„Kis olvasóim, hát szevasztok,
Nem kell már rágni körmötök,
Elmondom végre nektek azt, hogy
Mi rejlik még a hegy mögött.
Húsz röpke év röpült el összvissz
Suhanva, mint a szél, mi szöszt visz,
Gyorsabban, mint egy tollvonás,
És máris itt a folytatás.
A cím volt csak, mit tépelődve
Kerestem hosszan, mi legyen –
»Még túlabb a Maszat-hegyen«?
Vagy »Kecsöp Benő újratöltve«?
Majd jött a szikra egy napon,
Ez látható a címlapon.”
Muhi Andris arra ébred, hogy túl csendes lett a világ: nem csilingel a villamos, nem dalolnak a madarak, nem szól az iskolacsengő. Eközben a hegy túloldalán Maszat Janka rádöbben, hogy a Paca cár szőrén-szálán eltűnt. Andris is, Janka is nyomozni kezd, de nem működnek a világok közötti átjárók. Eljut Andris Szösz néne házához? Megmenekül Pöckös Mackó a mormota halálos ítélete elől? És Janka a böngyöjbákoktól? Hogy kerülünk képregénybe? Mégis mi a fene történik?
A szerzővel és Varró Zsuzsa illusztrátorral a vállaltan elfogult Mácsai Pál beszélgetett. Mácsai megkérdezte, hogy ez a kötet egy róka második bőre-e, vagy valóban érett a folytatás. Varró Dániel elmondta, hogy
az első kötet megjelenése után egy kislány szembesítette azzal, hogy nem derül ki, mi történt Emil bácsival,
ezért tudta, hogy előbb-utóbb folytatnia kell a mesét. Testvérével már gyerekkorukban is volt rá példa, hogy egyikük írt és másikuk rajzolt hozzá, de az első kötetnél tulajdonképpen véletlen volt, hogy Varró Zsuzsa készítette a rajzokat, ugyanis egyébként nem ezzel foglalkozik. Az azóta eltelt idő alatt viszont az illusztrációk annyira összenőttek Muhi Andris - aki létező személy, Varró Dániel barátja - történetével, hogy a második résznél fel se merült, hogy ne ő illusztrálja a kötetet. Szó esett még az Anyeginről, a versformákról, és arról is, hogy Varró sosem érezte magáénak a szomorú költő mítoszát. A könyvbemutatóról szóló beszámolónkat itt olvashatod.
Elfelejtett Emil bácsi, kötött és képregényes forma, tesókooperáció és a valóságban is felbukkanó Muhi Andris – címszavakban ez volt a Túl a Maszat-hegyen folytatásának margós bemutatója, ahol az első és a második részből felolvasott Varró Dániel és Mácsai Pál, közben kiderült, miért jó nekünk, ha a költő derűs, ahogy az is, mit szól az érettségi tétellé váláshoz.