Nem kötelező - Tiltott irodalom címmel ősszel jelenik meg az az antológia, amelyben Nyáry Krisztán a klasszikusok közül válogatott, mégpedig olyan műveket, amelyekben megjelenik az azonos neműek közti szerelem. A mostani kötet tulajdonképpen egyenes ági folytatása a tavaly megjelent Nem kötelező című szöveggyűjteménynek, amely a kortárs és a kimaradó szerzők műveivel vezet végig az elmúlt száz év magyar irodalmán. (A megjelenés után a szerkesztővel, Király Leventével, valamint Péczely Dórával, a Lehetnék bárki című könyv szerkesztőjével leültünk, hogy a kötelezőkről és az irodalmi alternatívákról beszélgessünk, azt az interjút ITT találjátok.)
Az új szöveggyűjtemény aktualitását ugyanakkor az adja, hogy időközben életbe lépett a melegellenes módosításokkal eltérített pedofiltörvény, amely a gyerekek körében tiltja "a homoszexualitását népszerűsítését és megjelenítését". Nyáry ugyanakkor már korábban is arról beszélt, hogy a fentiek szellemében a világirodalom egy részét el kellene zárni a gyerekektől, hiszen Homérosztól Shakespeare-ig számos klasszikus alkotó művében megjelenik az azonos neműek szerelme. (Hogy ki mindenki kerülne akkor lapátra, arról ebben a válogatásunkban olvashatsz bővebben.)
Az ősszel megjelenő antológia borítóján mindenesetre egy nagy 18-as karika figyelmezteti majd az olvasót, az alcíme pedig az lesz, hogy Tiltott irodalom. A Corvina Kiadó oldalára most felkerült egy rövid videó, amelyben Nyáry elmondta, hogy közel száz szerző százötven műve került a kötetbe. Kifejtette, hogy az azonos neműek közti szerelem ősi témája a világirodalomnak, és emlékeztetett rá, hogy minden szöveggyűjtemény Szapphóval kezdődik, ezek a művek pedig mindmáig a nők közötti szerelem legszebb példái, de megemlítette az Iliászt is, amelynek Akhilleusz és Patroklosz révén ugyancsak fontos motívuma a férfi szerelem.
Még a törvény elfogadása előtt, nagyjából egy hónappal ezelőtt, amúgy a Pest Megyei Kormányhivatal 250 ezer forintos büntetést rótt ki a Micsoda család! című mesekönyv egyik forgalmazójára, egészen pontosan a Líra Csoporthoz tartozó egyik könyvesboltra; a Líra Csoport akkor azt mondta, jogi válaszlépéseket fontolgat, ezzel egy időben pedig úgy döntött, hogy a hozzá tartozó könyvesboltok bejáratánál figyelmeztető feliratot helyez el (ez már látható is a fenti videóban):
"Ebben a könyvesboltban a hagyományostól eltérő tartalmú könyveket is árulunk."