Innen lopták az Avatárt

-Szűcs Gyula- | 2010. március 29. |

B+
A nyikorgó idegen - Fantasztikus elbeszélések

Delfin-könyvek, 1971, 246 oldal.

A távoli jövőben egy tolószékes férfi visszautasíthatatlan ajánlatot kap: ideje nagy részét egy gombokkal és kijelzőkkel telezsúfolt gépben kell töltenie, hogy onnan irányítsa a gondolatai segítségével a saját kék bőrű, űrlény klónját. A sérült fickót teljesen magával ragadja az idegen, barbár világ, ahol újra futhat meg szörnyekkel verekedhet. Végre újra tökös férfinak érezheti magát, ezért végül belemegy, hogy a tudata az avatártestbe kerüljön át, elhagyva a satnya emberi porhüvelyt.

Nem, most nem a 2,6 milliárdos kasszasikerről, az Avatarról és bamba vigyorú Jake Sully-ról van szó, ez Poul Anderson Call Me Joe című, 1957-es novellája, ami 71-ben magyarul is megjelent egy extrém béna borítós Delfin-kötetben. A főszereplő, Edwin Anglesey, ugyan nem space mariner, csak egy antiszociális szobatudós, és a helyszín sem egy neonfényben úszó  dzsungel a Pandorán, hanem a Jupiter metántavakkal és acélkemény víz-sziklákkal borított felszíne, de hatása az Avatar mozifilmre tagadhatatlan. Mondjuk nincsenek benne feszes mellű űrindián lányok, a jupiterlakók ugyanis kentaurfélék (a címbéli Joe a telepata tudós négylábú avatárja). De a kék bőr, a farok és a vad természet stimmel, ahogy a soklábú szörnyek vadászata és beidomítása is.

A szerelmi szál viszont hiányzik a Call Me Joe-ból, bár a főhős kék űrlényekre gerjedése áttételesen azért jelen van. Anglesey ugyanis kitartó lobbizással eléri, hogy a telepata irányítók nélküli, többségében nőstény jupiterlakó klónokat a tervezettnél jóval hamarabb szállítsák át az űrbázisáról a bolygó felszínére. Az eredeti elképzelések szerint csak évekkel később került volna erre sor, és a telepatikusan irányított jupiterlakók egyfajta felsőbbrendű papi kasztként tanították volna a távirányítás nélküli, de tudattal már rendelkező fajtársaikat.

A Jupiter-programot Anderson történetében több tényező is hátráltatja: az óriásbolygó légköri viharai a másodperc töredéke alatt atomjaira bontják a földi űrhajókat, a telepatikus irányítást pedig megnehezíti, hogy ismeretlen okokból sorra kisülnek az agy pszi energiáit kordában tartó, méregdrága K-csövek. Anglesey/Joe viszont, bármennyire is jó érzés kunyhóépítés közben négy lábon nyargalni, egyedül érzi magát a barbár bolygón, ezért elkezdi a saját tervét szövögetni...

Ez a testcserés-pszis sztori valószínűleg nagyot szólhatott az 50-es években. Akkor a Jupiter felszínéről sem tudtunk annyit, mint most, és hol voltak még a gondolataikkal kanalat hajlító meg kecskéket bűvölő félőrültek? Ráadásul a történetvezetés igazi régivágású scifi, az eseményekről jellemzően az űrbázis tudósainak cigiszünetében  lezajlott párbeszédekből értesülünk. Viszonylag kevés az olyan jelenet, ahol maga a kék űrlény, a címbéli Joe a nézőpont karakter, ezek viszont a space fantasy legszebb hagyományait követik: magányos hősünk a baltájával fura pókférgeket aprít, és egyedül próbálja megzabolázni a vad őstermészetet.

A Nevezz Joe-nak és az Avatar közötti hasonlóság miatt egy dörzsölt vérügyvéd jópár scifiblog szerint kicsikarhatná Poul Andersonnak (illetve a jogutódjainak, mivel az író 2001-ben elhunyt) a "based on" vagy az "inspired by" kreditet az Avatar stáblistáján. Persze James Cameron nemcsak Poul Anderson novellájából vett át elemeket, az Avatarnak számos irodalmi és képregényes előzménye van, ezekről korábban az Indexen is írtunk.

A jupiterlakós novellát tartalmazó A nyikorgó idegen című Delfin-könyv ma már csak az antikváriumokban bukkan fel néha. A kötet anyagát egyébként egész jól összeválogatták:  a Nevezz Joe-nak mellett kiemelkedően jó benne Asimov robotmessiásos novellája, a Logika, és a címadó időjárőrös sztori, a Nyikorgó idegen Alfred Bestertől (ő amúgy a kultikus Tigris! Tigris! regény mellett a képregényhős Fantomnak is írt sztorikat).  A mese- és krimiíró Edmund Coopertől szintén egy droidos sztorit olvashatunk (A gyerek robot), a szovjet sci-fi szerelmesei pedig Mihail Jemcev és Jeremej Parnov A fellázadt harmincmillió című novellájával a halhatatlanság előnyeiben és hátrányaiban mélyedhetnek el.

A kötet amúgy ékes bizonyítéka, hogy a "Régen minden  jobb volt!"-duma egy ordas baromság. Rónaszegi Miklós ugyan tudott szerkeszteni, de Hegedűs Istvánt, a kalózhajókon és kőbaltás embereken edződött gyerekkönyv-illusztrátort nem kellett volna a kötet közelébe engednie: a robot- és űrlénykarikatúráknak tűnő, valójában véresen komolynak szánt illusztrációi, na meg a förtelmes borító (az öltönyös Nosferatuval meg a MÉH-telepen összerakott, kacsacsőrű pót-Mikrobival) nagyon sokat levonnak a könyv élvezeti értékéből.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!