Ezt senki nem mondta - Dr. Benkovics Júlia: Az anyaság és az orvoslás valahol társszakmák

Ezt senki nem mondta - Dr. Benkovics Júlia: Az anyaság és az orvoslás valahol társszakmák

Ott Anna új podcastjában a szülővé válás kihívásairól és örömeiről beszélget vendégeivel. A podcast központi kérdése, hogy hogyan egyeztethető össze a hivatás a szülőséggel. Az az ötödik epizód vendége Dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász, a Magunkról című könyv szerzője, aki szakemberként és anyaként beszél saját élményeiről.

Könyves Magazin | 2024. április 10. |

Mi történik, ha a nőgyógyász terhes lesz? – teszi fel a kérdést Ott Anna. Az Ezt senki sem mondta! podcast ötödik epizódjában Dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász, a Magunkról című edukációs könyv írója válaszolja meg ezt a kérdést. A doktornő többek között mesél az első szülésről, aminek tanúja lehetett, az anyaság és az orvoslás kapcsolatáról, valamint a „szülészet évszázados bűnéről” is. (A sorozat korábbi epizódjainak beszélgetéseit is meghallgathatod, Tompa Andreáét itt, Tóth Krisztináét itt, Nádasdy Ádámét itt, Oltai Katáét pedig itt találod.)

 

Nekem itt van a helyem

Az epizód elején Dr. Benkovics Júlia a nőgyógyászathoz vezető útjáról mesélt. Már gyerekkorában megszületett benne az elhatározás, hogy az emberi testtel fog foglalkozni – tulajdonképpen ez az érdeklődés előbb tudatosult benne, mint az, hogy egyszer nő lesz és anya.

Az egyetem első éveiben elsősorban a pszichiátria érdekelte – egészen addig, amíg el nem került szülészet gyakorlatra. „Éjjel kettő körül szóltak, hogy na jó, jöhettek. Akkor beálltunk az ajtóba, és megnéztük életünk első szülését. Ez egy nagyon-nagyon erős emlék: Zsófi barátnőm halkan öklendezett mellettem, én pedig sírtam, meg nevettem, és teljesen elámultam.

És akkor eldöntöttem, hogy nekem itt van a helyem, és én is ezt szeretném csinálni”

– mesélte.

A jó szülész csak ül a padon

Később szóba került a saját terhessége is, és hogy hogyan élte meg ezt az időszakot nőgyógyászként. A doktornő rámutatott, hogy a szülés folyamata valójában nagyon bebiztosított: négy-öt, egymástól független esemény felel azért, hogy beinduljon. Éppen ezért számára

hatalmas bűn a szülészeti szakma részéről, hogy az orvos sokszor akkor is belenyúl a folyamatba, amikor még nem jelentkezett semmilyen probléma.

„Hogyha a szülész jó szülész, akkor ő Mars szeletet eszeget a padon, és hagyja, hogy te szüljél” – magyarázta. Ugyanakkor hozzátette, hogy a helyzet komplikáltabb annál, mint hogy egy egyszerű „Hagyjuk békén a nőket!” – felkiáltással el lehessen intézni. Bár a meginduló hormonális folyamatok elvileg probléma nélkül le tudnak vezeti egy szülést, az évszázadok alatt olyan sokat avatkoztunk bele az emberi test működésébe, hogy most már nem mindenkinél működik a folyamat tökéletesen.      

Anyaság és orvoslás

A podcast második felében a szakmai és családi élet viszonya került szóba. „Az anyaság meg az orvoslás azért valahol társszakmák. De erről nagyon keveset beszélünk, mert itthon tradicionálisan a férfi orvosoknak a világában élünk” – jelentette ki Dr. Benkovics Júlia. Hiszen az orvosok és az anyák ugyanúgy önfeláldozó életet élnek, és állandóan rendelkezésre kell, hogy álljanak – akkor is, ha álmosak vagy éhesek.

Hozzátette, hogy éppen ezért mind az anyák mind az orvosok számára elengedhetetlen, hogy

megtanuljanak felelősséget vállalni a saját mentális egészségükért.

Az önfeláldozó munka és az önmagunkról való gondoskodás kéz a kézben kell, hogy járjon – különben egy ponton túl az orvos és az anya egyszerűen nem tudnak tovább segíteni. 

A podcastban szó esik még az anyaság és a karrier összeegyeztetéséről, a szülő feltöltődésének fontosságáról, a Magunkról című könyv születéséről és arról, hogy mi van akkor, ha az anyává, családdá válás nem a baba születésével következik be.

A beszélgetést – és a korábbi epizódokat – megtalálod a Könyves Magazin podcast csatornáján.

Ha megosztanád gondolataid, kérdéseid, tapaszalataid, történeted a podcast sorozatban felmerülő témákkal kapcsolatban, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre! 

Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.

Támogatott tartalom.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

Ott Anna új podcastjának témája a szülővé válás, annak minden dilemmájával, nehézségével és persze örömével. Az ötödik epizód vendége Dr. Benkovics Júlia szülész-nőgyógyász.

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Nem akartam, hogy belelásson a szívembe az apám

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget anyaságról, apaságról, a szülői lét buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A harmadik rész vendége Nádasdy Ádám.

...

Kovács ikrek: Mindig is radikálisan érdekelt bennünket a múlt

...

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...

Ács Dániel: Radnóti Miklós mintha a kommunista Jézus Krisztus lett volna

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...
Olvass!
...
Beleolvasó

„Halott létedre kurva jó formában vagy” – Lorrie Moore könyve kimondhatóvá teszi az öngyilkosságot

Az Otthontalan vagyok, ha nem ez az otthonom bátor könyv, olvass bele!

...
Beleolvasó

Lengyel marad az ember, ha a háború után Amerikába emigrál? – Olvass bele Hanna Krall legújabb kötetébe!

A lengyel riportirodalom kiemelkedő alkotójának legújabb kötete őszintén beszél autizmusról, traumáról és emigrálásról.

...
Beleolvasó

Egy szociopata útkeresése a normális életben – Olvass bele Patric Gagne regényébe!

Egy fiatal lány új életet keres a nagyváros nyüzsgésében. De a szabadság, amire vágyott, hamarosan új kihívásokkal és saját sötét oldalával szembesíti. Olvass bele Patric Gagne regényébe!