A szabad Palesztinát szorgalmazó amerikai diáktüntetéseket kommentálva Rushdie elmondta, hogy bár „életem nagy részében – nagyjából az 1980-as évek óta – egy palesztin állam mellett érveltem, most, ha létezne palesztin állam, azt a Hamász irányítaná, és ez a tálibokéhoz hasonló állammá tenné, ami Irántól függene”.
Nem szabad megfeledkezni a Hamászról
„Ezt akarják megteremteni a nyugati baloldal progresszív mozgalmai? Hogy legyen egy másik, a tálibokéhoz hasonló állam a Közel-Keleten, közvetlenül Izrael mellett? ” – kérdezte az indiai származású brit-amerikai szerző a Rundfunk Berlin-Brandenburg német műsorszolgáltató által készített, csütörtökön megjelent podcastban.
„Azt gondolom, hogy jelenleg minden embernek rosszul kell éreznie magát azért, ami Gázában történik. Csak azt szeretném, ha néhány tiltakozás azért megemlítené a Hamászt is, mert az egész innen indult, és a Hamász egy terrorista szervezet. Nagyon furcsa, hogy a fiatal, progresszív diákok egy fasiszta terrorista csoportot támogatnak.”
Érzelmi reakciók
Rushdie beszélt arról, hogy a New York-i Egyetemen, ahol ő is tanít, hallgatói tüntetések kezdődtek. A tiltakozásokról árnyalt a véleménye, hiszen a diákoknak joguk van tüntetni, de azt is biztosítaniuk kell, hogy a nem tüntető hallgatók is biztonságban érezzék magukat. Hozzátette: bár nem jó ötlet fegyveres rendőröket rászabadítani a diákokra, az épületek elfoglalása és rongálása sem az.
„Úgy érzem, nem túlságosan mélyek a gondolatok, sokkal inkább érzelmi reakciók születnek a gázai halálesetekre, és ez teljesen érthető is. De amikor ez az antiszemitizmus és a Hamász tényleges támogatása felé csúszik, akkor nagyon problematikus”.
Regény a merényletről
Salman Rushdie-t 2022 nyarán támadta meg egy férfi egy irodalmi felolvasás előtt, az író súlyos sérüléseket szerzett. A merényletről és felépüléséről írta meg Kés című regényét, mely a hét könyve a Könyvesen.
Salman Rushdie-ra 1989-ben az iráni ajatollah halálos ítéletet rótt, amit 2022-ben egy merénylő hajszál híján sikeresen végrehajtott. Az író megírta a támadás és a felépülése történetét. A Kés a hét könyve.
(Guardian)