A szabadság lehetséges - A börtönnapokról, az otthon hiányáról és apjáról mesél Ai Weiwei a Margón
Ai Weiwei
1000 év öröm és bánat
Ford.: Lázár Júlia, Jelenkor, 2022, 365 oldal
-

Ai Weiwei a legismertebb kínai kortárs művész és aktivista, aki a saját és az apja életét 1000 év öröm és bánat című memoárjában írta meg (a kötet a hét könyve volt nálunk, a művésszel ITT interjúztunk, ITT pedig beleolvashattok a kötetbe.) Ai Weiwei művészként és magánemberként is szenvedélyesen kiállt mindig a szabad véleménynyilvánítás mellett, emiatt rendszeresen lehallgatták, volt rá példa, hogy megverték, 2011-ben pedig vádemelés nélkül letartóztatták és 81 napig fogva tartották. Jelenleg Portugáliában él, ott fogadta a Margó Irodalmi Fesztivál stábját, a róla szóló riportfilmet pedig május 11-én mutatják be a margitszigeti Kristályban.

-

A riportfilmben természetesen nagy hangsúlyt kapott a börtönben töltött időszak, de nemcsak az a 81 nap, amelyet ő töltött vádemelés nélkül egy kínai börtönben, hanem az is, amikor az apját, Aj Csinget fiatalon rács mögé zárták. Ai Weiwei szerint a börtönlétből fakadó intenzív élmény hozzájárult ahhoz, hogy az apja későbbiekben költő legyen, megítélése szerint ráadásul jó költő. Ő maga már majdnem ötvenéves volt, amikor bezárták, neki is sokat tanított a börtön, és hozzájárult ahhoz, hogy megírja az emlékeit. Úgy fogalmazott, hogy az 1000 év öröm és bánat a börtön terméke, viszont a megírásában fontos szempont volt az is, hogy a fia felnőve megértse majd, mi történt a múltban az apjával és a nagyapjával. Szerinte az élet olyan, mintha az óceán kellős közepébe ugranánk: a túléléshez szükség van eszközökre, mentőmellényre, és az emlékezés is ilyen eszköz lehet. Ai Weiweinek fontos, hogy soha ne felejtse el, honnan jött és mit élt át.

Ai Weiwei a művészetet túlélési technikaként használja
Ai Weiwei a művészetet túlélési technikaként használja

A hét könyve az 1000 év öröm és bánat, amelyben egy költő apa és képzőművész fia élettörténetein keresztül megmutatkozik az alkotás elpusztíthatatlan ereje.

Tovább olvasok

A riportfilmben beszélt a művészetfelfogásról, a New York-i időszakról, a játékszeretetéről, és felidézte azt is, amikor az apja a politikai és fizikai zaklatásokat kivédendő elégette a könyveit. Kiderül az is, hogy igazából soha nem volt otthona, az otthon-fogalom idegen neki - de ez általában igaz a kínaiakra, hiszen nincs magántulajdon, minden az országé, a párté. Mivel magánélet sincs, így otthona sincs senkinek, hiszen előfordulhat, hogy egy nap az ország egyik kietlen vidékére küldik lakni az embert.

-

A családjában mindhárom generáció (tehát az apja, a fia és ő maga is) erősen kötődik érzelmileg és kulturálisan Kínához, ugyanakkor mindannyian külföldre távoztak; ez az ív (a nagyapától az unokáig) összesen száz évet ölel fel, ami alatt sokat változott a világ és Kína is - egyvalami nem változott: a kínaiak továbbra is autoriter vezetés alatt élnek.

Fotó: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ai Weiwei a kínai kommunisták miatt műalkotássá vált

Pár hét különbséggel láttuk Ai Weiwei kiállítását az Albertinában, majd olvastuk az 1000 év öröm és bánat című sokkoló és nagyszerű önéletrajzot. Rengeteg kép egy memoárhoz.

...

Ai Weiwei a művészetet túlélési technikaként használja

A hét könyve az 1000 év öröm és bánat, amelyben egy költő apa és képzőművész fia élettörténetein keresztül megmutatkozik az alkotás elpusztíthatatlan ereje.

...

Ai Weiwei munkásságát nagyszabású kiállítás összegzi Bécsben

Az emberiesség keresése címmel nyílt kiállítása Ai Weiweinek a bécsi Albertina Modernben. A kurátorok szerint ez az eddig legátfogóbb visszatekintés a világhírű kínai konceptuális művész és aktivista munkásságáról.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?