...
Kolozsi Orsolya

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Hírek
...
Hírek

Videó: Kigyulladt Stephen King és Stanley Kubrick horrorhotelje A ragyogásból

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

...
Szórakozás

Mi kell a turistának? Csak rombolja az AI a kultúrát? Mi értelme a podcasteknek? – Íme, a Nagy Kreatív Kultnap!

...
Hírek

Váratlan bejelentést tett az Egy nap szerzője

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Hírek

Világon túli erdőkért és kozmikus összeomlásért is járt idén a Zsoldos Péter-díj

...
Nagy

Pócsik Andrea: Az én cigány irodalmam nem tankönyvízű [ROMA IRODALOM]

...
Beleolvasó

Knausgard új regényének szereplői megszállottan kutatják a múltat és a jövőt – Olvass bele!

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Knausgard új regényének szereplői megszállottan kutatják a múltat és a jövőt – Olvass bele!

A Hajnalcsillag-sorozat második kötetében, Az öröklét farkasai című nagyregényben Karl Ove Knausgård az emberi élet határait és a természet rejtélyeit vizsgálja. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!