A nemzetközű hírű művész és emberi jogi aktivista a napokban osztotta meg a hírt a közösségi médiában, hogy ősszel érkezik régóta várt memoárja. A megjelenés dátuma november 2. (az Egyesült Királyságban) és már közzétették a lenyűgöző borítóját is.
A 1000 Years of Joys and Sorrows című kötetben Ai Weiwei megmutatja, milyen volt Kína az elmúlt pár száz évben, miközben a saját művészi fejlődésének állomásairól is mesél. Weiwei felfedi a kivételes kreativitásának és politikai meggyőződésének eredetét is a könyvben, emellett pedig elmeséli apja történetét is, aki egykor Kína egyik legbefolyásosabb költője volt.
A művész azt nyilatkozta, a kötet ötlete akkor jött, amikor a kínai kormány titokban 81 napig fogva tartotta 2011-ben. Azt mondta, azokban a hetekben sokszor eszébe jutott az apja, akit száműztek Mao Ce-tung egyik kampánya során. Rájött, hogy mennyire nem értette őt, és sajnálta, hogy áthidalhatatlan szakadék lett köztük. Nem akarta, hogy később majd a fia is így érezzen, ezért úgy döntött, leírja, amit tud az apjáról és őszintén elmondja a fiának, ki is ő, milyen az élet, miért olyan értékes a szabadság, és miért fél az autokrácia a művészettől.
A kínai kulturális forradalom idején az apját, Ai Qinget jobboldalinak bélyegezték és kényszermunkára ítélték. Ai Weiweit az egész családjával együtt száműzetésre ítélték. A memoárjában a művész megírta, hogy milyen volt a gyerekkora, és hogy milyen nehéz volt elhagynia a családját, hogy Amerikában tanulhasson.
Ai Weiwei szobrait és installációit több millióan látták már világszerte. A könyve azt is taglalja, milyen volt visszatérnie Kínába, és hogy milyen volt az út, amely során ismeretlen művészből igazi szupersztár, majd emberi jogi aktivista lett. Ahogy arról is szó esik, hogyan befolyásolta az alkotásait a totalitárius rezsim, amelyben él.
A memoár megjelenésével egyidőben a Vintage Classics sorozatban újra kiadják apjának, Ai Qingnek a válogatott verseit is.
Forrás: Penguin.co