A húsvétot megelőző hétvégére és hétre is bőven jutnak kulturális események, ráadásul egy kivétellel most csupa magyar művész és friss alkotásaik szerepelnek programajánlónkban.
Kálmán-nap
Hajdu Szabolcs kapcsolati trilógiájának második darabja is az azonos című színdarab alapján készült. Míg az Ernelláék Farkaséknál című filmben a konfliktusok a gyermeknevelés körül forogtak, a Kálmán-napban az intimitás és a szexualitás hiányából fakadó feszültségek és morális dilemmák kerülnek a középpontba.
Kálmánhoz és Olgához (Hajdu Szabolcs és Tóth Orsi) vendégségbe érkezik Levente és Zita (Szabó Domokos és Földeáki Nóra). A két negyvenes páros Kálmán névnapját készül ünnepelni, de az egyre sűrűsödő koccintások mentén gyorsan felsejlenek a már nehezen titkolható párkapcsolati nehézségek. A történet megtévesztően egyszerű és hétköznapi, amit az apró részletek tesznek lenyűgözővé.
Hol? Mozik Mikor? Több időpontban Részletek ITT.
Művészet és tudomány határán
Az À la recherche de Vera Molnar című kiállításhoz kapcsolódik a Ludwig Lounge következő délutánja. 16 órától Hoffmann Miklós matematikus, geometriát és komputergrafikát tanító egyetemi tanár tart tárlatvezetést Molnár Vera képei között. 17 órától Ott Anna beszélget Mécs Anna és Moskát Anita írókkal. Könyveiket évek óta olvashatjuk, pályájuk mégsem a bölcsészkaron indult: Mécs Anna matematikusként, Moskát Anita pedig biológusként végzett.
Mesélnek arról, hogy a természettudományi tapasztalatokat hogyan tudják prózává alakítani, másképp tekintenek-e a nyelvre, illetve érezték-e magukat valaha kívülállónak. Végül 18 órától Zságer Balázs és Katona Kati immerzív audiovizuális előadása, a Rendezetlen Tér-Idő következik, mely az elektronikus zene és a generatív vizuál izgalmas szimbiózisa. Fellépésüket ezúttal is befolyásolja a tér, annak akusztikája, mérete, és nagy hangsúlyt fektetnek a jelenben történő zenei és képi folyamatokra.
Hol? Ludwig Múzeum Mikor? Márc. 23. 16:00-tól Részletek ITT.
Virágvasárnaptól húsvéthétfőig
Miért szentelnek a katolikusok virágvasárnap barkát? Mit ettek nagyböjt idején? Miért mennek a harangok Rómába? Miért takarták le a tükröt nagypénteken? Kik őrzik a szentsírt? Milyen ételeket szentelnek húsvétvasárnap hajnalban? Mi az a sárga túró? Mi az Emmausz-járás? Ezekre és hasonló kérdésekre kaphatnak választ a látogatók Vass Erika néprajzkutató muzeológus előadásából, amely a húsvéti időszak időszak népszokásait járja körül.
Hol? Néprajzi Múzeum Mikor? Márc. 23. 16:00 Részletek ITT.
Te nem vagy olyan
A nemrég felújított Bura Galéria progresszív roma művészeti galériaként határozza meg önmagát. A Te nem vagy olyan című kiállítás négy fiatal női alkotó, Balázs Kitti, Galyas Denerak Dóra, Horváth Anita és Takács Zsófia csoportos bemutatkozása, a tárlat pedig a nemiségüket és etnikai gyökereiket, ezek egymásbafonódó hatásait különféleképpen és különböző mértékben dolgozza fel, vagy éppen az elvárt szereptő valól szabadulás vágyát. ‚,A női elbeszélőt, a női elbeszélést a csend, az elhallgatás, a másodlagos narratíva határozza meg, a roma női elbeszélők pedig kétszeresen alárendelt helyzetből beszélnek” – mondja a kurátor, Oltai Kata.
„Olyan társadalomban élünk, ahol a diverzitás, inklúzió, kulturális kapcsolódás sokszorosan nehezített terepen halad, sokszor az érintett témák puszta kipipálásával, nem a strukturális problémák konzekvens felmutatásával, megértésével és feldolgozásával. (...) Jelen kiállítás alkotói különböző terepekről érkeznek és más-más aspektusait érintik a női- és a roma elbeszélésnek, ezek közös halmazának, amelyek még inkább hiányoznak a kortárs társadalmi és művészeti diskurzusokból. Ezen attitűdök sorából nem marad ki az a kérdésfelvetés sem, hogy abban a kulturális mezőben, ahol nagyon kevéssé jelenik meg ez a hang, milyen elvárás épül egy fiatal alkotóra, hogy dolgozzon gender vagy etnikai felvetésekkel, szabadulhat-e a társadalmi és kulturális elvárásoktól. Lehet-e ilyen döntése.”
Hol? Bura Galéria Mikor? Április 26-ig Részletek ITT.
Dollár Papa Gyermekei: Egy rosszaságról
Az egyik legizgalmasabb alternatív színházi társulat legfrissebb előadásának főszereplője Jorgosz, egy egomán balettmester (Rába Roland játssza). Jorgoszt épp tagjai közé választja az akadémia, amelyet saját jelentőségének megkoronázásaként él meg, ám ezt beárnyékolja az azzal való hirtelen szembesülés/szembesítés, hogy öregszik. Mindezt tetézi, hogy a balettmester egészen addig a szexuális virilitását és másokra gyakorolt hipnotikus hatását szinte az identitása alapjának tekintette. Csakhogy az idő múlásának fényében már sem az érte elepedő fiatal táncoslány (Erdős Lili), sem a Polgár Csaba nevű színészfenomén (Polgár Csaba játssza, zseniálisan) rajongásával nem tud mit kezdeni, pedig utóbbi még a feleségét és két gyerekét is ott hagyta érte. A darabban feltűnik Lőrinc Kata, mint Jorgosz nővére, és a társulat egyik alapítója, Kiss-Végh Emőke is, aki a darabot írta és rendezte.
Hol? Trafó Mikor? Több időpontban Részletek ITT.
Borisz Grebenscsikov lemezbemutató koncert
Az orosz Borisz Grebenscsikovot, az Akvarium együttes alapítóját széles körben az orosz rockzene egyik szülőatyjának tartják. Grebenscsikov az Akvarium fennállásának 50. évfordulóján hozta létre az őt most kísérő BG+ formációt, amikor az eredeti együttesnek az ukrajnai háború miatt fel kellett függeszteni a fellépéseket.
A Bogrukinog (Богрукиног) című friss, négy számos mini-album dalai hosszas hallgatás után Grebenscsikov első friss kompozíciói: elmondása szerint a orosz-ukrán háború kitörése után hosszú ideig képtelen volt alkotni. A zenész a háború kitörése után azonnal elítélte az agressziót, az új lemez pedig az elmúlt időszak egyik legerősebb háborúellenes kiállása: a dalok a modern Oroszországról és a rászabadult háborúról szólnak. Ezek mellett természetesen a régi Akvarium slágereket is eljátsszák majd.
Hol? Akvárium Nagyhall Mikor? Márc. 25. Részletek ITT.