A Föld egyharmadát természetvédelmi területté nyilvánítaná az ENSZ

A Föld egyharmadát természetvédelmi területté nyilvánítaná az ENSZ

Az ENSZ hétfőn környezetvédelmi javaslatokat tett közzé, amelyek lényege, hogy a Föld legalább egyharmadát természetvédelmi intézkedések hatálya alá helyeznék – írta a Reuters. Környezetvédők szerint még ez sem lesz elég. Könyvek hírek mellé.

fk | 2021. július 13. |

Hamarosan biodiverzitási egyezmény készül, hétfőn huszonegy környezetvédelmi javaslatról tárgyalt az ENSZ. A célkitűzések érintik többek közt a műanyaghulladék csökkentését, a növényvédő szerek használatának visszaszorítását, valamint egy éves környezetvédelmi támogatást is, amelyet a fejlődő országok kapnának. A javaslatokról október 15-én az ENSZ-konferencián 196 ország képviselői fognak szavazni a kínai Kunming városában.

A tervek közt az is szerepel, hogy a Föld legalább egyharmadát természetvédelmi területté kell nyilvánítani. (Jelenleg a szárazföldi és a tengeri térségek 17 százaléka, illetve 7 százaléka áll valamilyen mértékű védelem alatt.)

Jelenleg egymillió fajt fenyeget a kipusztulás veszélye, a tengerek túlhalászása és a vadvilág életterének csökkenése pedig óriási bajokat okozhat (a túlhalászás következményeiről szóló Seaspiracy című filmről ITT írtunk). Hogy a klímaváltozásnak milyen következményei lesznek, és mit kell tennünk, hogy ne sodródjunk bele a visszafordíthatatlan folyamatokba, arról mostanában David Attenborough beszél a legtöbbet nyilvánosan. Legutóbb a Breaking Boundaries című megrázó dokumentumfilmben magyarázta el, hogy a túlhalászással, a káros anyagok kibocsájtásával és az erdők kivágásával ötven év alatt destabilizáltuk a bolygót, és szembe kell néznünk azzal, hogy talán most van az utolsó pillanat, amikor még helyre lehet hozni a károkat. A filmről ezt írtuk:

„Négy olyan terület is van, amelynél már jelenleg is a veszélyzónában vagyunk, ráadásul Johan Rockstrom és a filmben megszólaló többi tudós szerint, ha elérünk bizonyos fordulópontokat, onnantól kezdve ezek a folyamatok visszafordíthatatlanná válnak, és az egyik probléma dominószerűen hozza majd magával a másikat. Szomorú látni ezeket a kutatókat, akik évtizedek óta beszélnek a globális felmelegedésről, és akik tehetetlenül nézik végig, hogy nem történik semmi, a vesztünkbe rohanunk. A filmnek talán az egyik legszívszorítóbb jelenete, amikor a kamera előtt sírja el magát Ausztrália egyik vezető korallzátony-kutatója, miközben a Nagy-korallzátony sosem látott léptékű pusztulásáról beszél. A Breaking Boundaries megdöbbentő összefoglaló a bolygó jelenlegi állapotáról, amelyből megérthetjük, hogy az emberek, az állatok és a környezet egészsége összefügg, így a mi életünk is azon múlik, hogyan bánunk a természettel.”

DAVID ATTENBOROUGH
Egy élet a bolygónkon
Ford: Makovecz Benjamin, Park, 2020, 300 oldal
-

Tavaly Attenborough az Egy élet a bolygónkon című könyvében és sorozatában magyarázta el, hogy a Föld történetében eddig öt tömeges kihalás volt, és jelenleg a hatodik szélén állunk. Arról ezt írtuk kritikánkban:

„Az Egy élet a bolygónkon nem vádirat, hanem tanúvallomás. A film egyszerű eszközökkel, tisztán, közérthetően mutatja be azt a folyamatot, amely egyetlen emberöltő alatt végbement a Földön: egészen konkrétan azokra a változásokra mutat rá, amelyek David Attenborough életének 94 éve alatt zajlottak le. A természettudós mögött tényleg elképesztő életút áll, keveseknek adatott az emberiség történetében, hogy ennyire sok helyre utazhassanak és a bolygó legeldugottabb részeit is bejárhassák az élővilágot kutatva. Ahogyan nézzük Attenborough alaposan dokumentált munkásságának képeit, világossá válik, hogy amit ő csinált, azt soha korábban és soha többé nem lehet véghezvinni: korábban nem voltak eszközök, amikkel ilyen gyorsan ennyire sok helyre el lehetett volna jutni, később pedig már nem lesz meg az a sokszínű élővilág, amelyet fel lehetne keresni.”

Áprilisban egyébként bejelentette az Apple TV, hogy lesz egy új dokumentumfilm, amit a koronavírus-járvány miatti lezárások ihlettek. A The Year Earth Changed (Az év, amikor a Föld megváltozott) narrátora szintén Sir David Attenborough lesz. Az előzetesét ITT tudjátok megnézni. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Attenborough szerint most kell cselekednünk, különben nem lesz visszaút a bolygó számára

David Attenborough legújabb dokumentumfilmje, a Breaking Boundaries elmagyarázza, hogyan destabilizáltuk a bolygót, és mikor jön el az a pont, amikortól már visszafordíthatatlanná váik ez a folyamat.  

...

David Attenborough elmeséli, mi történt a természettel, míg mi karanténban ültünk

Kedvenc természetudósunk ismét arra figyelmeztet, hogy a természet egyébként milyen jól ellenne nélkülünk.

...

David Attenborough utolsó figyelmeztetése a hatodik kihalás előtt

Könyvben és filmben szegezi nekünk tanúvallomását David Attenborough: az Egy élet a bolygónkon tisztán, érthetően magyarázza el nekünk, milyen károkat okoztunk az élővilágban az elmúlt évtizedekben, és mit kell tennünk, hogy megmentsük önmagunkat. 

SZÓRAKOZÁS
...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

Az amerikai színész egy baráti felkérésre Istenről, szerelemről és bohócokról írt verset: nem sikerült rosszul. 

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

Utolsó évad helyett filmmel kerekítik le a Heartstopper történetét. 

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

Olvass!
...

Stephen Kinget elütötte egy kisteherautó, erre ő megírta, hogyan kell regényt írni

Ha már úgyis ráért, a lábadozás alatt befejezte a könyvét.

...

Egy halottnak hitt anya hosszú évek után visszatér – Olvass bele Holly Jackson új könyvébe!

Részlet a Rachel Price visszatérése című regényből.

...

Sárga csillag, munkaszolgálat, csókok és rigójancsi – olvass bele Bán Zsófia új regényébe!

Bán Zsófia főhősének nemcsak a neve különleges, hanem az élete is kacifántosan alakul. Mutatunk egy részletet.

...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről

Polc

„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról

...

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...