Tolkien és még 4 író, akinek kasszasiker lett a könyveiből a mozikban

A J.R.R. Tolkien, William Steig, Lewis Carroll, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont és Michael Crichton írásaiból készült adaptációk összesen 3 milliárd dolláros bevételt termeltek a mozipénztáraknál. Mindezt ráadásul nagyobb részben a szerzők halála után.

Egy gyűrű mind felett

A legnagyobb kasszasikerek a WordFinderX elemzése szerint J.R.R. Tolkienhez köthetők. Az író 1973-ban bekövetkezett halála óta kilenc adaptáció készült a műveiből. Először A Gyűrűk Ura-trilógia robbantott kasszát. A király visszatér (2001), A két torony (2002) és A Gyűrű Szövetsége (2003)

hollywoodi léptékkel is mérföldkőnek számított.

Akárcsak A hobbit-trilógia 2012-ben, 2013-ban és 2014-ben bemutatott részei. Pedig nem sokkal Tolkien halála után is adaptálták mozgóképen a könyveit: 1977-ben, 1978-ban és 1980-ban animációs feldolgozások készültek A hobbitból, valamint A Gyűrűk Ura egyes részeiből. A Tolkien-adaptációk elképesztő, 850 millió dolláros bevételt hoztak (közel 309,5 milliárd forint).

Egy ogre, aki pénzt csinál

A WordFinderX bevételek szerint összeálló listáján William Steig, a Shrek írója a második helyezett. A szerethető ogre történetéből eddig négy egész estés film készült, és úton van az ötödik is.

Ezeken felül Csizmás, a kandúr főszereplésével bemutattak két spin-offot is.

A filmes franchise alapjául szolgáló könyvet 1990-ben írta Steig, és a műve alapján készült első, 2001-ben bemutatott animációt még láthatta. Azonban a többi rész már az író 2003-as halála után került a moziba. A Shrek-széria eddig 745 millió dollár bevételt hozott, ami több mint 271 milliárd forintnak felel meg.

Évszázados remekek és dinoszauruszok

A lista harmadik helyén az a Lewis Carroll áll, akinek az Alice Csodaországban című, 1865-ben megjelent könyvét számos alkalommal filmre vitték a 20. század során. 2010-ben Tim Burton készített belőle élőszereplős változatot, 2016-ban pedig James Bobin rendezésében mutatták be az Alice Tükörországban című, Johnny Depp és Anne Hathaway főszereplésével készült feldolgozást.

Jeanne-Marie Leprince de Beaumont művei még Carrollénál is régebbiek. A szépség és a szörnyeteg című valószerűtlen szerelmi története azonban, amelynek a 2017-ben bemutatott élőszereplős változatában Emma Watson és Dan Stevens látható, ugyancsak nagy sikert aratott a mozinézők között.

A lista ötödik helyét az a Michael Crichton foglalja el, akinek a műveiből készült mozgóképes adaptációk 400 millió dollárt termeltek idáig. A legismertebb Crichton-adaptáció a Jurassic Park, amelyből a két Spielberg-film is forgott, de további négy rész is készült eddig a franchise-ban. Az idehaza a Vészhelyzet alkotójaként is jól ismert Crichtonnak számos más könyvét is filmre vitték, többek között a Rejtélyes halált, Az első nagy vonatrablást vagy a Kongót.  

Forrás: WordFinderX

Nyitókép: New Line Cinema

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Gyűrűk Urára tagadhatatlanul hatottak Tolkien háborús traumái

Az I. világháború nemcsak az író lelkén, hanem A Gyűrűk Ura-trilógián is nyomot hagyott, még ha Tolkien állítása szerint a történetek nem is a háborúk allegóriái.

...

Jurassic Park: 30 éve találkoztunk a T-Rexszel, ma is aktuális

Harminc éve mutatták be a filmet, ami után már nem tudunk ugyanúgy gondolni a dinókra: a Jurassic Park alapja egy regény volt, Michael Crichton talán legnépszerűbb könyve. De miért vált ilyen népszerűvé és meglepő módon miért aktuális még ma is? Évfordulós cikkünkben ennek járunk utána.

...

Posztumusz kötete jelenik meg a Jurassic Park írójának

Listák&könyvek
...

Mit olvass a Squid Game után? 5 nagyon hasonló hangulatú regényt ajánlunk

...

Az évszázad 10 legjobb filmadaptációja a New York Times listájáról

...

Az ördög Pradát visel és még két könyv Anna Wintour lemondásához

...

Az év irodalmi szenzációja: 60 év késéssel megjelent Tandori első, ki nem adott és egyetlen példányban létező kötete

...

A másfélfokos életmód megoldhatja a globális felmelegedést, de hol érdemes elkezdeni?

...

Tóth Krisztina: Nem igaz, hogy a szerző halott

Kiemeltek
...

Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat

Meglepi, hogy az olvasók mennyire szeretik a könyvét. Török Ábellel Norvégiáról, sóvárgásról, a mesék erejéről és egy vágyott igazságos világról beszélgettünk.

...

Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Egy 1600 fős kisvárosba százezrek érkeznek a könyvek miatt, bár az aprócska települést még megközelíteni is nehéz. 

...

Az év irodalmi szenzációja: 60 év késéssel megjelent Tandori első, ki nem adott és egyetlen példányban létező kötete

Megjelent Tandori Dezső első verseskötete, az Egyetlen: nem kellett a kiadónak, de a költő elkészített egy példányt a legjobb barátja számára. Fantasztikus sztori és podcast Pándi Balázzsal és Simon Mártonnal, hallgassátok!