1200 éve élt nő jegyzeteire és rajzaira bukkantak egy kéziratban

1200 éve élt nő jegyzeteire és rajzaira bukkantak egy kéziratban

A kutatók titkos jeleket egy magas rangú nő vésett bele a lapokba.

sa | 2022. december 07. |

A rejtett jelzések tinta nélkül készültek és egy kora középkori kötet lapjain találták meg őket - a könyvet jelenleg az Oxfordi Egyetem Weston könyvtárában őrzik.

A kutatók úgy vélik, egy magas rangú, tanult nő lehet az “elkövető”, akkoriban ugyanis csupán az elit tagjai közül valók tudtak írni és olvasni.

A feliratok közül több egy óangol női név, bizonyos Eadburg, a kutatók szerint ez lehetett annak a személynek a neve, aki a titkos jelzéseket a lapokba véste. A célja pedig az lehetett, hogy megjelöljön bizonyos passzusokat a szövegben. A teljes Eadburg nevet mindenesetre öt oldalon is megtalálták, további tíz lapon pedig rövidítve.

A szinte láthatatlan rajzok jelentése ugyanakkor nem világos. Van, amelyiken egy ember kitárja a karjait egy másik fel, aki viszont feltartja a kezét, mintha meg akarná állítani az elsőt.

-

A kötet egyébként Az apostolok cselekedeteinek latin nyelvű másolata, ami Dél-Angliában készült i.sz. 700 és 750 között.

Eadburg kilétét inkább csak tippelni tudják, a több mint nyolc jelölt közül az egyik elég valószínű megoldás az az Eadburg, aki apátnőként vezetett egy apácazárdát a 8. század közepén.

(24.hu, Live Science)

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Egy akkád papnő volt a világ első ismert írója

A legrégebbi ismert írás több mint 5000 éves. De ki lehetett az első szerző, akit név szerint ismerhetünk? Vélhetőleg Enheduanna, egy akkád papnő és költő. 

...
Hírek

A mexikói rendőrök tömeggyilkosság nyomaira bukkantak, csak ez egy kicsit régen történt

Amikor a mexikói hatóságok egy 150 koponyából álló halmot találtak egy barlangban a guatemalai határ közelében, azt hitték, jelentős bűnügyi helyszínre bukkantak. A régészeti vizsgálatok viszont kiderítették, hogy nem egészen arról van szó, mint amit a rendőrök gondoltak. Könyvek hírek mellé.

...
Hírek

Több száz ékírásos táblát adott vissza Iraknak egy libanoni magánmúzeum

A leletek régészeti lelőhelyek fosztogatásából származtak.

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...
Gyerekirodalom

Sárkányos, balatoni, pöttyös - A legújabb gyerekkönyvek közül válogattunk!

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

...
Gyerekirodalom

Kortárs versek keltik életre megkövesedett klasszikusainkat

...
Gyerekirodalom

Az állatvilág sokszínűségét nem lehet elég korán megmutatni a gyerekeknek

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Picasso átka nem fogott: Francoise Gilot a kortárs festészet nagyasszonyaként halt meg

Százegy évesen elhunyt Francoise Gilot francia művész, akit egy magyartól tanult festeni, túlélte Picassót és a saját jogán emelkedett a 20. századi festők legnagyobbjai közé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Jó szívvel ajánljuk
Zöld
Peter Wohlleben: Sok fa jelentősen csökkenthetné a magyar városok hőmérsékletét is
...
Zöld

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus

Thomas Erikson viselkedéskutató új, Energiavámpírokkal körülvéve című könyvében arra ad magyarázatot, hogy miért érezzük bizonyos emberek társaságát fárasztónak. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy mit tehetünk, ha energiavámpír van a családban, hogyan hatnak a társadalomra, és örökölhetőek-e a rossz mintázatok.