A Kneecap nevű északír hip-hop trió a tervek szerint augusztus 11-én lép fel a Sziget Fesztiválon. Közel 180 magyar művész, zenész és író tiltakozik a formáció koncertje ellen egy petícióban.
Mi, a magyar zenész- és művésztársadalom tagjai mély megdöbbenéssel értesültünk róla, hogy a Sziget Fesztivál, ami eddig a nyitottságáról és a szélsőségektől mentes értékrendjéről volt ismert, teret ad egy gyűlölködő, rasszista zenekarnak, a Kneecap-nek”
– írják a tiltakozó művészek.
Mi a bajuk a Kneecappel?
A Kneecap egy belfasti hip-hop trió, Írországban és az Egyesült Királyságban is a szólásszabadságról és a politikai véleménynyilvánításról szóló nyilvános viták középpontjában áll.
A Kneecap név az észak-ír félkatonai csoportok által végrehajtott, törvényen kívüli büntető támadásokra, a térdre lövésekre utal. A trió olyan témákkal foglalkozik, mint a belfasti munkásosztálybeli ifjúsági kultúra, az ír republikanizmus és nyelvi jogok. Legutóbb azzal kerültek be a hírekbe, hogy a kaliforniai Coachella Fesztiválon Izrael-ellenes jelszavakat skandáltak, egy londoni koncertjükön pedig a Hamászt és a Hezbollah-t éltették.
Az együttes egyik tagja, Liam Óg Ó hAnnaidh ellen vádat is emeltek, mert 2024 novemberében egy londoni koncerten lobogtatta a Hezbollah, az Irán által támogatott libanoni síita milícia zászlaját. Kaliforniai szereplésük miatt később emiatt több európai fellépésüket is lemondták.
Kneecap (Forrás: a trió Facebook-oldala)
A petíció szerint a Kneecap terrorszervezetek mellett áll
A petícióban a magyar művészek arra emlékeztetnek, hogy a 2023. október 7-ei palesztin terrortámadás során a Nova fesztiválon 378 embert mészároltak le a terroristák, sok nőt és férfit brutálisan megkínoztak, csoportosan megerőszakoltak. 44 fiatalt túszként elraboltak, közülük mindössze négy szabadult ki élve, számos fesztivállátogatót és munkatársat azóta is fogva tartanak, közülük mindössze hétről valószínűsítik, hogy életben vannak.
„A Nova Fesztiválon elkövetett barbár erőszakot a Kneecap zenekar már a tömegmészárlás másnapján éltetni kezdte és azóta is folytatja.
Nem a palesztin nép jogaiért küzdenek, hanem a Hamász és a Hezbollah terrorszervezetek mellett állnak”
– folytatódik a petíció.
A tiltakozó művészek arról is írnak, hogy a hazai művésztársadalom sokszínű. Vannak vitáik, másként látják a világot, de abban egyetértenek, hogy az uszításnak és a gyűlöletbeszédnek nincs helye közöttük: „elfogadhatatlannak tartjuk és tiltakozunk, hogy a befogadás és a véleményszabadság hamis álcája mögé bújva a Sziget meghív egy olyan zenekart, amelynek értékrendje ellentétes a fesztivál több évtizedes hagyományával”.
Arra is felhívják a szervezők figyelmét, hogy már egy sor fesztivál, többek között a Cornwall, Plymouth, Hurricane és Southside már elzárkóztak a Kneecap szerepeltetésétől.
„A Sziget Fesztivál sem kerülheti el a választ, hogy melyik értékrenddel vállal közösséget, a Nova Fesztivállal – amelynek ars poeticája a Szigethez hasonlóan a béke, a befogadás a sokszínűség volt – és a legyilkolt, elrabolt áldozatokkal, vagy egy olyan zenekarral, amelyik a brutalitást, a gyilkosságot, a rasszizmust élteti.”
A hírünk megjelenése óta a Magyar Nemzeti Táncegyüttes az MTI-nek azt mondta, hogy nem lépnek fel a Szigeten, ha a Kneecap is: a Magyar Nemzeti Táncegyüttes összeegyeztethetetlennek tartja "a Kneecap korábbi gyűlöletkeltő megnyilvánulásait a művészet és a fesztiválok alapértékeivel, és szerintük az antiszemitizmus nem tartozik a szabad véleménynyilvánítás kategóriájába, illetve annak az uszító tartalmakkal együtt nincs helye egy sokszínűséget és befogadást hirdető eseményen."
A cikkünk írásakor közel 180 magyar művész és író aláírása szerepelt a petíción. Néhány név közülük: Röhrig Géza, Spiró György, Parti Nagy Lajos, Péterfy Gergely, Kepes András, Fliegauf Bence, Garaczi László, Peer Krisztián, Karafiáth Orsolya, Mosonyi Alíz.
A fesztivál eddig kiállt a Kneecap mellett
Bóka János európai ügyekért felelős miniszter már 11-én nyilvános levelet írt a Sziget Fesztivál főszervezőjének, Kádár Tamásnak. Felhívta a figyelmet „a Kneecap zenekar korábbi nyilvánvalóan és durván antiszemita megnyilvánulásaira”. Kifejtette, hogy számára nem világos, hogy a Sziget szervezői mi alapján juthattak arra a következtetésre, hogy ezúttal nem ismétlődnek meg a korábbiakhoz hasonló nyilvánvalóan és durván antiszemita incidensek.
Vető Viktória, a Sziget sajtófőnöke a Telex ezzel kapcsolatos megkeresésére azt válaszolta, hogy „addig, amíg a zenekar csak a saját állásfoglalását közvetíti a fesztiválon, addig mindenkinek a saját belátása azt elutasítani vagy elfogadni”.
A sajtófőnök azt is megírta a válaszban, hogy „a színpad a művészé, a szólásszabadság terepe, és mi abban hiszünk, hogy a cancel culture és a kulturális bojkott nem megoldása a problémáknak”.
Hozzátette, hogy gyűlöletnek, uszításnak, előítéleteknek és a rasszizmus vagy antiszemitizmus bármilyen formájának nincs helye a fesztiválon.
Film is készült róluk
A Kneecapről 2024 novemberében egy vígjáték is megjelent. Az HBO Maxon is látható filmben a formáció tagjai saját magukat alakítják, de Michael Fassbender is vendégszerepel az alkotásban. A film az ír hip-hop megszületésére koncentrál és arra, hogyan lettek az alapítók ír nyelvvédő civil mozgalom élharcosai.
Nyitókép: Kneecap Facebook-oldala