Számos olyan filmet vagy sorozatot mutatnak be a közeljövőben (van, aminek még tart a forgatása), melyek sikeres könyveken alapulnak. Ezzel a hét kötettel máris elkezdhetsz ismerkedni, hogy képben legyél, mire a mozikba vagy a streamingplatformokra kerül a feldolgozás.
Laura Lippmann: Cleo
A krimi eredeti címe Lady in the Lake, ezen a néven fut a belőle készült minisorozat is az Apple TV+-on. A főszerepeket Natalie Portman (Maddie Schwartz) és Moses Ingram (Cleo Sherwood) alakítják.
1966-ban járunk Baltimore-ban. Maddie egyik napról a másikra kisétál közel húszéves házasságából egy új élet reményében. Nyomot akar hagyni a gyorsan változó világban: a segítségével találja meg a rendőrség egy meggyilkolt kislány holttestét. Nem sokkal ezután ismét Maddie közreműködésével egy fiatal nő holttestére bukkannak.
A fiatal fekete nő Cleo, de Maddie-n kívül senki sem tudja és senkit sem érdekel, miért kellett meghalnia. Maddie elhatározza: mindent kiderít Cleo életéről és haláláról. A nyomozás során olyan emberekkel kerül kapcsolatba, akikkel korábbi életében elképzelhetetlen lett volna a találkozás: politikusokkal és az alvilág szereplőivel. A regény mesterien egyesíti a pszichológiai feszültség és a klasszikus noir elemeit.
Antony Penrose: The Lives of Lee Miller
Lee Miller a 20. század első felének egyik legizgalmasabb nőalakja. A ‘20-as években fotómodellként dolgozott New Yorkban, a Vogue címlapján is szerepelt. Majd a szürrealizmus lázában égő Párizsba költözött, ahol maga kezdett fotózni, főként divatot és művészetet. A II. világháborúban azonban a csillogás helyett átnyergelt a riportra, és képeivel tudósított az európai hadszíntérről.
Ott volt, amikor Londont lebombázták a németek, amikor felszabadult Párizs, és megörökítette, milyen állapotok uralkodtak a háború végén a buchenwaldi és a dachaui koncentrációs táborokban.
Fia, Antony Penrose olvasmányos életrajzából megismerhetjük ezt a sokoldalú személyiséget. A könyv alapján, elsősorban a haditudósítói korszakára koncentrálva Ellen Kuras rendezett Lee címmel életrajzi filmet, melyben Kate Winslet játssza Millert. A Sky Cinemán szeptember 24-én mutatják be.
Colleen Hoover: It Ends With Us – Velünk véget ér
Felejthetetlen mese a szerelemről, amiért nagy árat kell fizetni. A TikTok-sztár író producerként vett részt nagy sikerű romantikus regényének megfilmesítésében, az volt a célja, hogy minél hűebb adaptáció szülessen. A film augusztus 15-én kerül a magyar mozikba, ezzel egy időben a kötetet új borítóval is kiadják.
A romantikus történet főhőse Lily Bloom (Blake Lively alakítja), akinek nem ment mindig könnyen a sora, de annál keményebben dolgozott, hogy olyan életet élhessen, amilyenre vágyik. Elhagyta a kisvárost, ahol felnőtt, egyetemet végzett, és Bostonba költözött, ahol saját vállalkozásba kezdett. Amikor szikrázni kezd a levegő közte és a jóképű idegsebész, Ryle Kincaid között, Lily életében hirtelen minden túl szép lesz ahhoz, hogy igaz legyen.
Ryle magabiztos, makacs, kicsit talán arrogáns is, de emellett érzékeny, okos, és Lily a gyengéje - bár a kapcsolatoktól való viszolygása kicsit aggasztó. Lilyt mégsem csak az új kapcsolata foglalkoztatja. Rengeteget gondol Atlas Corriganre is - az első szerelmére, aki a múltjához köti. A fiú, aki lelki társa és védelmezője volt, most újra feltűnik a színen, veszélyeztetve ezzel mindent, amit Lily és Ryle együtt felépített.
Edward Ashton: Mickey 7
Ashton regénye 2022 egyik váratlan sci-fi sikere volt, a rendkívüli fogadtatására felfigyelt Hollywood is. 2025 elején érkezik a nagyköltségvetésű film, amit Pong Dzsunho, az Élősködők Oscar-díjas rendezője készít, főszerepben Robert Pattinsonnal, Toni Collette-tel és Mark Ruffalóval.
Mickey7 egy Eldobható. Egy bolygókat gyarmatosító expedíció pótolható tagjaként rendre őt bízzák meg a túl veszélyes vagy várhatóan végzetes kimenetelű küldetésekkel. Ha meghal, új testet növesztenek neki, és még az emlékeit is visszakapja. A hatodik megsemmisülése után már teljesen tisztában van a munkaköri leírásával, és hogy miért ez volt az egyetlen betöltetlen pozíció, amikor beadta a jelentkezését.
Egy rutinfeladat során Mickey7 eltűnik, és mindenki halottnak hiszi.
Mire visszatér a bázisra, már az új klón, Mickey8 vette át a helyét. De, mivel a többszörözést sehol nem nézik jó szemmel, ezért titkolnia kell kettős létezését, különösen egy olyan kolónián, ahol nehézkesen megy a terraformálás, fogytán az élelem, és rossz a termés. Ráadásul gyanítani kezdi, hogy a kúszómászó nevű őshonos állatok nem annyira primitívek, mint amilyennek látszanak.
Helen Fielding: Bridget Jones naplója 3. – Bolondulásig
Bridget Jones személyében egy régi ismerős tér vissza (lassan 30 éve a popkultúra része), akinek a gyereknevelés mellett a modern randizással is meggyűlik a baja. A főszerepben ezúttal is Renée Zellweger, de feltűnik a moziban Emma Thompson és Hugh Grant is. A romantikus vígjátékot, melynek forgatókönyvén Helen Fielding is dolgozott, 2025. február 14-én mutatják be.
A Bolondulásigban az özvegy, kétgyermekes Bridget fölfedezte a Twittert, és lecserélte az önsegítő könyveket gyermeknevelési szakirodalomra. Bár kicsit megkomolyodott, továbbra is képes olyan kelekótyaságokra, mint egy balul végződő botoxoztatás.
Baj, hogy a barátnője 60. születésnapja egybeesik a barátja 30. születésnapjával? Erkölcstelenség-e főnöztetni, amikor az egyik gyerekünk tetves? Lefeküdni valakivel két randi és hatheti sms-ezés után ugyanaz, mint férjhez menni két találkozás és hat hónapi levelezés után Jane Austen korában? Ilyen dilemmák közt bukdácsol hősnőnk és fedezi fel újra a nőiségét abban az életszakaszban, amelyet egyesek képesek az otromba „középkorú” szóval meghatározni.
Amy Liptrot: The Outrun
Amy Liptrot memoárja több mint egy rehabilitáció alatt álló drog- és alkoholfüggő nő története. Gyönyörű, meditatív természetírás és utazások története arról az időszakról, amikor visszatért szülőhelyére, a skóciai Orkney-szigetekre tíz, Londonban töltött boldogtalan év után, és madarak vonulását kezdte dokumentálni. És lassacskán ráébredt, milyen gyógyereje van a természetnek.
A történetből Nora Fingscheidt forgatott filmet Saoirse Ronan főszereplésével, a forgatókönyvet a rendező és Liptrot írta. Az Egyesült Királyságban szeptemberben mutatják be, a magyar bemutató időpontjáról egyelőre nincs információnk.
Simon Stalenhåg: Elektronikus állam
Simon Stalenhåg az utóbbi évek egyik legfelkapottabb és legnépszerűbb digitális művésze, disztópikus képregényéből a Russo-testvérek (Bosszúállók-széria ) forgattak filmet, olyan színészekkel, mint Millie Bobby Brown (Stranger Things), Chris Pratt és Stanley Tucci. A filmet várhatóan még idén műsorra tűzi a Netflix.
A képregényben az alkotó (akivel interjút is készítettünk) úgy mutatja be Amerikát, ahogy még nem láttuk. Egy alternatív 1997-ben egy szökött tinédzser a sárga játékrobotjával nyugat felé tart egy különös Amerikában. A vidéket hatalmas harci drónok romjai és a hanyatlásnak indult fejlett fogyasztói társadalom szemete szennyezi. Ahogy az autójukkal a kontinens szélére érnek, egy olyan világ tárul eléjük, amiben mintha a civilizáció hosszú küzdelem után megadta volna magát. Miben reménykedhetnek?
Nyitókép: Apple TV+