Bűn és bűnhődés. Fotó: Horváth Judit / Örkény Színház

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij népszerű klasszikusát, a rendre a világirodalom legfontosabb könyvei közé sorolt Bűn és bűnhődést Gáspár Ildikó vitte színre az Örkény Színházban. Időtlen történet, állandó erkölcsi dilemma, sok monológ, és egyben heroikus vállalás, ami a színészek mellett a nézőktől is kitartást kíván: az előadás szünetekkel együtt közel négy óra.

Pedofília, bűn és bűnhődés 

Dosztojevszkij regénye és tépelődő, intellektuális, a gyilkosságot megideologizálni próbáló hőse, Raszkolnyikov a magyar színházba járó közönségből is egészen biztosan sokaknak fontos olvasmányélménye, korosztálytól függetlenül.

Valószínűleg Gáspár Ildikónak is az, hiszen nemcsak rendezte, hanem ő is írta át a regényt Görög Imre és G. Beke Margit fordítása alapján. Számomra nézőként

mégsem derült ki, hogy miért választotta ezt a darabot, mit akart belőle kiemelni,

mi az, amit meg akart vele fogalmazni – mármint a nyilvánvalón túl, hogy még a megvetendő, féregnek tartott embertársainkat sem tiporjuk el, pláne öljük meg.

A díszlet többnyire a fekete tér, a jelmez szintén rendkívül egyszerű. A szereplők mind fekete, Örkény logós kapucnis felsőt, melegítőt, sportcipőt viselnek, csak Raszkolnyikov van fehér pólóban. Az egyenruha egyfelől uniformizál, másfelől kívül helyez téren és időn. Nem Dosztojevszkij korában vagyunk, az biztos, de tulajdonképpen ez nem is lényeges: szegény diákok, uzsorások, alkoholisták, nyomorgók, velejükig romlott, a hatalmukkal visszaélő emberek akármikor akadnak szép számmal.

-

Rendőrök (Novkov Máté, Vajda Milán) és Raszkolnyikov (Polgár Csaba)

Az előadásban vannak remek ötletek, néhány olyan jelenet is, amitől összeugrik az ember gyomra, vannak erős alakítások, de sajnos – a március 8-i bemutatóra legalábbis – mindez nem állt össze szerves egésszé. Egyenetlen a dinamikája, úgy tűnik, mintha különálló etűdöket néznénk. Hiányzott a feszesség, és ezen nem segít a már említett hosszú játékidő sem. 

Ami a közéleti utalásokat illeti, valószínűleg Gáspár sem sejtette, amikor megírta a darabot, hogy

a gyerekek molesztálásáról szóló rész mennyire aktuális lesz a kegyelmi ügy miatt,

ami Novák Katalin és Varga Judit februári lemondásához vezetett. Nem emlékszem, hogy a regényben szerepel-e konkrétan a pedofília szó, az előadásban mindenesetre így emlegetik, és bár a történetben kissé más a kontextus, mégis mindenki érthette a nézőtéren, miről van szó.

Egy másik, számomra még nagyobbat ütő pillanat az volt, amikor Raszkolnyikov a vége felé Szonyával veszekszik a gyilkosságról, és felordít: „Bombákkal lehet?!”. Ezt sem kellett bővebben magyarázni, rögtön beugrott Gáza és Ukrajna. És ez a momentum sokkal inkább volt katarzisszerű, mint valamivel később az, amikor Raszkolnyikov beismeri a bűnét.

-

Porfirij (Mácsai Pál) székében Raszkolnyikov

Az említettekhez képest a szinte már kötelező kiszólások a házi Napóleonról és a „ki kinek a kontójára, milyen módszerekkel gazdagodik” típusú eszmefuttatások szájbarágósnak és fölöslegesnek tűntek (habár a közönség egy része díjazta, engem, bevallom, több mint tíz év után már fáraszt az ilyesmi).

Minimalista tér, maxiballon

Polgár Csaba igyekszik megmutatni Raszkolnyikov sokféle arcát, a pöffeszkedőtől a paranoiáson át a saját elméletébe belegabalyodó félőrültig, ez nagyrészt megy is neki. Valószínűleg előadásról előadásra még inkább átéli majd a szerepét, ez a tépelődő hős azért nem áll távol tőle. 

A fekete térbe néha bekerül pár irodai szék és erős reflektor. A legnagyobb díszlet egy neonszínű, hatalmas nejlon, ami olykor a földön hever, máskor a falakat borítja. A főhős többször belegabalyodik, néha, amikor tele van levegővel, belebújik,

máskor harcol vele, mint egy láthatatlan ellenséggel, önnön elmeháborújában. 

A nejlon abban a jelenetben a leghatásosabb, amikor akkorára fújják, hogy betölti az egész színpadot, és Raszkolnyikovot odaszorítja a falhoz, egészen a színpad szélére, mintegy érzékeltetve, ahogy ez az alak egzisztenciájában és gondolkodásában is egyre inkább peremre kerül.

-

Raszkolnyikov, a ballon és Szvidrigajlov (Terhes Sándor)

Szintén nagyon erős pár perc, amikor Raszkolnyikov felidézi egy gyerekkori emlékét: apjával egy séta során tanúja volt annak, amint egy kocsma előtt részeg férfiak agyonvertek egy kis, öreg lovat.

A férfi és a kisfiú arcát kamerával vetítik a hatalmas ballonra, miközben mögötte árnyjátékként látjuk és halljuk a kegyetlen tettet.

Ez volt az egész előadás során az egyik – ha nem a – legtorokszorítóbb jelenet. Már csak ezért is lenne érdemes odafigyelni arra, hogy a hang ne csússzon a kamerafelvételhez képest.

Ugyanakkor egy hasonló elven felépített, ballonos jelenetben követi el Raszkolnyikov a gyilkosságot, ott viszont a lencsén lefolyó művérrel egyáltalán nem működik az egész.

Elveszett emberek

Gáspár egyik legkreatívabb megoldása az volt, hogy beemelt az alapvetően prózai szöveg mellé egy klasszikus görög drámákból ismert elemet, a kórust. A más-más színű betörőmaszkot viselő nők sorfala hol énekelve, hol kántálva, zenére narrálja a történetet (a szövegüket Tóth Réka Kinga és a rendező írta). Tulajdonképpen

a kórus volt az, ami időről időre tovább lendítette a többször leülő előadást.

Az alakítások közül tetszett Borsi Balogh Máté Razumihinje, Hajduk Károly is elég erős volt Luzsinként, különösen onnantól, hogy eszkalálódni kezdenek az események Dunya (Kókai Tünde) és az anya (Kerekes Éva) érkezésével. Porfirij vizsgálóbírót sokkal ravaszabbnak képzeltem az olvasmányaim alapján annál, mint ahogyan Mácsai Pál játssza, viszont a Columbo felügyelős kikacsintások tényleg viccesek. 

Ha viszont csak egy színészt emelhetnék ki, akkor Terhes Sándort mondanám,

akit ebben az évadban igazolt le az Örkény, és milyen jól tette. Hol joviális, hol perverz és önmagát mindenre feljogosítottnak érző Szvidrigajlovként leginkább a harmadik felvonásban brillírozik, és már pár perc alatt olyan sűrűséget képes teremteni a színpadon, amit kevesen.

-

Raszkolnyikov, háttérben a kórus

Mindez azonban sajnos nem változtat azon, hogy ez a Bűn és bűnhődés a színészek minden erőfeszítése ellenére szétesik. A regényben Raszkolnyikov belső utazását követjük, de ez itt, legyen bármilyen erős egy-egy jelenet vagy monológ, valahogy elszáll a térben, a hosszú játékidőben és az üresjáratok között. Persze lehet tenni az előadással egy próbát azután, hogy már legalább tízszer játszották, addigra jobban összeállhat, de aki biztosra akar menni, az inkább porolja le a könyvet.

Fotók: Horváth Judit / Örkény Színház

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Bodó Viktor Szentivánéjén a legnyomasztóbb rémálmaink kísértenek

A rendező Shakespeare egyik klasszikusát alapul véve készített egyszerre nagyon szórakoztató, mégis akut látleletet a mindennapjainkról. Az Örkényben bemutatott, rehabon játszódó darab egy percre nem ereszti el a nézőt: sem a vicces őrület, sem a torokszorító pillanatok közepette.

...
Hírek

Kafka, Dosztojevszkij, Hemingway - a legrövidebb világirodalmi klasszikusok

Válogatásunkban olyan, jól ismert könyveket gyűjtöttünk csokorba, melyek rövid terjedelmük ellenére bőven adnak gondolkodnivalót.

...
Hírek

Életműsorozatot indít a Helikon Dosztojevszkij 200. születésnapján

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij nemcsak az orosz, hanem az egész világirodalom egyik legnevesebb szerzője, a 19. századi orosz irodalom kiemelkedő alkotója. Születésének kétszázadik évfordulóján indul el a Helikon Kiadó új életműsorozata.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Beleolvasó

Az Ólomszív egy fogva tartott zsidó kisfiú történetét meséli el ‒ Olvass bele!

Zoltán Gábor Orgia című kötetéhez hasonlóan az Ólomszív is a vészkorszakban játszódik, a Városmajorban kegyetlenkedő nyilasok rémuralma alatt. Olvass bele!

...

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni