Hamarosan biodiverzitási egyezmény készül, hétfőn huszonegy környezetvédelmi javaslatról tárgyalt az ENSZ. A célkitűzések érintik többek közt a műanyaghulladék csökkentését, a növényvédő szerek használatának visszaszorítását, valamint egy éves környezetvédelmi támogatást is, amelyet a fejlődő országok kapnának. A javaslatokról október 15-én az ENSZ-konferencián 196 ország képviselői fognak szavazni a kínai Kunming városában.
A tervek közt az is szerepel, hogy a Föld legalább egyharmadát természetvédelmi területté kell nyilvánítani. (Jelenleg a szárazföldi és a tengeri térségek 17 százaléka, illetve 7 százaléka áll valamilyen mértékű védelem alatt.)
Jelenleg egymillió fajt fenyeget a kipusztulás veszélye, a tengerek túlhalászása és a vadvilág életterének csökkenése pedig óriási bajokat okozhat (a túlhalászás következményeiről szóló Seaspiracy című filmről ITT írtunk). Hogy a klímaváltozásnak milyen következményei lesznek, és mit kell tennünk, hogy ne sodródjunk bele a visszafordíthatatlan folyamatokba, arról mostanában David Attenborough beszél a legtöbbet nyilvánosan. Legutóbb a Breaking Boundaries című megrázó dokumentumfilmben magyarázta el, hogy a túlhalászással, a káros anyagok kibocsájtásával és az erdők kivágásával ötven év alatt destabilizáltuk a bolygót, és szembe kell néznünk azzal, hogy talán most van az utolsó pillanat, amikor még helyre lehet hozni a károkat. A filmről ezt írtuk:
„Négy olyan terület is van, amelynél már jelenleg is a veszélyzónában vagyunk, ráadásul Johan Rockstrom és a filmben megszólaló többi tudós szerint, ha elérünk bizonyos fordulópontokat, onnantól kezdve ezek a folyamatok visszafordíthatatlanná válnak, és az egyik probléma dominószerűen hozza majd magával a másikat. Szomorú látni ezeket a kutatókat, akik évtizedek óta beszélnek a globális felmelegedésről, és akik tehetetlenül nézik végig, hogy nem történik semmi, a vesztünkbe rohanunk. A filmnek talán az egyik legszívszorítóbb jelenete, amikor a kamera előtt sírja el magát Ausztrália egyik vezető korallzátony-kutatója, miközben a Nagy-korallzátony sosem látott léptékű pusztulásáról beszél. A Breaking Boundaries megdöbbentő összefoglaló a bolygó jelenlegi állapotáról, amelyből megérthetjük, hogy az emberek, az állatok és a környezet egészsége összefügg, így a mi életünk is azon múlik, hogyan bánunk a természettel.”
Tavaly Attenborough az Egy élet a bolygónkon című könyvében és sorozatában magyarázta el, hogy a Föld történetében eddig öt tömeges kihalás volt, és jelenleg a hatodik szélén állunk. Arról ezt írtuk kritikánkban:
„Az Egy élet a bolygónkon nem vádirat, hanem tanúvallomás. A film egyszerű eszközökkel, tisztán, közérthetően mutatja be azt a folyamatot, amely egyetlen emberöltő alatt végbement a Földön: egészen konkrétan azokra a változásokra mutat rá, amelyek David Attenborough életének 94 éve alatt zajlottak le. A természettudós mögött tényleg elképesztő életút áll, keveseknek adatott az emberiség történetében, hogy ennyire sok helyre utazhassanak és a bolygó legeldugottabb részeit is bejárhassák az élővilágot kutatva. Ahogyan nézzük Attenborough alaposan dokumentált munkásságának képeit, világossá válik, hogy amit ő csinált, azt soha korábban és soha többé nem lehet véghezvinni: korábban nem voltak eszközök, amikkel ilyen gyorsan ennyire sok helyre el lehetett volna jutni, később pedig már nem lesz meg az a sokszínű élővilág, amelyet fel lehetne keresni.”
Áprilisban egyébként bejelentette az Apple TV, hogy lesz egy új dokumentumfilm, amit a koronavírus-járvány miatti lezárások ihlettek. A The Year Earth Changed (Az év, amikor a Föld megváltozott) narrátora szintén Sir David Attenborough lesz. Az előzetesét ITT tudjátok megnézni.