Shunmyo Masuno zen buddhista szerzetes már írt bestsellert az egyszerű élet művészetéről, most pedig 99 tanácsban foglalja össze, hogy hogyan engedjük el azt, ami nem fontos. Hogyan mondjunk nemet, hogyan fogadjuk el, ha valamit nem vagyunk képesek megtenni? A szerző olyan tippeket ad, amelyek segítségével azt érezheted, hogy visszaszerezted az irányítást az életed fölött. Mutatunk egy részletet a Hogyan engedd el, ami nem fontos című kötetből!
Shunmyo Masuno: Hogyan engedd el, ami nem fontos (részlet)
AZ ELENGEDÉSRŐL
ELSŐ RÉSZ
TARTS TÁVOLSÁGOT
Légy távolságtartóbb a kapcsolataidban
1.
ENGEDD EL A DOLGOKAT, ÉS JOBB LESZ AZ ÉLETED.
Egy nélkülözhetetlen képesség
Ideje eldöntened, mit akarsz elengedni
Lehet, hogy negatív képzeteket társítasz az elengedéshez.
Feladni valamit félúton, befejezetlenül hagyni valamit, szemet hunyni az igazságtalanság fölött, problémák láttán megtorpanni… nem ezeket szokás az elengedéshez kapcsolni? Mind egyfajta felelőtlenségre utal.
Van is ebben némi igazság. Meg kell hagyni, a fenti példák esetében helytelen az elengedés.
De a mai világban sok olyan dolog van, amit jobb elengedni. Különösen napjainkban lehetetlen mindenre reagálni, amikor eláraszt bennünket az információ, és a közösségi média huszonnégy órán át tartó ügyet kreál a kapcsolatainkból.
Ezért is olyan fontos megtanulni az elengedést. Tekinthetünk rá akár túlélőképességként is.
Ahhoz, hogy teljes életet élhessünk, elengedhetetlen különbséget tennünk a lényeges és elhagyható dolgok között, ma még inkább, mint valaha.
2.
HAGYD BÉKÉN AZ EMBEREKET
Létfontosságú képesség a személyes kapcsolatokban
Vékony a határ figyelmesség és tolakodás között
Hogyan reagálsz, amikor aggodalom gyötör valakit? Két lehetőséged van:
vagy megpróbálod felvidítani,
vagy nem csinálsz semmit, békén hagyod.
Nincs egyetlen helyes út. Az első hozzáállás sokszor tolakodónak tűnhet, míg a második fakadhat figyelmességből is.
Amikor a másik ember aggódik valami miatt, gyakran egyedüllétre van szüksége. Nincs olyan hangulatban, hogy mások mondják meg neki, mit tegyen, nem szeretné, hogy felvidítsák vagy meghívják egy italra, hogy „eltereljék a gondolatait”. Mindez kellemetlenül érintheti a szorongót, mert csak még több nyűgöt jelent számára.
Képzeld magadat a helyébe! Ha te szoronganál valami miatt, te is azt szeretnéd, hogy hagyjanak békén, amíg megnyugszol, nem?
3.
NEM LEHET MÁSOKAT MEGVÁLTOZTATNI
Egyetlen embert tudsz befolyásolni, önmagadat
Elsőnek te magad változz meg
‒ A férjem sosem tesz vissza semmit a helyére, széthagyja a zokniját, a kisujját se mozdítja meg, hogy rendet tegyen maga után. Ennyi év házasság után már nem is fog megváltozni, akárhányszor is kérem!
Gyakran hallok ilyet házasságban élő emberektől, bár nehéz eldönteni, hogy valós aggodalomról van-e szó.
Többnyire a következőképpen reagálok:
‒ Becsülöm a kitartását, de soha nem lesz képes megváltoztatni a partnerét. Jobban jár, ha elfogadja őt olyannak, amilyen.
Ha efféle kicsiségek miatt szorongsz, csak a saját életedet nehezíted meg. Legyen szó akár nagy, akár kis horderejű dologról, ritkán fordul elő, hogy minden úgy alakul, ahogyan szeretnénk. Másképpen szólva, lehet, hogy csak akkor teljesülnek az ember elvárásai, ha magával szemben támaszt követeléseket.
Ideje elengedned a többieket, akiket úgysem tudsz irányítani. Koncentrálj inkább arra, hogy te magad miként tudnál megváltozni, és minden könnyebb lesz. Ha megváltozol, mindig fennáll a lehetősége annak, hogy ez másokra is jótékony hatással lesz.
4.
NEM BAJ, HA CSAK FÉLIG ISMERNEK AZ EMBEREK
Valójában elég a harminc vagy negyven százalék is
Legyen gyakorlatiasabb a hozzáállásod
Újabban észrevehetően megnőtt azoknak a száma, akik kezüket-lábukat törik, hogy mások mindent megtudjanak róluk. Ennek egyik bizonyítéka, hogy kiteregetik az életüket a közösségi médiában.
Egy másik típusnak csak a közösségi médiából vannak barátai ‒ többségükkel soha nem is találkozott még ‒, ez a típus kényszeresen posztol, és mindenhez hozzászól. Én úgy látom, ennek a szüntelen kommunikációnak az a burkolt üzenete: „Figyelj rám, itt, most, mindenütt, érts meg!”
Nem szeretnék az efféle őszinte érzések ellen beszélni, de soha nem fognak teljesen megérteni a többiek. Ahogy te sem fogod tökéletesen ismerni a barátaidat.
Reálisan nézve, szerencsés vagy, ha van néhány barátod, akikkel a felét meg tudod osztani annak, amit érdemes egymásról tudni. Egy harminc-negyven százalékos kapcsolatért is hálásnak kell lennünk.
Rengeteg emberrel szoros kapcsolatban lenni, és erre vágyni, önáltatás.
5.
LEHET, HOGY ŐK A CSALÁDOD, MÉGIS MÁSOK, MINT TE
Tévedés azt feltételezni, hogy ők majd megértenek
A legfontosabb, hogy tiszteletben tartsuk egymás életmódját
Mondják, hogy a vér nem válik vízzé. Lehet, hogy erősebb szálakkal kötődsz a vérrokonaidhoz, mint másokhoz.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy pusztán a rokonsági kapcsolat folytán automatikusan megértitek egymást a családoddal. A családtagjaid is szuverén egyéniségek, saját személyiségük van, saját ízlésük, értékeik és nézeteik, ennélfogva tökéletes harmónia nem létezik. Minél inkább törekszel rá, annál kevésbé fog megvalósulni.
Fő, hogy észben tartsd, a családtagjaid a rokonaid, de nem egyek veled. Tiszteletben kell tartanotok egymás életmódját.
Légy velük türelmes, és fogadd el a véleményüket, ne erőltesd rájuk a sajátodat!
A legrosszabb, amit tehetsz, ha azért utasítasz el valakit a családodból, mert számodra érthetetlen dolgot cselekszik. Ez olyankor fordulhat elő, ha abból indulsz ki, hogy csak mert egy család vagytok, mindig is meg fogjátok érteni egymást. Bátran adhatsz nekik tanácsot, csak ne feledd, hogy ők nem te vagy.
6.
AMIT NEM ÉRTESZ, AZT ENGEDD EL
A boldog házasság titka
Lesznek olyan időszakok, amikor nem értitek meg egymást,
és ez így van jól
A középkorúak körében egyre több a válás, ami azt bizonyítja, hogy a házaspárok kapcsolata nem feltétlenül mélyül el idővel.
Indokoltnak tűnik a megállapítás, hogy még a házaspárok sem értik meg egymást teljes mértékben. Ha az idő felében értitek egymást, az már haladás.
A kapcsolat előtt a felek feltehetően húsz vagy akár harminc éven át is külön életet éltek. Még ha ugyanarról a környékről származnak is, vagy hasonlóak a családi körülményeik, esetleg az érdeklődésük, komoly kihívást jelenthet megérteniük egymást.
Mit tehetünk azért, hogy jobban kötődjünk egymáshoz? Ha tudod, mit szeret a másik vagy mi a hobbija, próbálj meg te is érdeklődést tanúsítani azok iránt a dolgok iránt.
És ne nyugtalankodj közben amiatt, amit hiába próbálsz megérteni a másikban ‒ hagyd, hogy önmaga legyen. Nem az a titka a válás elkerülésének, hogy mindent megértesz a pároddal kapcsolatban, inkább keressétek meg azokat a pontokat, amelyek szorosabban összekötnek benneteket.