Szabó Magda, Petri, Oravecz és séták a buja múltú fővárosban [PROGRAMAJÁNLÓ]

Szabó Magda, Petri, Oravecz és séták a buja múltú fővárosban [PROGRAMAJÁNLÓ]

Bár még február közepén is alig járunk, a levegőben már érezni a tavaszt, és megsokasodtak a programok is: legismertebb íróink szerelmi életéről készült filmek, olvasókör Szabó Magda regényéről, Oravecz-könyvbemutató, Petri-kiállítás, Sántakutya est és séták a buja múltú fővárosban. Programajánló.

ko | 2024. február 08. |

Árni

A madáralkatú Árni egy vidéken turnézó, szakadt vándorcirkusz mindeneseként dolgozik. A társulatot egy család alkotja, ahol Árni az egyetlen kívülálló. A fiú szerzetesi egyszerűséggel éli a napjait: gondozza a cirkuszi állatokat, és elvégzi a család által rábízott feladatokat. A cirkuszba egy nap új piton érkezik. Az állat felkelti Árni kíváncsiságát, és ahogy elkezdi megszelídíteni, a folyamat egyre erősebb hatással lesz rá.

Mikor? Február 8-tól. Hol? A mozikban.

Budapesti nők olvasókör 2. - Szabó Magda: Az ajtó

-

Budapesti nők címmel új olvasókört indítunk, ahol egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát. Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kéznyomukat a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol a következő hónapokban mindig más könyvvel merülünk alá a város és a benne élő nők történetében. Második olvasmányunk Szabó Magda Az ajtó című regénye lesz. Az olvasókör vezetői Ruff Orsolya és Szeder Kata, akik korábban is beszélgettek már erről a regényről (a podcastbe itt belehallgathatsz).
Mikor? Február 20-án 18:30-kor. Hol? A Tompa17 kávézóban. (A részvétel ingyenes.)
Részletek erre >>>

Petri György: Örökhétfő

-
A Gazdátlan tényrakások – Petri térben február 12-től március 25-ig minden hétfőn Örökhétfő. De mi is az Örökhétfő, azon kívül, hogy egy Petri-vers címe? Az Örökhétfő egy részvételiségre épülő programsorozat, amelynek keretében hétről hétre közösen merülünk el Petri György egy-egy költői dilemmáján keresztül az életmű bizonyos tematikus egységeiben. A tematikus egységeket, mintegy problémafelvetésként, Kamondi Zoltán Petrivel készített interjúfilmjében elhangzó versek jelölik ki. A részvételhez nem szükséges Petri költészetének mélyreható ismerete, hiszen a cél az, hogy együtt kíséreljük meg annak felfedezését, értelmezését és felderíteni a mai olvasó hozzá való kapcsolódási lehetőségeit. Az egyes események ingyenesen, előzetes regisztrációval látogathatók. Az első alkalom címe és témája: Petri és a költői szerep – Vagyok, mit érdekelne. Hogyan viszonyul Petri esetében a valóság, az élet és a személyes a költészethez? Költői szerep, költői problémák, öndefiníció, önirónia.
Mikor? Február 12-én 18-kor. Hol? A Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Részletek erre>>>

A mese mágiája - Pöttyös Panni kiállítás

-

Emlékszik még Panni és Tamara rajzos leveleire? A zsiráfra, amelyet nem lehet becsomagolni? A barackra, amely magától ugrott Panni szájába? A csap alatt megmosott kiflire, Kockás Petire és Panni naplójára? Mindenkinek van kedvenc Pöttyös Panni-meséje. Az első kötet 70 éve, 1953-ban került a könyvesboltok polcaira, és egy igaz történetből indult. „A fodrásznál volt egy találkozásom egy orosz kislánnyal, a kis Tamarával. Oda is tollal, füzettel jártam, és ő egyszer csak felült a térdemre, hogy rajzoljak neki” – mesélte Szepes Mária.Az évforduló alkalmából a Móra Könyvkiadó által szervezett, óvodásoknak és kisiskolásoknak kiírt alkotói pályázatra közel 800 pályamunka érkezett határon innen és túlról, egyéni és csoportos pályázóktól egyaránt. A kiválasztott alkotásokból kiállítást állítottak össze.

Mikor? Február 5-24-ig. Hol? A Deák17 Galériában.

Sántakutya est 3.: Bősze Ádám, Fullajtár Andrea, Vágvölgyi B. András

-

Keverjük az újabb sztorikoktélt, folytatódnak a storytelling estek a Tompa 17-ben. Kíváncsi vagy hardcore ferencvárosi történetekre? Gyere el március 6-án a következő Sántakutyára, ahol bebizonyítjuk, hogy egy húsz perces sztoriba belefér maga az élet. Íme, a márciusi Sántakutya est vendégei:Bősze Ádám, zenetörténész. A IX. kerület sorsfordító szerepet játszott az életében. Nem is egyszer. Erről fog mesélni.
Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színésznő, a Katona József Színház társulatának tagja, és természetesen harminc éve ferencvárosi lakos, akit nemcsak a jelen, de a múlt is a ideköt, ráadásul szerelmeken keresztül.
Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta, politikai és kulturális kommentátor. Ő a 9 Magazin főszerkesztője is, aki végigutazta már a világot Szarajevótól Tokióig, a legtöbb sztori mégis Ferencvároshoz köti. Nyilván.
Mikor? Március 6-án 18:30-20:00-ig. Hol? A Tompa 17 kávézóban.
Részletek erre >>>

Oravecz Imre: Alkonynapló

-
Februárban jelenik meg Oravecz Imre Alkonynapló című könyve. A kötetről Szegő János beszélget a szerzővel, a könyvből Fodor Tamás olvas fel részleteket.
Oravecz Imre Alkonynaplója a létezés teljességének katalógusa, az időskor mindennapjainak megörökítése. Hangoltságában és kíméletlen őszinteségében Márai Sándor és Kertész Imre naplóit idézi. Nem feltétlenül az a fontos, hogy az adott napon milyen külső események történtek, a hangsúly a belső tükröződéseken van. Ahogy az Őszi kérdés című naplójegyzetben áll: „Elment a sárgarigó, a kakukk, a gólya, a fecske. Megvárod, míg visszajönnek?” Oravecz Imre most is mindent pontosan rögzít, a létezést elemeire bontja, ugyanakkor nem vész el a részletekben, a lényeges dolgokra összpontosít. Az elmúlásra és az életre, a személyét körülvevő világ állandóságaira és változásaira, a test és a tudat folyamatos párbeszédére. Az egymással szervesen összefüggő emlékekre és álmokra. Arra, ami vele együtt távozik, és azokra, akik utána is itt maradnak. A határban járunk: líra és epika peremén. Az Alkonynapló mintha az időskori remekmű, a Távozó fa továbbírása lenne más modalitásban.
Mikor? Február 13-án 17-kor. Hol? A Magvető Caféban.
Részletek erre >>>

Írók-sorsok-szerelmek - Színház a moziban

-
Filmsorozatunk elsődleges célja a magyar irodalom szolgálata, melynek összefoglaló címe: ÍRÓK-SORSOK-SZERELMEK. Utóbbi sorozat a XX. század legismertebb magyar íróinak életét és szerelmi történeteit 50-80 perces film-szín-játék®-ok formájában dolgozza fel. A sorozatban a magyar irodalom és kultúra alakjainak (Ady Endre, Karinthy Frigyes, Szép Ernő, Móricz Zsigmond) történetei új, 21. századi értelmezésben, illetve a hazai előadó-művészeti élet legkiválóbb alkotóinak tolmácsolásában jelennek meg. A Pannonia Movie mozilánc két filmszínháza, az Art+ és a Gobuda mozi mozi Valentin (Bálint) naphoz kapcsolódóan kezdi el vetíteni a Madách Színház négyrészes, mozifilm-sorozatát, mely híres magyar írók (Ady Endre, Karinthy Frigyes, Szép Ernő, Móricz Zsigmond) párkapcsolatáról szól. 
Mikor? Február 14. és március 10. között. Hol? Az Art+ és a Gobuda mozikban.
Részletek itt és itt

Könyves séták Budán és Pesten

-
Harisnyakötők és türelmi bárcák. Kétes múltú luxusmúzsák és könnyű, ledér szerelmek. A történeti Budapest erotikus emlékei közt sétálva megismerkedünk a korabeli kéjnők és vendégeik mindennapjaival. Olyan helyszínekre látogatunk, ahol a falak izgalmas rendőrségi, megdöbbentő közegészségügyi adatokról, ledér bordélyos hölgyekről, sőt, kalandos szeretői történetekről mesélnek. Könyves Sétánkon Budán és Pesten idézzük meg a letűnt korok a szexualitáshoz, a prostitúcióhoz és alap társadalmi tabu-kérdéseihez tapadó sztorijait, körbejárjuk az egykori nagyvárosi kurtizán-élet nemcsak emblematikus helyszíneit, de belső, érzelmi és szociális világát is. A buja budai és pesti élet olyan irodalmi nagyságok levelein és szövegein keresztül bontakozik ki, mint Krúdy, Karinthy, Szép Ernő vagy Petri György. A sétákat vezeti: Szabó Dominika. A séták hossza: kb. 2,5 óra. 
Buja Buda: Mikor? Március 9-én 10:30-kor. Hol? Találkozás és indulás: a Rudas Gyógyfürdő elől - 1013 Budapest, Döbrentei tér 9. (Részletek erre>>>)
Buja Pest: Mikor? Április 5-én 17-kor. Hol? Találkozás és indulás a Károlyi-kert bejáratánál (a Magyar utca és Ferenczy István utca sarok). (Részletek erre>>>)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

A Szabó Magda-titok záró részének vendége volt Gilbert Edit irodalmár, akivel az életpálya disszonanciáiról, elzárkózásról és népszerűségről, a hivatalos irodalomkritika hozzáállásáról és a kritikusokra szórt átkokról is beszélgettünk - és természetesen rákérdeztünk arra is, hogy akkor mégis miben áll a Szabó Magda-titok.

...
Nagy

A titán-gyerekek vajon ellátogattak a Maffiába? [Sántakutya]

Túró Rudi-bérlet, éjszakai pingpong-mérkőzések, bújócska a fekete templom kiszögellései között és a Ludovika öröksége: a második Sántakutya sztorikoktélja a ferencvárosi gyerekkorról szólt. Berecz Dénes, Kaszás Gergő és Juhász Tomi mesélt.

...
Gyerekirodalom

Pöttyös Panni kalandjai 70 éve kezdődtek

115 éve született Szepes Mária, és 70 éve indultak Pöttyös Panni kalandjai.

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Hírek

Harry Potter könyvritkaság került elő, kevésen múlt, hogy ne a kukában végezze

A kiadványt a hibákról ismerték fel.

...
Szórakozás

Golden Globe: szépen szerepelt a Budapesten forgatott történelmi dráma

Átadták a Golden Globes-díjakat, mutatjuk a nyerteseket.

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket.