Az iráni kormány szerint Rushdie magának köszönheti, ami vele történt

Az iráni külügyminisztérium szóvivője nyilatkozott ma Salman Rushdie megtámadásáról.

fk | 2022. augusztus 15. |

Az iráni külügyminisztérium szóvivője hétfőn arról beszélt, hogy Salman Rushdie és a támogatói okolhatók a vele történtekért – írja a szaúd-arábiai hátterű Al-Arabiya News a Reuters értesülésére hivatkozva.

Az iráni külügyminisztérium hozzátette: a szólásszabadság álláspontjuk szerint nem igazolja Rushdie vallás elleni „inzultusait” és a szentségek elleni támadást.

Salman Rushdie-t pénteken New York államban, egy száműzetésben élő művészeknek szóló rendezvényen késeltek meg. Az írót 10-15 alkalommal szúrták meg, a támadóját a helyszínen elfogták, őt pedig helikopterrel szállították kórházba, ahol meg kellett műteni. Az első hírek szerint valószínűleg elveszíti az egyik szemét, sérültek a karjában lévő idegek és a mája is. Beszélni egy ideig nem tudott és lélegeztetőgépen volt, de aztán valamelyest javult az állapota, állítólag már tud beszélni, sőt viccelődött is.

Rushdie „viszonylag normálisan” élte az életét a támadás előtt

Erről és az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről a szerző a Stern magazinnak adott interjúban beszélt, amelyet két hete adott és eredetileg augusztus 18-án jelent volna meg.  A támadás előtt egy órával pedig megjelent egy cikk Rushdie fatvájáról egy iráni hírportálon. 

Tovább olvasok

1989-ben Khomeini ajatollah, Irán vallási vezetője fatvával kiközösítést hirdetett Rushdie ellen, a Sátáni versek című könyve miatt, majd vérdíjat tűzött ki a fejére. Ugyan az iráni állam hivatalosan eddig igyekezett távoltartani magát az ügytől, az író ellenségnek számít az országban, egy félállami vallásos alapítvány pedig 2012-ben 3,3 millió dollárra emelte a Rushdie fejére kitűzött vérdíjat. Egy órával a merénylet előtt Iránban megerősítették az író elleni halálos ítéletet.

Iránban most először reagáltak hivatalosan Rushdie megtámadására, a szélsőségesebb lapok viszont már korábban üdvözölték az esetet és dicsérték a támadót. A Kajhán azt írta szombaton, hogy meg kell csókolni annak a kezét, aki kitekeri Isten ellenségeinek a nyakát, valamint bátor és kötelességtudó embernek nevezte a támadót, Rushdie-t pedig gonosznak és hitehagyottnak. A Vatan Emrúz cikkének címe Kés Salman Rushdie nyakában volt, a Horaszán pedig azt írta, hogy a sátán úton van a pokolba. 

Salman Rushdie: Olyan korban élünk, amelyben az igazság támadás alatt áll
Salman Rushdie: Olyan korban élünk, amelyben az igazság támadás alatt áll

Salman Rushdie a saját bevallása szerint sosem akart olyan könyvet írni, ami az írásról szól, legújabb regényében mégis ezt tette. Részben azért döntött így, mert megszerette a saját maga által teremtett Szerzőt, részben pedig azért, mert a fikció és a valóság viszonyáról és az alkotás folyamatáról akart írni. Így lett a Quichotte az eddigi legtrükkösebb regénye, amely egyszerre abszurd mese és tanulságos pikareszk, modern Don Quijote-parafrázis és szatíra a ma Amerikájáról. Rushdie-val a világvégéről, a bevándorlás pozitív hatásairól és a történelem váratlan fordulatairól beszélgettünk Skype-on, de azt is elárulta, milyen, amikor egy könyv bizonyos elemei valósággá válnak.  

Tovább olvasok

Rushdie egyébként alig két hete adott interjút a Stern magazinnak, amelyben arról beszélt, hogy az élete most „viszonylag normális", miután évekig bujkált a halálos fenyegetések miatt. A cikk augusztus 18-án jelent volna meg, de a magazin szombaton a történések miatt nyilvánosságra hozta. Az író mellett a támadás után több híres író is kiállt, többek közt J.K. Rowling is, akit azóta szintén halálosan megfenyegettek.

via 24.hu

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Rushdie megtámadása után Rowlingot is halálosan megfenyegették

Nyomoz a rendőrség egy J.K. Rowling elleni online fenyegetés ügyében, amelyet az író azután kapott, hogy egy posztban kiállt a pénteken megtámadott Salman Rushdie mellett.

...
Hírek

Levették Salman Rushdie-t a lélegeztetőgépről, már tud beszélni

Az ügynöke megerősítette a jó híreket.

...
Hírek

Rushdie „viszonylag normálisan” élte az életét a támadás előtt

Erről és az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről a szerző a Stern magazinnak adott interjúban beszélt, amelyet két hete adott és eredetileg augusztus 18-án jelent volna meg.  A támadás előtt egy órával pedig megjelent egy cikk Rushdie fatvájáról egy iráni hírportálon. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez
...
Nagy

Markovics Botond: A technológia elhozhatja a kort, amikor a diktátorok nem halnak meg

Markovics Botond húsz éve erősíti regényeivel a magyar science fiction irodalmat. A Felfalt kozmosz című legutóbbi regényében örökéletű diktátorok és egy napjainkban is ismerős kataklizma állítja kihívás elé az emberiséget. Nagyinterjú.

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Markovics Botond: A technológia elhozhatja a kort, amikor a diktátorok nem halnak meg

...
Ott Anna

Ezt senki nem mondta – Ott Anna könyvajánlója a második részhez

...
Kiss Imola

Petőfi Sándorról, a tojásspekulánsokról és Vorosilov marsallról szóltak a hírek 1948. március 15-én

...

Ezt senki nem mondta – Tóth Krisztina: Nehezen tudtam visszatalálni a saját életembe

...

Podcast: Hová tűnt Ott Anna? Ezt senki nem mondta!

...

Oscar 2024: Barbie, Oppenheimer vagy egy nevető harmadik győz a csatában?

...

Megjavítani azt, ami elromlott: a szemlélet, amit újra meg kell tanulnunk // Repair

...

Kerber Balázs és Nemes Z. Márió: Mit kaphatnak a közösségtől a magányos odúlakók?

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

...

Mennyi bort ittak Kolumbusz matrózai egy nap alatt?

...

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

...

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

...