Parti Nagy Lajos: Olykor egyszerűbb volt verset írni, mint bármi mást

Parti Nagy Lajos: Olykor egyszerűbb volt verset írni, mint bármi mást

Az őszi Margón mutatták be a hetvenéves Parti Nagy Lajos Hadd legyek hűs című gyűjteményes kötetét, amiben a régi mellett új verseket is találunk (itt beleolvashatsz). A szerzőt Szegő János kérdezte, közreműködött Mácsai Pál és Máté Gábor. A beszélgetést most teljes egészében meghallgathatod.

sa | 2023. november 24. |

Parti Nagy Lajos 70. születésnapja a kortárs magyar irodalom ünnepe volt, és egyben remek alkalom e páratlan költői életmű újraolvasására az Angyalstoptól a Szódalovagláson és a Grafitneszen át a legújabb versekig. Ahogyan Esterházy Péter nélkül nincsen posztmodern magyar próza, úgy Parti Nagy Lajos nélkül nincsen sem posztmodern, sem kortárs líra. A Hadd legyek hűs gyűjteményes kötetet olvasva kirajzolódnak az életmű belső mozgásai; látjuk hogyan születnek meg a jellegzetes figurák, hogyan kapnak hangot és arcot a beszélő nevű és sokat is beszélő hősök. 

Parti Nagy Lajos
Hadd legyek hűs
Magvető, 2023, 757 oldal
-

Parti Nagy Lajos már a konferálás alatt óriási tapsot kapott, majd Szegő Jánossal elkezdtek beszélgetni az ötvenhárom évet átfogó életműről. Parti Nagy elárulta, érte-e meglepetés, miközben a régi verseit gyűjtögette össze, és azt is, mit szeret az őszben. Beszélt arról, hogyan változott például az alanyisághoz való viszonya, hogyan értékeli most a korai verseit, és miből vette magának az első írógépét. Megvitatták mások mellett, hogy melyik versét lehetne most fóliázni, ha valaki olvas a sorok között, és hogy milyen visszatérő témái, versíró apropói voltak az elmúlt évtizedben.

Parti Nagy Lajost mi is megünnepeltük írókkal és költőkkel együtt, akik az ő stílusában írtak köszöntőt neki – ezeket itt találod.
A beszélgetést meghallgathatod itt vagy a Spotifyon.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Parti Nagy Lajos születésnapi kötetében millió irodalmi hagyomány kel életre

Parti Nagy Lajos hetvenedik születésnapja a kortárs magyar irodalom ünnepe (mi így köszöntöttük a szerzőt a Könyvesen) és egyben remek alkalom e páratlan költői életmű újraolvasására Az 1970 és 2023 között keletkezett költeményeket tartalmazó kötet lapjain kirajzolódnak az életmű poétikai áramlásai és belső mozgásai. Olvass bele a Hadd legyek hűsbe!

...

„az idő tömblekvárja oly drabális” – Parti Nagy Lajos 70 éves

A kortárs magyar irodalom legendás alakja, sokműfajú szerző, versekkel indult, írt elbeszélésköteteket, regényt és tárcanovellákat, fordított drámákat. Posztmodern költőkirálynak is nevezik, lebontja és újjáalkotja a tradíciót. Rengeteget írnak róla, sokan olvassák, legalább harminc díja van, ő az élő magyar líra, és ma hetvenéves. Isten éltesse Parti Nagy Lajost!

...

Parti Nagy Lajos hőse képzeletviharra, álomszerű írói ideglázra gyanakszik

A Hősöm tere író hőse különös, nem kívánt kapcsolatba kerül szomszédaival, akik alakzatba rendeződve járnak, egyre bátrabban randalíroznak és zsarolnak, holott biológiai identitásukat nézve egyszerűen csak galambok. Olvass bele!

Kiemeltek
...

Egy Mad Max-világ lehetséges forgatókönyv, de van remény

Litkai Gergely és Bart István klímapolitikai szakértő a klímaváltozásv hatásairól és a lehetséges forgatókönyvekről beszélgettek.

...

„A fater leheletét ittuk folyékony formában” – részlet Karin Smirnoff trilógiájának befejező részéből

Karin Smirnoff Jana Kippo-trilógiája véget ér, de vajon sikerül lezárni a múltat?

...

Milyen lenne ma egy „kifinomult” nő, ha Jane Austen írna róla regényt?

Mennyire lenne fontos számára, hogy például jól menjen férjhez?

A hét könyve
Kritika
A magány egy város, ahol életre kelnek a falak – Murakami új kötetéről
Mi az a kriptomnézia, amivel Jónás Tamás a plágiumot magyarázza?

Mi az a kriptomnézia, amivel Jónás Tamás a plágiumot magyarázza?

És van-e még példa erre az irodalomban?

Borda Réka: Szeretném, ha ez egy „óda” lenne a nőkhöz

Borda Réka: Szeretném, ha ez egy „óda” lenne a nőkhöz

Mit jelent, ha valaki nem agyból, hanem érzelemből ír? Interjú Borda Rékával. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Mi az a kriptomnézia, amivel Jónás Tamás a plágiumot magyarázza?

chk
chk

Knáuszgárd vagy Kneüszgór? Így ejtsd ki helyesen a skandináv írók nevét!