Május 12-én este Londonban kiosztották a British Book Awards díjakat, a The Bookseller című könyvszakmai lap alapította elismerést. A díjazottak közt van Alekszej Navalnij, Percival Everett, Stanley Tucci és Margaret Atwood is.
A publikálás szabadságáért járó díjat a kanadai szerző nem személyesen vette át, így köszönőbeszédét is online jutatta el a szervezőknek. Margaret Atwood elmondta, hogy bár meghatotta az elismerés jellege, kissé értetlenül is áll előtte, hiszen ő maga soha nem szenvedett bebörtönzéstől a művei megjelentetése miatt, ahogy sok szerző vagy kiadó a múltba és jelenleg is. Bár megjegyezte, hogy a jelen politikai viszonyok között ez könnyen megváltozhat, ha átruccan Amerikába.
„A szavak a legkorábbi ember alkotta technológiánk, amik olyanok, mint a víz, tartalmatlannak, anyagtalannak tűnhetnek, de ahogyan a víz is, hatalmas erőt képesek kifejteni" – mondta a 85 éves szerző, akinek nemrég jelent meg új kötete magyarul.
„A politikai és vallási megosztottság, ami a 20. század jelentős részében csökkenni látszott, az elmúlt évtizedben riasztóan megnőtt. A világ számomra jelenleg jobban hasonlít az 1930-as és 40-es évekre, mint az azóta eltelt 80 évben bármikor.”
Nem emlékszem, hogy valaha ilyen fenyegetés alatt álltak volna maguk a szavak"
– jelentette ki videóüzenetében Margaret Atwood.
Úgy folytatta: „60 éve vagyok ebben a szakmában, fiatalon kis kiadóknál dolgoztam, majd íróvá váltam. Ezalatt a 60 év alatt létezett a Szovjetunió, ahol a szamizdat veszélyes kiadási módnak számított. A kézzel sokszorosított kéziratokat titokban terjesztették, és komoly bajba került, akinél ilyet találtak. Ide tartozott a cenzúra és a könyvbetiltás újbóli megjelenése is, nemcsak az elnyomó országokban, de Amerikában is. És ez az időszak arról is szól, hogy megpróbálják kicsapni az egyetemekről azokat, akik nem értenek egyet a hatalmon lévők tanaival."
A május 12-i gálán az Év Könyve díjat Alekszej Navalnij Hazafi című könyvének (olvass bele) ítélték. Az elhunyt szerző nevében felesége vette át az elismerést. Ugyanez a kötet lett a legjobb narratív non-fiction kötet is.
Az év fikciós szerzőjének Percival Everettet választották, aki így egy héttel a Pulitzer-díj után ezt is bezsebelhette a James című regényéért, amit ősszel már magyarul is olvashatunk.
Stanley Tucci legújabb szakácskönyve lifestyle kategóriában lett a legjobb (amit állítólag a Konklávé forgatási szüneteiben írt). Ez itthon egyelőre nem kapható. A legjobb gyerekkönyv Jeff Kinney Egy Ropi naplója sorozatának 19. része, a Katyvasz lett. Ezt nálunk is sok példányszámban nyomtatták, erről itt írtunk részletesen.
(The Guardian, The Booksellers)
Nyitókép forrása: Luis Mora/Penguin Random House