Augusztusban a Heinrich Böll Alapítvány bejelentette, hogy idén a független zsűri Masha Gessen orosz-amerikai publicistának ítélte oda a politikai gondolkodásért járó Hannah Arendt-díjat, és azzal indokolták, hogy „Gessen a hanyatlás és a remény elemzőjeként a hatalmi játszmákról és a totalitárius tendenciákról, valamint a polgári engedetlenségről és a szabadság szeretetéről számol be”.
A díjnak pénteken lett volna az átadója, ez azonban elmarad, miután a Heinrich Böll Alapítvány és a brémai szenátus visszavonta Gessen támogatását A holokauszt árnyékában című esszéje miatt, melyet elfogadhatatlannak neveztek. A szenátus közölte, nem biztosítják a díjátadó helyszínét, az alapítvány pedig a 10 ezer eurós pénzjutalmat vonta vissza. A Hannah Arendt Egyesület azonban nem vonta vissza a díjat, más körülmények között át fogják adni Gessennek, és a visszalépések hírére azt közölték: „Figyelemre méltónak tartjuk, hogy a Hamász Izrael elleni terrortámadásainak megértéséről és elítéléséről, valamint Izrael gázai bombázásáról szóló nyilvános vitát
egy olyan politikai gondolkodó bojkottálásával akadályozzák meg, aki megpróbál tudást, éleslátást és kritikai gondolkodást vinni ebbe a vitába”.
Gessen írása december 9-én jelent meg a New Yorkerben, és bírálta a holokauszttal kapcsolatos német emlékezetpolitikát, Németország Izraellel kapcsolatos álláspontját, és párhuzamot vont a Gázai övezetbe beszorított palesztinok és a nácik által Európában gettókba kényszerített zsidók között. Azt írta, a gázai gettót épp likvidálják. Gessen egyébként maga is zsidó és holokauszt-túlélők leszármazottja. A publicista kedden a Die Zeit napilapnak nyilatkozva arra emlékeztetett, hogy maga Arendt is Izrael állam egyik első kritikusa volt, és óva intett attól, hogy Palesztinában egy tisztán zsidó államot hozzanak létre, kizárva ezzel az arab lakosságot. Ezért akkoriban Arendtet is érte támadás.
A Hannah Arendt-díjat korábban megkapta már Heller Ágnes filozófus, Timothy Snyder történész, de a Pussy Riot aktivistacsoport is, akikről Gessen egyébként könyvet is írt.
(Forrás: Guardian, Washington Post)
Fotó: Bengt Oberger / Wikimedia Commons