Salman Rushdie lélegeztetőgépen van és nem tud beszélni – nyilatkozta az ügynöke

Salman Rushdie lélegeztetőgépen van és nem tud beszélni – nyilatkozta az ügynöke

Salman Rushdie ügynöke a BBC tudósítása szerint azt nyilatkozta, hogy „a hírek nem jók”, miután az írót leszúrták egy New York állambeli rendezvényen.

ld | 2022. augusztus 13. |

Amint arról beszámoltunk, az írót tegnap egy beszéde előtt késelték meg, az amerikai Buffalo melletti Chautauquában – a szólásszabadságról beszélt volna egy száműzetésben élő művészeknek szervezett rendezvényen. „A színpadon támadták meg, most lélegeztetőgépen van, és nem tud beszélni” – mondta Andrew Wylie közleményében, hozzátéve, hogy a 75 éves író elveszítheti egyik szemét.

Rushdiet évek óta iszlamista halálos fenyegetések érték, miután megírta A sátáni versek című, 1988-ban megjelent művét. A rendőrség az elkövetőt is azonosította és őrizetbe vette a 24 éves Hadi Matar nevű gyanúsítottat, aki a New Jersey állambeli Fairviewból származik.

New York állam rendőrségének közleménye szerint a gyanúsított a színpadra rohant, és megtámadta Rushdiet és a moderátort is a New York állam nyugati részén található Chautauqua intézményben.

Az írót legalább egyszer nyakon és hasba szúrták közölték a hatóságok. Helikopterrel szállították a pennsylvaniai Erie kórházába.

Salman valószínűleg elveszíti az egyik szemét; a karjában lévő idegeket elvágták; a máját pedig megszúrták és megrongálták" mondta az ügynöke.

Rushdie „viszonylag normálisan” élte az életét a támadás előtt

Erről és az amerikai demokráciát fenyegető veszélyekről a szerző a Stern magazinnak adott interjúban beszélt, amelyet két hete adott és eredetileg augusztus 18-án jelent volna meg.  A támadás előtt egy órával pedig megjelent egy cikk Rushdie fatvájáról egy iráni hírportálon. 

Tovább olvasok

A rendőrség egyelőre nem erősítette meg az indítékot vagy a vádakat, és folyamatban van a házkutatási parancs beszerzése a központban talált hátizsák és elektronikus eszközök vizsgálatára. A rendőrség sajtótájékoztatón elmondta, hogy a személyzet és a közönség tagjai rárontottak a támadóra, és a földre vitték, majd letartóztatták.

Linda Abrams, egy buffalói szemtanú a The New York Timesnak elmondta, hogy Hadi Matar azután is megpróbálta megtámadni Rushdiet, hogy a támadót lefogták.

Egy másik szemtanú, Rita Landman azt mondta a lapnak, hogy a támadás után többektől elhangzott: Van pulzusa, van pulzusa, van pulzusa!" 

A BBC által közzétett videón is látható az a pillanat, amikor az emberek a színpadra siettek, hogy megfékezzék a támadót és segítsenek a sérülteknek. A rendőrség szerint egy orvos a közönség soraiban elsősegélyben részesítette Rushdie urat.

Az indiai származású író az 1981-ben megjelent Az éjfél gyermekei című regényével vált híressé, amely csak az Egyesült Királyságban több mint egymillió példányban kelt el. Az 1988-ban publikált negyedik könyve, A sátáni versek megjelenése után közel 10 évre bujkálásra kényszeríült. A szürrealista, posztmodern regény felháborodást váltott ki egyes muszlimok körében, akik a benne foglaltakat istenkáromlásnak tartották, és néhány országban be is tiltották. Indiában több embert megöltek a Rushdie-ellenes zavargásokban, Iránban pedig megkövezték a brit nagykövetséget a fővárosban, Teheránban. A könyv fordítói sem voltak biztonságban: 1991-ben a könyv egyik japán fordítóját halálra késelték, néhány hónappal később pedig egy olasz fordítót is megkéseltek, a könyv norvég kiadóját, William Nygaardot pedig lelőtték de mindketten túlélték.

A Twitter Rushdie halálos fenyegetése miatt korlátozza az ajatollah fiókját
A Twitter Rushdie halálos fenyegetése miatt korlátozza az ajatollah fiókját
Tovább olvasok

Egy évvel a könyv megjelenése után Khomeini ajatollah, Irán legfőbb vezetője Rushdie kivégzésére szólított fel. Egy fatvában egy iszlám vallási vezető által kiadott jogi rendelet 3 millió dolláros jutalmat ajánlott fel. Ez a vérdíj továbbra is érvényes, és bár az iráni kormány elhatárolódott Khomeini rendeletétől, egy kvázi hivatalos iráni vallási alapítvány 2012-ben további 500 000 dollárral növelte a kitűzött jutalmat.

A brit-amerikai állampolgár Rushdie aki nem gyakorló muszlimok gyermekeként született, és maga is ateista a szólásszabadság hangos szószólójává vált, és többször megvédte művét.

Egy varázslatos városról szól Rushdie új regénye
Egy varázslatos városról szól Rushdie új regénye

Egy város, egy nő, egy istenség történetét dolgozza fel Salman Rushdie új, tizenötödik regénye, amely angolul jövő februárban jelenik meg, és a leírás alapján nagyon úgy tűnik, hogy az író ismét nagyot merít a mágikus realizmusból.

Tovább olvasok

Rushdiet több irodalmi rendezvényen is megfenyegették és bojkottálták, de ő továbbra is ír. Következő regénye, a Győzelem városa 2023 februárjában jelenik meg.

Forrás: BBC

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Megkéselték Salman Rushdie-t egy amerikai beszéde előtt

Sikerült elhagynia a színpadot, a támadót őrizetbe vették.

...
Hírek

Egy varázslatos városról szól Rushdie új regénye

Egy város, egy nő, egy istenség történetét dolgozza fel Salman Rushdie új, tizenötödik regénye, amely angolul jövő februárban jelenik meg, és a leírás alapján nagyon úgy tűnik, hogy az író ismét nagyot merít a mágikus realizmusból.

...
Hírek

Salman Rushdie cikket írt Az éjfél gyermekei születésének 40. évfordulójára

Négy évtizeddel ezelőtt jelent meg Az éjfél gyermekei, amely egy csapásra világhírűvé tette Salman Rushdie-t. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Hírek
...
Szórakozás

Izgalmas zenei felfedezésekkel vár a Budapest Ritmo

...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

Még több olvasnivaló
...
Nagy

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

90 éve született Csurka István. Ebből az alkalomból olyan színészekkel és rendezőkkel beszélgettünk, akik szerepeltek a színdarabjaiban és/vagy rendeztek tőle valamit. Andrási Attila, Koncz Gábor és Szilágyi Tibor válaszai.

...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ne a borító alapján ítéld meg a könyvet! Podcastunkban mi megtesszük!

Ha már akadtál ki könyvborítón, ha csomagoltad már újságba a regényedet, akkor hallgasd meg ezt a podcastot, amiben bemutatjuk, mennyi szempontot kell figyelembe venni a tervezéskor.