63 évesen elhunyt Jon Landau Oscar-díjas producer, aki James Cameron partnere volt abban, hogy elképesztő logisztikai kihívásokat legyőzve összehozzák a filmtörténet legnagyobb kasszasikerei közé tartozó Titanicot és Avatart.
A halálhírét fia, Jamie Landau erődítette meg a Hollywood Reporternek. A Disney szóvivője szerint a producer pénteken halt meg Los Angelesben 16 hónapos küzdelem után a rákkal.
Landau maga is producerek gyereke volt (apját Oscarra is jelölték), és olyan filmeket készített, mint a Drágám, a kölykök összementek (1989), a Die Hard 2 (1990), a Mrs. Doubtfire (1993) és a True Lies – Két tűz között (1994) – valamint öt évig vezette a Fox stúdiót.
Ahogy az a filmiparban általános, Landau közreműködött több könyv-képregény-korábbi sztori filmre vitelében. Úgyhogy íme, adaptációk, amikre így vagy úgy, de emlékezni fogunk:
Dick Tracy (1990)
A Dick Tracy Warren Beatty rendezésében és főszereplésével készült, Landau társproducerként közreműködött benne. A film Chester Gould 1930-as években népszerű, rövid szakaszokból felépülő képregényének detektív hősét keltette életre, és olyan sztárokat szerepeltetett, mint a femme fatale-ként feltűnő Madonna, illetve Al Pacino.
Az utolsó mohikán (1992)
Az utolsó mohikán volt az a film, amiben rengeteget futnak, a FilmHu-val közös évfordulós podcastban viszont ennél sokkal több aspektusból vizsgáltuk meg Michael Mann 30 éves művét. A podcast mellé készült egy cikkünk is olyan irodalmi érdekességekről, amiket elég valószínű, hogy nem tudtál Cooper klasszikusáról – a cikket és podcastot is megtalálod ITT.
Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?
Solaris (2002)
Sokan gyűlölték, egy generációnak mégis Steven Soderbergh Solarisa jelentette a belépőt Stanisław Lem tudományos-fantasztikus világába. Az intelligens bolygó, ami életre kelti az őt tanulmányozó tudósok legmélyebb félelemeit és fájdalmait, korábban már Andrej Tarkovszkij klasszikussá váló filmjében is szerepelt. Ezúttal George Clooney alakította a tudóst, akinek a Solaris bolygó körül lebegve szembe kell néznie halott feleségével.
Avatar (2009)
Az első Avatar mint adaptáció? Hát, ha nem is szigorúan véve, de erősek az inspirációk. Már maga James Cameron Pocahontasként írta le kék hősnőjét, majd arról is beszélt, hogy a film „egy fehér kívülálló története, aki beleszeret a törzsfőnök lányába, majd a törzs vezetője lesz”, a film pedig bemutatja a törzsnek a természethez való különleges kötődését is. A rendező emellett a Romeo és Júliát is emlegette a szerelmes szál inspirációi között.