Tolkien és még 4 író, akinek kasszasiker lett a könyveiből a mozikban

A J.R.R. Tolkien, William Steig, Lewis Carroll, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont és Michael Crichton írásaiból készült adaptációk összesen 3 milliárd dolláros bevételt termeltek a mozipénztáraknál. Mindezt ráadásul nagyobb részben a szerzők halála után.

Egy gyűrű mind felett

A legnagyobb kasszasikerek a WordFinderX elemzése szerint J.R.R. Tolkienhez köthetők. Az író 1973-ban bekövetkezett halála óta kilenc adaptáció készült a műveiből. Először A Gyűrűk Ura-trilógia robbantott kasszát. A király visszatér (2001), A két torony (2002) és A Gyűrű Szövetsége (2003)

hollywoodi léptékkel is mérföldkőnek számított.

Akárcsak A hobbit-trilógia 2012-ben, 2013-ban és 2014-ben bemutatott részei. Pedig nem sokkal Tolkien halála után is adaptálták mozgóképen a könyveit: 1977-ben, 1978-ban és 1980-ban animációs feldolgozások készültek A hobbitból, valamint A Gyűrűk Ura egyes részeiből. A Tolkien-adaptációk elképesztő, 850 millió dolláros bevételt hoztak (közel 309,5 milliárd forint).

Egy ogre, aki pénzt csinál

A WordFinderX bevételek szerint összeálló listáján William Steig, a Shrek írója a második helyezett. A szerethető ogre történetéből eddig négy egész estés film készült, és úton van az ötödik is.

Ezeken felül Csizmás, a kandúr főszereplésével bemutattak két spin-offot is.

A filmes franchise alapjául szolgáló könyvet 1990-ben írta Steig, és a műve alapján készült első, 2001-ben bemutatott animációt még láthatta. Azonban a többi rész már az író 2003-as halála után került a moziba. A Shrek-széria eddig 745 millió dollár bevételt hozott, ami több mint 271 milliárd forintnak felel meg.

Évszázados remekek és dinoszauruszok

A lista harmadik helyén az a Lewis Carroll áll, akinek az Alice Csodaországban című, 1865-ben megjelent könyvét számos alkalommal filmre vitték a 20. század során. 2010-ben Tim Burton készített belőle élőszereplős változatot, 2016-ban pedig James Bobin rendezésében mutatták be az Alice Tükörországban című, Johnny Depp és Anne Hathaway főszereplésével készült feldolgozást.

Jeanne-Marie Leprince de Beaumont művei még Carrollénál is régebbiek. A szépség és a szörnyeteg című valószerűtlen szerelmi története azonban, amelynek a 2017-ben bemutatott élőszereplős változatában Emma Watson és Dan Stevens látható, ugyancsak nagy sikert aratott a mozinézők között.

A lista ötödik helyét az a Michael Crichton foglalja el, akinek a műveiből készült mozgóképes adaptációk 400 millió dollárt termeltek idáig. A legismertebb Crichton-adaptáció a Jurassic Park, amelyből a két Spielberg-film is forgott, de további négy rész is készült eddig a franchise-ban. Az idehaza a Vészhelyzet alkotójaként is jól ismert Crichtonnak számos más könyvét is filmre vitték, többek között a Rejtélyes halált, Az első nagy vonatrablást vagy a Kongót.  

Forrás: WordFinderX

Nyitókép: New Line Cinema

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A Gyűrűk Urára tagadhatatlanul hatottak Tolkien háborús traumái

Az I. világháború nemcsak az író lelkén, hanem A Gyűrűk Ura-trilógián is nyomot hagyott, még ha Tolkien állítása szerint a történetek nem is a háborúk allegóriái.

...
Szórakozás

Jurassic Park: 30 éve találkoztunk a T-Rexszel, ma is aktuális

Harminc éve mutatták be a filmet, ami után már nem tudunk ugyanúgy gondolni a dinókra: a Jurassic Park alapja egy regény volt, Michael Crichton talán legnépszerűbb könyve. De miért vált ilyen népszerűvé és meglepő módon miért aktuális még ma is? Évfordulós cikkünkben ennek járunk utána.

...
Hírek

Posztumusz kötete jelenik meg a Jurassic Park írójának

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

Magyar kutatók két népszerű AI-szoftver verbális intelligenciáját hasonlították össze 9000 emberével.

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

Listák&könyvek
...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Naomi Alderman és A jövő

...
Nagy

Félelmetes és groteszk mesék – 7 kötet a világirodalomból, amit még idén olvasni fogunk

...
Nagy

Testvérviszályok, valódi háborúk, macskák és kalapács – A Margó Könyvek 6 kötete 2024-ben

...

Nyáry Krisztiánnal indul az Ezt senki nem mondta! új évada [Podcast]

...

Kárhozatra születnek az ork csecsemők? [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/1.]

...

A nagyváros szövetébe láthatatlanul simultak a lányok [Budapesti nők]

Kiemeltek
...
Hírek

Nádas Péter: Európában ma nincs nem populista kormány

Nádas Péter a zürichi Literaturhaus felkérésére írt esszét. A szöveg az intézmény által ősszel indított Zürichi beszédek részeként hangzott el. A sorozat keretében a felkért szerzők korunk politikai, társadalmi, szociális változásaira reflektálnak.

...
Hírek

Richard Osman: Pocsék detektív lennék

A csütörtöki nyomozóklubbal ismertté vált író egy interjúban beszélt a képességeiről és az új krimijéről.

...
Nagy

K. Varga Bence: Szaradicsné kettéhasad

„A beton dühösen nyújtózkodott. A vas konokul emésztett a műhelyekben. A fa görnyedten szemlélte a mulandóságot.” K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.