Indul A Gyűrűk Ura-sorozat 2. évada, és mi is jövünk a kibeszélő podcastokkal

Indul A Gyűrűk Ura-sorozat 2. évada, és mi is jövünk a kibeszélő podcastokkal

Augusztus 29-én elindul A Gyűrűk Ura – A hatalom gyűrűi második évada, mi pedig folytatjuk kibeszélő podcastunkat. A következő hetekben tehát bevetjük magunkat a stúdióba, hogy a Magyar Tolkien Társaság két szakértőjével beszélgessünk a sorozatról és annak gazdag hátteréről Tolkien szövegeiben. Tarts velünk!

Sándor Anna | 2024. augusztus 27. |

A világ legdrágább sorozataként beharangozott A Gyűrűk Ura - A hatalom gyűrűi 2022 szeptemberében indult el az Amazon Prime-on. A Magyar Tolkien Társaság két Tolkien-kutatójával, Barna Bálinttal és Füzessy Tamással pedig egy podcastsorozatban közösen vettük végig, mit láttunk az első évadban.

A podcastokban „tolkienita” szemmel vitattuk meg, milyen a Prime feldolgozása, hogyan kezelte a magát rajongónak valló két alkotó, Patrick McKay és J. D. Payne a tolkieni világot és történeteket. A célunk az volt, hogy úgy beszélgessünk a sorozatról, hogy közben a tolkieni világ szövevényes hátterét is bemutassuk, illetve összevessük a műsor megoldásaival. 

Lemaradtál róla? Még nem késő bepótolni!

Ebben a cikkben megtalálod az összes adást, és egy összefoglalót is a sorozat nyomán előkerülő főbb témákról. 

Kritikai felkoncolás helyett a tolkieni örökséget kerestük A hatalom gyűrűiben
Kritikai felkoncolás helyett a tolkieni örökséget kerestük A hatalom gyűrűiben

A Magyar Tolkien Társaság két Tolkien-kutatójával, Barna Bálinttal és Füzessy Tamással ötrészes podcastsorozatban közösen beszéltük ki, mit láttunk az első évadban. A podcastok hanganyaga most felkerült YouTube-ra is.

Tovább olvasok

Mikor várd A hatalom gyűrűi-kibeszélő új epizódjait?

Ezúttal három podcastadásban fogunk beszélgetni a sorozatról. Az első felvétel szeptember 3-án, kedden jelenik meg, ebben A hatalom gyűrűi első három epizódjában felmerülő témákról lesz szó. A második adást a 6. rész után vesszük fel, a harmadikat az évad fináléját követően várd. 

Az adásokat megtalálod majd itt, illetve a Könyves Magazin Spotify-, PodBean- és YouTube-csatornáján is.

Bemutatjuk vendégeinket

Barna Bálint. Újságíró, Tolkien-szakértő, a Magyar Tolkien Társaság egyik alapító tagja. Számos tolkieni témájú ismeretterjesztő előadás, cikk és rendezvényszervezés fűződik a nevéhez, az egyik előadója volt az egyetemi Tolkien-kurzusnak, rendszeres terminológiai szaklektora mások írásainak, tanulmányainak, és közreműködött A hobbit-filmtrilógia magyar fordításának elkészültében is.

Füzessy Tamás. Tolkien-kutató, a Magyar Tolkien Társaság korábbi elnöke. Az utóbbi húsz évben megjelent számos Tolkien-kiadvány szaklektora. Egyetemi kurzusokat tartott Tolkien munkásságáról az ELTE-n és a Károlin.

-

Barna Bálint és Füzessy Tamás.

Kik csatlakoztak A Gyűrűk Ura – A hatalom gyűrűi második évadához?

Vigyázz, innentől a cikk spoileres!

Mielőtt tovább olvasol, tedd fel az első évad zenéjét hangolódásképp. A fő tételt a Peter Jackson-féle A Gyűrűk Ura- és A hobbit-filmek zeneszerzője, Howard Shore jegyzi, ám ez inkább főhajtás a Prime részéről, hiszen a sorozat zenéjén Bear McCreary dolgozott.

Ebben a cikkben még az első évad premierje előtt összegyűjtöttük a főbb szereplőket és helyszíneket. Persze ennél több érdekes karakter bukkant fel a műsorban, 

egy részük nem Tolkien, hanem a sorozat alkotóinak teremtményeként.

Ilyen például a hajdani vagy bukott tünde, Adar, akik az orkok vezetőjeként vesz részt Mordor születésének és Sauron visszatérésének előkészítésében. Az első évadban őt az a Joseph Mawle alakította, akit a Trónok harca Benjen Starkjaként is ismerhetnek a nézők. Mawle viszont elköszönt a sorozattól, a második évadban Sam Hazeldine (Sandman, Vaják, A levegő urai) veszi át Adar szerepét. 

Az elmúlt hónapok szenzációja volt, hogy a sorozat beemeli Tolkien egyik legizgalmasabb figuráját, Bombadil Tomát, akit a Peter Jackson-féle adaptációk kihagytak. Őt Rory Kinnear alakítja, aki a James Bond-filmekből lehet ismerős, Q-nak dolgozott, illetve játszotta már Frankenstein szörnyét is a Londoni rémtörténetekben. Bombadil Toma titokzatos alak, aki A Gyűrűk Ura első kötetében kétszer is segít a hobbitoknak:

Tolkien úgy jellemezte, hogy olyan idős, mint maga az élet.

Az ő cselekményszáláról azt lehet tudni, hogy elmegy Rhûnba, ami korábban édeni zöld hely volt, de pusztasággá vált. Apropó, Bombadil Toma, a második évadban buckamanók is szerepelni fognak: azok az ősi, gonosz lények, akiktől Toma megmenti a hobbitokat.

Július közepén jelentették be, hogy az Alapítványból, az Interjú a vámpírralból vagy éppen A koronából ismert Ben Daniels a tündék hajóépítője, Círdan szerepében csatlakozott a projekthez. Círdan volt az egyik tünde-gyűrű, a Narya hordozója, amit később Gandalfnak adott. A Gyűrűk Ura végén ő kormányozza – a Frodót is szállító – utolsó tündehajót Valinorba.

Mi várható a második évadban?

Egy gyors összefoglaló az első évad végéről:

  • Halbrandról kiderült, hogy ő Sauron, és ezzel jól átverte a tündéket, főleg Galadrielt;
  • a hobbit Nori és a Gandalf-gyanús Idegen Rhûn felé indult;
  • Adar kitartó munkájával Délfölde megsemmisült és létrejött Mordor;
  • a törpök mohóságukban elkezdtek egyre mélyebbre ásni Khazad-dûm tárnáiban;
  • a númenoriak a végső csatát nagy veszteséggel zárták, ráadásul a királynőjük, Míriel megvakult a vulkánkitörésben, Isildurra pedig rádőlt egy épület (de, mint tudjuk, nem halt meg, hiszen ő lesz majd az a király, aki nem akarja elpusztítani az Egy Gyűrűt, mikor meglenne rá a lehetősége).

A második évadban Galadriel, Elrond és Gil-galad nagy ütközetre készül a Sötétség erőivel szemben. Az alkotók szerint az évad egyik fő protagonistája a tünde kovács, Celebrimbor, így hangsúlyos lesz az ő kapcsolata az Ajándékok Ura (Annatar) álcájában visszatérő Sauronnal.

A sorozat meghatározó szereplője tehát tulajdonképpen Sauron, aki az első képek alapján ezúttal Legolast megszégyenítő szőkeséggel vezet félre mindenkit, és hatékonyan hozzájárul majd a törp birodalom bukásához, valamint a kibontakozó númenori polgárháborúhoz is.

Ezek mellett Középfölde olyan régióiba is eljutunk majd, mint a keleti Rhûn, illetve a númenori gyarmatként funkcionáló Pelargir.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

100 kötettel nyitott az első Tolkien-gyűjtemény Magyarországon

Tolkien-tematikájú családi nappal nyitott újra az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) április 6-án, ahol az új könyvgyűjteményt is átadták.

...

Kritikai felkoncolás helyett a tolkieni örökséget kerestük A hatalom gyűrűiben

A Magyar Tolkien Társaság két Tolkien-kutatójával, Barna Bálinttal és Füzessy Tamással ötrészes podcastsorozatban közösen beszéltük ki, mit láttunk az első évadban. A podcastok hanganyaga most felkerült YouTube-ra is.

...

Kisebb vagyont ért az első kiadású Tolkien-klasszikus

Több mint tízezer fontért kelt el J.R.R. Tolkien A hobbit című regényének első kiadása, amelyre egy skót adományboltban bukkantak.

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük. 

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

Listák&könyvek
...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Megvan a 2025-ös Nemzetközi Booker-díj rövidlistája

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?