Árni
A madáralkatú Árni egy vidéken turnézó, szakadt vándorcirkusz mindeneseként dolgozik. A társulatot egy család alkotja, ahol Árni az egyetlen kívülálló. A fiú szerzetesi egyszerűséggel éli a napjait: gondozza a cirkuszi állatokat, és elvégzi a család által rábízott feladatokat. A cirkuszba egy nap új piton érkezik. Az állat felkelti Árni kíváncsiságát, és ahogy elkezdi megszelídíteni, a folyamat egyre erősebb hatással lesz rá.
Mikor? Február 8-tól. Hol? A mozikban.
Budapesti nők olvasókör 2. - Szabó Magda: Az ajtó
Budapesti nők címmel új olvasókört indítunk, ahol egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát. Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kéznyomukat a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol a következő hónapokban mindig más könyvvel merülünk alá a város és a benne élő nők történetében. Második olvasmányunk Szabó Magda
Az ajtó című regénye lesz. Az olvasókör vezetői Ruff Orsolya és Szeder Kata, akik korábban is beszélgettek már erről a regényről (a podcastbe
itt belehallgathatsz).
Mikor? Február 20-án 18:30-kor. Hol? A Tompa17 kávézóban. (A részvétel ingyenes.)
Petri György: Örökhétfő
A Gazdátlan tényrakások – Petri térben február 12-től március 25-ig minden hétfőn Örökhétfő. De mi is az Örökhétfő, azon kívül, hogy egy Petri-vers címe? Az Örökhétfő egy részvételiségre épülő programsorozat, amelynek keretében hétről hétre közösen merülünk el
Petri György egy-egy költői dilemmáján keresztül az életmű bizonyos tematikus egységeiben. A tematikus egységeket, mintegy problémafelvetésként, Kamondi Zoltán Petrivel készített interjúfilmjében elhangzó versek jelölik ki. A részvételhez nem szükséges Petri költészetének mélyreható ismerete, hiszen a cél az, hogy együtt kíséreljük meg annak felfedezését, értelmezését és felderíteni a mai olvasó hozzá való kapcsolódási lehetőségeit. Az egyes események ingyenesen, előzetes regisztrációval látogathatók. Az első alkalom címe és témája: Petri és a költői szerep – Vagyok, mit érdekelne. Hogyan viszonyul Petri esetében a valóság, az élet és a személyes a költészethez? Költői szerep, költői problémák, öndefiníció, önirónia.
Mikor? Február 12-én 18-kor. Hol? A Petőfi Irodalmi Múzeumban.
A mese mágiája - Pöttyös Panni kiállítás
Emlékszik még Panni és Tamara rajzos leveleire? A zsiráfra, amelyet nem lehet becsomagolni? A barackra, amely magától ugrott Panni szájába? A csap alatt megmosott kiflire, Kockás Petire és Panni naplójára? Mindenkinek van kedvenc Pöttyös Panni-meséje. Az első kötet 70 éve, 1953-ban került a könyvesboltok polcaira, és egy igaz történetből indult. „A fodrásznál volt egy találkozásom egy orosz kislánnyal, a kis Tamarával. Oda is tollal, füzettel jártam, és ő egyszer csak felült a térdemre, hogy rajzoljak neki” – mesélte Szepes Mária.Az évforduló alkalmából a Móra Könyvkiadó által szervezett, óvodásoknak és kisiskolásoknak kiírt alkotói pályázatra közel 800 pályamunka érkezett határon innen és túlról, egyéni és csoportos pályázóktól egyaránt. A kiválasztott alkotásokból kiállítást állítottak össze.
Mikor? Február 5-24-ig. Hol? A Deák17 Galériában.
Sántakutya est 3.: Bősze Ádám, Fullajtár Andrea, Vágvölgyi B. András
Keverjük az újabb sztorikoktélt, folytatódnak a storytelling estek a Tompa 17-ben. Kíváncsi vagy hardcore ferencvárosi történetekre? Gyere el március 6-án a következő Sántakutyára, ahol bebizonyítjuk, hogy egy húsz perces sztoriba belefér maga az élet. Íme, a márciusi Sántakutya est vendégei:Bősze Ádám, zenetörténész. A IX. kerület sorsfordító szerepet játszott az életében. Nem is egyszer. Erről fog mesélni.
Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színésznő, a Katona József Színház társulatának tagja, és természetesen harminc éve ferencvárosi lakos, akit nemcsak a jelen, de a múlt is a ideköt, ráadásul szerelmeken keresztül.
Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta, politikai és kulturális kommentátor. Ő a 9 Magazin főszerkesztője is, aki végigutazta már a világot Szarajevótól Tokióig, a legtöbb sztori mégis Ferencvároshoz köti. Nyilván.
Mikor? Március 6-án 18:30-20:00-ig. Hol? A Tompa 17 kávézóban.
Oravecz Imre: Alkonynapló
Februárban jelenik meg Oravecz Imre
Alkonynapló című könyve. A kötetről Szegő János beszélget a szerzővel, a könyvből Fodor Tamás olvas fel részleteket.
Oravecz Imre Alkonynaplója a létezés teljességének katalógusa, az időskor mindennapjainak megörökítése. Hangoltságában és kíméletlen őszinteségében Márai Sándor és Kertész Imre naplóit idézi. Nem feltétlenül az a fontos, hogy az adott napon milyen külső események történtek, a hangsúly a belső tükröződéseken van. Ahogy az Őszi kérdés című naplójegyzetben áll: „Elment a sárgarigó, a kakukk, a gólya, a fecske. Megvárod, míg visszajönnek?” Oravecz Imre most is mindent pontosan rögzít, a létezést elemeire bontja, ugyanakkor nem vész el a részletekben, a lényeges dolgokra összpontosít. Az elmúlásra és az életre, a személyét körülvevő világ állandóságaira és változásaira, a test és a tudat folyamatos párbeszédére. Az egymással szervesen összefüggő emlékekre és álmokra. Arra, ami vele együtt távozik, és azokra, akik utána is itt maradnak. A határban járunk: líra és epika peremén. Az Alkonynapló mintha az időskori remekmű, a Távozó fa továbbírása lenne más modalitásban.
Mikor? Február 13-án 17-kor. Hol? A Magvető Caféban.
Írók-sorsok-szerelmek - Színház a moziban
Filmsorozatunk elsődleges célja a magyar irodalom szolgálata, melynek összefoglaló címe: ÍRÓK-SORSOK-SZERELMEK. Utóbbi sorozat a XX. század legismertebb magyar íróinak életét és szerelmi történeteit 50-80 perces film-szín-játék®-ok formájában dolgozza fel. A sorozatban a magyar irodalom és kultúra alakjainak (Ady Endre, Karinthy Frigyes, Szép Ernő, Móricz Zsigmond) történetei új, 21. századi értelmezésben, illetve a hazai előadó-művészeti élet legkiválóbb alkotóinak tolmácsolásában jelennek meg. A Pannonia Movie mozilánc két filmszínháza, az Art+ és a Gobuda mozi mozi Valentin (Bálint) naphoz kapcsolódóan kezdi el vetíteni a Madách Színház négyrészes, mozifilm-sorozatát, mely híres magyar írók (Ady Endre, Karinthy Frigyes, Szép Ernő, Móricz Zsigmond) párkapcsolatáról szól.
Mikor? Február 14. és március 10. között. Hol? Az Art+ és a Gobuda mozikban.
Könyves séták Budán és Pesten
Harisnyakötők és türelmi bárcák. Kétes múltú luxusmúzsák és könnyű, ledér szerelmek. A történeti Budapest erotikus emlékei közt sétálva megismerkedünk a korabeli kéjnők és vendégeik mindennapjaival. Olyan helyszínekre látogatunk, ahol a falak izgalmas rendőrségi, megdöbbentő közegészségügyi adatokról, ledér bordélyos hölgyekről, sőt, kalandos szeretői történetekről mesélnek. Könyves Sétánkon Budán és Pesten idézzük meg a letűnt korok a szexualitáshoz, a prostitúcióhoz és alap társadalmi tabu-kérdéseihez tapadó sztorijait, körbejárjuk az egykori nagyvárosi kurtizán-élet nemcsak emblematikus helyszíneit, de belső, érzelmi és szociális világát is. A buja budai és pesti élet olyan irodalmi nagyságok levelein és szövegein keresztül bontakozik ki, mint Krúdy, Karinthy, Szép Ernő vagy Petri György. A sétákat vezeti: Szabó Dominika. A séták hossza: kb. 2,5 óra.
Buja Buda: Mikor? Március 9-én 10:30-kor.
Hol? T
alálkozás és indulás: a Rudas Gyógyfürdő elől - 1013 Budapest, Döbrentei tér 9. (Részletek erre>>>)
Buja Pest: Mikor? Április 5-én 17-kor. Hol? Találkozás és indulás a Károlyi-kert bejáratánál (a Magyar utca és Ferenczy István utca sarok). (Részletek erre>>>)