Varró Dániel régi adósságát törlesztette a Maszat-hegy 2-vel

Varró Dániel régi adósságát törlesztette a Maszat-hegy 2-vel

Elfelejtett Emil bácsi, kötött és képregényes forma, tesókooperáció és a valóságban is felbukkanó Muhi Andris – címszavakban ez volt a Túl a Maszat-hegyen folytatásának margós bemutatója, ahol az első és a második részből felolvasott Varró Dániel és Mácsai Pál, közben kiderült, miért jó nekünk, ha a költő derűs, ahogy az is, mit szól az érettségi tétellé váláshoz.

Fotó: Csibi Szilvia (MÜPA)

Ruff Orsolya | 2023. október 16. |
Varró Dániel
Túl a Maszat-hegyen 2.
Ill.: Varró Zsuzsa, Jelenkor, 308 oldal
-

Húsz év után folytatódott a Túl a Maszat-hegyen (kritikánk ITT olvasható), amelynek vasárnap délutáni bemutatóján a vállaltan elfogult Mácsai Pál beszélgetett Varró Dániellel és Varró Zsuzsával. A színész-rendező felvezetőjében egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy „elfogult ragaszkodás” köti a műhöz, hiszen annak idején hangoskönyvként olvasta fel, és lubickolt benne.

A folytatással Varró Dániel régi adósságát törlesztette: azóta tervezte a második rész megírását, hogy egy író-olvasó találkozón egy kislány szomorúan rákérdezett, tulajdonképpen mi történt a kötet végén Emil bácsival.

Kiderült, hogy a költő a Paca cár börtönében felejtette.

Muhi Andris kalandjai tehát folytatódtak, és habár a történetbeli fiú csak egy évvel lett idősebb azóta, hogy az olvasók nem találkoztak vele, ténylegesen annyi idős, mint a költő. Mármint a valóságban, Muhi Andris ugyanis létező személy, aki a bemutatón is részt vett, amúgy meg Varró Dániel óvodáskori barátja, aki sokáig rágta a költő fülét, hogy írjon róla egy verset (sőt, egy eposzt!), végül egy verses regénybe költözhetett be.

Varró Dániel verses meséje ma már teljesen összeforrt Varró Zsuzsa figuráival, holott eredetileg nem is ő rajzolta volna az illusztrációkat, hanem Völgyi Gábor, akit viszont a költő sokáig nem ért utol, így kézenfekvőnek tűnt, hogy Varró végül a testvérét kéri fel, aki bár hivatását tekintve nem illusztrátor, de szeretett rajzolni, a költő pedig szerette a rajzait. Kellemetlenség csak abból adódott, amikor Völgyi újra felbukkant, és kiderült, hogy végigillusztrálta a mesét – ezért is kért bocsánatot tőle a költő az első kötet végén: „Bocsásson meg, ha tud, továbbá/A pécsi piktor, Völgyi úr,/Ki elmegy néhanap világgá –/Kétlem, hogy ettől felvidul”.

-

Kiderült, hogy a Varró-tesók már gyerekkorukban is kooperáltak, a költő Nyuszika-trilógiáját ugyanis Zsuzsa illusztrálta. A szóban forgó mű egy gyerekkori zsenge, amelyet az iskolai elbeszélő költemények (János vitéz, Toldi) inspiráltak, így született meg a Nyuszika, a Nyuszika szerelme és a Nyuszika estéje, ezekhez pedig Varró Zsuzsa rajzolt „csodálatos nyuszikákat”. De kiderült, hogy annak idején egy közös képregénybe is belekezdtek, ami egy torreádorról és egy bikáról szólt. A Maszat-hegy illusztrálásába Varró Zsuzsa végeredményben belecsöppent, és pánikban készítette a rajzokat, amikért kezdetben a kiadó sem lelkesedett, végül a kötet akkori szerkesztője, Parti Nagy Lajos győzte meg a főszerkesztő Morcsányit: „De hát, Géza, ez egy gyerekkönyv”.

Varró Dániel húsz év után vette ismét birtokba a Maszat-hegyet
Varró Dániel húsz év után vette ismét birtokba a Maszat-hegyet

Húsz évet kellett várni arra, hogy folytatást kapjon a Túl a Maszat-hegyen. A második részben visszatér a két főszereplő, Andris és Johanna, velük együtt egy rakás jól ismert mesebeli arc, és persze folytatódnak a kalandok. De organikusan illeszkedik-e a sok év eltéréssel íródott két kötet, hogyan jelenik meg az immáron középkorúvá érett költő a saját meséjében, és a Maszat-hegyi valóságban hogyan desztillálódik humorrá a hétköznapi? Elmeséljük.

Tovább olvasok

A költő a mostani bemutatón elmesélte, hogy a fejezetek elején található mottók alapvetően mintakövetésből kerültek a kötetbe, ezzel együtt betekintést engedett az első rész műhelytitkaiba is. Elsőként ugyanis nem is a mese készült el, hanem a betétversek, e köré akart történetet szőni Varró Dániel, de aztán rájött, hogy a próza nem az ő asztala. Viszont akkoriban olvasta újra egy egyetemi szemináriumra az Anyegint, így jött az ötlet, hogy a Maszat-hegy legyen verses regény, és mivel az orosz klasszikus is használ mottókat, így Muhi Andrisék verses történetébe is kerültek. Az Anyegin-strófa, a kötött forma használata Varró Dánielnek inkább segítség, mint teher, de adta magát az is, hogy a történet közepén dantei tercinára, a kötet végi csatajelenetnél pedig homéroszi hexameterre váltson.

-

Amikor megjelent Varró első verseskötete, a Bögre azúr, sokan felfigyeltek rá, jó költői indulásként értékelték, és azt várták tőle, hogy mélyüljön el a költészete. Varró Dániel viszont

mindig akkor tudott verset írni, ha derűs volt:

„Mostanra eléggé kiderült, hogy ilyen maradok”. Azt hamar felfedezte, hogy az angol irodalomban nagy hagyománya van az úgynevezett könnyű versnek, és ugyanolyan nagy becsben tartják azokat az alkotókat, akik például nonszensz dolgokat írnak. És azzal vajon hogyan birkózik meg a költő, ha hirtelen azon kapja magát, hogy érettségi tétellé vált? Varró Dánielt saját bevallása szerint meglepően sokszor szokták kortárs tételnek választani, így aztán az érettségit megelőző időszakban elég sok levelet szokott kapni a diákoktól, amelyekben azt kérik, segítsen kidolgozni nekik a róla szóló tételt. És arról vajon mit gondol, hogy sok kamasz 13-14 évesen felhagy az olvasással? Rájuk is gondoltak az alkotók, az új rész utolsó fejezete ugyanis képregényes formában meséli el Andrisék történetének végkifejletét – ez ugyanakkor várhatóan majd izgalmas kihívás elé állítja a hangoskönyv jövőbeni felvételekor Mácsai Pált.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Harag Anita új kötetében a vágyakozás árnyalatait és keserédességét akarta megmutatni

Harag Anita 2020-ban kapta meg a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat az Évszakhoz képest hűvösebb című novelláskötetéért. Valakire mindig gondolni kell című új könyvét mutatták be a Margó harmadik napján. Szóba került a vágyakozás, és az is, hogyan tágult ki kor és földrajzi szempontból a kötet.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson minden könyve kísérlet arra, hogy legyőzze a halált

Izland egyik legnépszerűbb szerzője két új regényét mutatta be a Margó fesztiválon. Szóba kerültek a bosszúálló könyvek, a szörnyű dalok és a lusta férfiak is. 

...
Nagy

Luiz Schwarcz: Nehéz elképzelni, hogy ilyen lennék, ha kevesebb szenvedés jutott volna osztályrészemül

A 2023-as őszi Margó Irodalmi Fesztiválon Luiz Schwarcz és Orvos-Tóth Noémi beszélgetett. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

A fantasyszerző Brandon Sanderson gyerekeknek írta „a világ legunalmasabb könyvét”

A képek és a szöveg nagyon másról árulkodik Sanderson fantasy-mesekönyvében.

...
Gyerekirodalom

Túléli-e a zsidótörvényeket és a vészkorszakot két gyerek barátsága? Olvass bele a regénybe!

Dávid és Péter osztálytársak, elválaszthatatlan cimborák. Csakhogy 1944-et írunk, és a zsidó Dávid egyszer csak nem utazhat többé egy villamoson a barátjával. A helyzet napról napra romlik. Vajon mi lesz velük a háború végéig? Mutatunk egy részletet Zágoni Balázs új könyvéből.

...
Gyerekirodalom

Az örök másodikból is lehet szuperhős? Olvass bele az Abszolút Könyvek új részébe!

A Cserélők egy elit társaság, akár valamiféle modern szuperhősök. Olvass bele az Abszolút Könyvek sorozat legújabb részébe!

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Csak ha rendben vagy, akkor tudsz segíteni a családodnak és más gyerekeknek

Az Ezt senki nem mondta! podcastban ezúttal Gyurkó Szilvia mesélt munkafüggőségről, hivatástudat és gyerekvállalás viszonyáról, és a jó jelenlétről is.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Gőgös idealista vagy játszmák áldozata volt a Habsburg főherceg, akit Mexikó császáraként végeztek ki?

...
Kiss Imola

A politikai sárm jobban számít a szavazónak, mint a tények

...
Kolozsi Orsolya

Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet

Hírek
...
Szórakozás

Melania Trump támogatja az abortuszhoz való jogot a készülő memoárjában

...
Nagy

Terézia Morával és Sofi Oksanennel is találkozhatsz a Margó Fesztiválon

...
Szórakozás

Modellből lett haditudósító – ezt az életrajzi könyvön alapuló filmet nézték meg Kate Winsleték a Puskin moziban

...
Hírek

Sally Rooney az új regénye írása közben Shakespeare-t és Dosztojevszkijt olvasott

...
Szórakozás

Kitelepítés a Müpában: gyere és találkozz a Margó-díjas Visky Andrással!

...
Beleolvasó

Tudj meg többet A hatalom gyűrűi eseményeiről: mutatunk egy részletet a Númenor bukásából