Salman Rushdie-t pénteken vitték kórházba, miután New York államban, egy száműzetésben élő művészeknek szóló rendezvényen a beszéde előtt egy férfi több szúrással megkéselte. Az első hírek szerint valószínűleg elveszíti az egyik szemét, sérültek a karjában lévő idegek és a mája is, beszélni pedig nem tudott.
A Guardian alapján a 24.hu arról ír, hogy az írót azóta levették a lélegeztetőgépről, beszél, sőt viccelődik is. Rushdie ügynöke, Andrew Wylie megerősítette a hírt.
Erről és az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről a szerző a Stern magazinnak adott interjúban beszélt, amelyet két hete adott és eredetileg augusztus 18-án jelent volna meg. A támadás előtt egy órával pedig megjelent egy cikk Rushdie fatvájáról egy iráni hírportálon.
A támadó New Jersey-i férfit, Hadi Matart azonnal őrizetbe vették, azóta gyilkossági kísérlet miatt emeltek ellene vádat, ám ő szombaton ártatlannak vallotta magát. A bíróság elutasította, hogy óvadék mellett távozhasson.
1989-ben Homeini ajatollah, Irán vallási vezetője fetvával kiközösítést hirdetett Rushdie ellen A sátáni versek című könyve miatt, majd vérdíjat tűzött ki a fejére. Ugyan az iráni állam hivatalosan igyekszik távoltartani magát az ügytől, az író ellenségnek számít az országban, egy félállami vallásos alapítvány pedig 2012-ben 3,3 millió dollárra emelte a Rushdie fejére kitűzött vérdíjat. Egy órával a merénylet előtt Iránban megerősítették az író elleni halálos ítéletet, írta a 24.hu.
Iránban hivatalosan nem reagáltak Rushdie megtámadására, a szélsőségesebb lapok viszont üdvözölték az esetet és dicsérték a támadót. A Kajhán azt írta szombaton, hogy
meg kell csókolni annak a kezét, aki kitekeri Isten ellenségeinek a nyakát,
valamint bátor és kötelességtudó embernek nevezte a támadót, Rushdie-t pedig gonosznak és hitehagyottnak. A Vatan Emrúz cikkének címe Kés Salman Rushdie nyakában volt, a Horaszán szerint pedig a sátán úton van a pokolba.
Az indiai ateista muszlim származású író az 1981-ben megjelent Az éjfél gyermekei című regényével vált híressé, amely csak az Egyesült Királyságban több mint egymillió példányban kelt el. Az 1988-ban publikált negyedik könyve, A sátáni versek megjelenése után közel 10 évre bujkálásra kényszerült. A szürrealista, posztmodern regény felháborodást váltott ki egyes muszlimok körében, akik a benne foglaltakat istenkáromlásnak tartották, és néhány országban be is tiltották. Indiában több embert megöltek a Rushdie-ellenes zavargásokban, Iránban pedig megkövezték a brit nagykövetséget a fővárosban, Teheránban. A könyv fordítói sem voltak biztonságban: 1991-ben a könyv egyik japán fordítóját halálra késelték, néhány hónappal később pedig egy olasz fordítót is megkéseltek, a könyv norvég kiadóját, William Nygaardot pedig lelőtték – de mindketten túlélték.
Rushdie-t több irodalmi rendezvényen is megfenyegették és bojkottálták, de ő továbbra is ír. Következő regénye, a Győzelem városa 2023 februárjában jelenik meg:
Egy város, egy nő, egy istenség történetét dolgozza fel Salman Rushdie új, tizenötödik regénye, amely angolul jövő februárban jelenik meg, és a leírás alapján nagyon úgy tűnik, hogy az író ismét nagyot merít a mágikus realizmusból.