Az iráni kormány szerint Rushdie magának köszönheti, ami vele történt

Az iráni külügyminisztérium szóvivője nyilatkozott ma Salman Rushdie megtámadásáról.

fk | 2022. augusztus 15. |

Az iráni külügyminisztérium szóvivője hétfőn arról beszélt, hogy Salman Rushdie és a támogatói okolhatók a vele történtekért – írja a szaúd-arábiai hátterű Al-Arabiya News a Reuters értesülésére hivatkozva.

Az iráni külügyminisztérium hozzátette: a szólásszabadság álláspontjuk szerint nem igazolja Rushdie vallás elleni „inzultusait” és a szentségek elleni támadást.

Salman Rushdie-t pénteken New York államban, egy száműzetésben élő művészeknek szóló rendezvényen késeltek meg. Az írót 10-15 alkalommal szúrták meg, a támadóját a helyszínen elfogták, őt pedig helikopterrel szállították kórházba, ahol meg kellett műteni. Az első hírek szerint valószínűleg elveszíti az egyik szemét, sérültek a karjában lévő idegek és a mája is. Beszélni egy ideig nem tudott és lélegeztetőgépen volt, de aztán valamelyest javult az állapota, állítólag már tud beszélni, sőt viccelődött is.

Rushdie „viszonylag normálisan” élte az életét a támadás előtt

Erről és az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről a szerző a Stern magazinnak adott interjúban beszélt, amelyet két hete adott és eredetileg augusztus 18-án jelent volna meg.  A támadás előtt egy órával pedig megjelent egy cikk Rushdie fatvájáról egy iráni hírportálon. 

Tovább olvasok

1989-ben Khomeini ajatollah, Irán vallási vezetője fatvával kiközösítést hirdetett Rushdie ellen, a Sátáni versek című könyve miatt, majd vérdíjat tűzött ki a fejére. Ugyan az iráni állam hivatalosan eddig igyekezett távoltartani magát az ügytől, az író ellenségnek számít az országban, egy félállami vallásos alapítvány pedig 2012-ben 3,3 millió dollárra emelte a Rushdie fejére kitűzött vérdíjat. Egy órával a merénylet előtt Iránban megerősítették az író elleni halálos ítéletet.

Iránban most először reagáltak hivatalosan Rushdie megtámadására, a szélsőségesebb lapok viszont már korábban üdvözölték az esetet és dicsérték a támadót. A Kajhán azt írta szombaton, hogy meg kell csókolni annak a kezét, aki kitekeri Isten ellenségeinek a nyakát, valamint bátor és kötelességtudó embernek nevezte a támadót, Rushdie-t pedig gonosznak és hitehagyottnak. A Vatan Emrúz cikkének címe Kés Salman Rushdie nyakában volt, a Horaszán pedig azt írta, hogy a sátán úton van a pokolba. 

Salman Rushdie: Olyan korban élünk, amelyben az igazság támadás alatt áll
Salman Rushdie: Olyan korban élünk, amelyben az igazság támadás alatt áll

Salman Rushdie-val a világvégéről, a bevándorlás pozitív hatásairól és a történelem váratlan fordulatairól beszélgettünk Skype-on, de azt is elárulta, milyen, amikor egy könyv bizonyos elemei valósággá válnak. Interjú.

Tovább olvasok

Rushdie egyébként alig két hete adott interjút a Stern magazinnak, amelyben arról beszélt, hogy az élete most „viszonylag normális", miután évekig bujkált a halálos fenyegetések miatt. A cikk augusztus 18-án jelent volna meg, de a magazin szombaton a történések miatt nyilvánosságra hozta. Az író mellett a támadás után több híres író is kiállt, többek közt J.K. Rowling is, akit azóta szintén halálosan megfenyegettek.

via 24.hu

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Rushdie megtámadása után Rowlingot is halálosan megfenyegették

Nyomoz a rendőrség egy J.K. Rowling elleni online fenyegetés ügyében, amelyet az író azután kapott, hogy egy posztban kiállt a pénteken megtámadott Salman Rushdie mellett.

...

Levették Salman Rushdie-t a lélegeztetőgépről, már tud beszélni

Az ügynöke megerősítette a jó híreket.

...

Rushdie „viszonylag normálisan” élte az életét a támadás előtt

Erről és az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről a szerző a Stern magazinnak adott interjúban beszélt, amelyet két hete adott és eredetileg augusztus 18-án jelent volna meg.  A támadás előtt egy órával pedig megjelent egy cikk Rushdie fatvájáról egy iráni hírportálon. 

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

...

Mennyi bort ittak Kolumbusz matrózai egy nap alatt?

...

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

...

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

...