Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok

Ezt senki nem mondta – Nádasdy Ádám: Lássa az a gyerek, hogy én is ember vagyok

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget anyaságról, apaságról, a szülői lét buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A harmadik rész vendége Nádasdy Ádám.

Könyves Magazin | 2024. március 21. |

A podcast legfrissebb epizódjában Nádasdy Ádám arról beszélt, hogy tudatosan igyekezett változtatni az édesanyja és az édesapja tartózkodó, régimódi szülőfelfogásán. Megosztotta Ott Annával az apává válás szépségeit és nehézségeit, a házassága felbomlásáról is beszélt, illetve megtudtuk, miért kezdett későn verseket írni. (A sorozat korábbi epizódjainak beszélgetésit is meghallgathatod, Tompa Andreáét itt, Tóth Krisztináét pedig itt találod.)

Másképp is lehet

A beszélgetésből kiderül, hogy Nádasdy Ádám édesapja nagyon hagyományos férfi volt abban az értelemben, hogy elsősorban a család anyagi stabilitásának megteremtésén dolgozott, a kisgyerekekkel való bánáshoz viszont nemigen talált nyelvet. Emiatt elmaradtak közöttük a négyszemközti, meghitt beszélgetések.

Nádasdy elsősorban a nagyszülei révén tapasztalta meg a szülői szerep „emberibb, szeretetteljesebb” oldalát, és tudatosan törekedett rá, hogy másként közelítsem az apasághoz, mint amit ő tapasztalt gyerekként.

Nádasdy Ádám otthonként lakja be a nyelvet

Interjú, tárca, rádió- és netnapló, nyilvánosan elmondott beszéd leirata – ennyiből is látszik, hogy műfajilag mennyire heterogén Nádasdy Ádám legújabb kötete, amely az elmúlt években itt-ott (folyóiratban, internetes oldalon, ünnepi kiadványban) megjelent írásai közül válogat. Bár történetei tűnhetnek szerteágazónak, valójában mégis arról mesélnek, milyen volt egy megváltozott, majd a változatlanságba (vagy változtathatatlanságba?) évtizedekre megdermedt, és megint később újból változni látszó országban felnőni.

Tovább olvasok

A szülei tartózkodók, régimódiak voltak és Nádasdy feltétlenül változtatni akart azon, ahogy a gyerekekhez, illetve mindenki máshoz viszonyul. „Nem éreztem, hogy mindig fegyelmezni kéne magamat, hát lássa az a gyerek, hogy ember vagyok én is.”

Könnyebb, vagyis másképp nehéz

Az apává válásért ‒ fejti ki Nádasdy Ádám ‒ dolgozni kell, és nem kis megterhelést jelentett számára ez a feladat, ugyanakkor nagyszerű volt átélni. „Jó volt figyelni a gyerekeket, mert ne felejtsd el, hogy nyelvész vagyok, tehát azt is figyeltem, hogy ők mit mondanak, meg hogyan.”

A költő, műfordító elmeséli, hogy nemrégiben az egyik lányáéknál járt látogatóban, ahol egy-, illetve négyévesek az unokák, és megtapasztalta, hogy ilyenkor a fél figyelem az anya részéről a gyerekeket illeti. „Ez az első pár év ilyen, és beláthatatlan, hogy egyszer majd változik, és folyamatosan könnyebb lesz,

vagyis inkább másképpen nehéz.”

Amikor a lányától a szüléssel kapcsolatos emlékeiről beszélgetett, azt a választ kapta, hogy bármennyire fájdalmas és megerőltető, de nem úgy gondolnak vissza rá a nők, hogy bosszút kellene állni a gyereken. „Az öröm – teszi hozzá ‒, hogy megszületett a gyerek, hát az mindent überol, és akkor annak fényében kit érdekel, hogy mindez mennyi fájdalommal, nehézséggel járt.”

Nádasdy: Nem a melegek, hanem a szüleik számára fontosak a fóliázott könyvek
Nádasdy: Nem a melegek, hanem a szüleik számára fontosak a fóliázott könyvek

Interjút adott a Magyar Hangnak Nádasdy Ádám nyelvész, író, műfordító, a gyermekvédelmi törvényről, a fóliázott könyvekről és a NER propagadájáról is beszéltek. 

Tovább olvasok

Miért fogott olyan későn versírásba Nádasdy Ádám? Lehet-e az alkotásra koncentrálni kisgyerekes apaként? Mikor és mi módon mesélt a lányainak arról, hogy egy férfival kötötte össze az életét a házassága felbomlása után? Az Ezt senki nem mondta! podcast legfrissebb epizódjából kiderül!

Ha megosztanád gondolataid, kérdéseid, tapaszalataid, történeted a podcast sorozatban felmerülő témákkal kapcsolatban, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre! 

Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.

Támogatott tartalom!

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Nádasdy Ádám sokat hordta az irháját keresztül-kasul a városon, sosem telt be vele

Nádasdy Ádám visszaemlékezéseiben feltárul egy határokon átívelő, szerteágazó családtörténet, és az, hogy milyen volt felnőni egy soknyelvű, többkultúrájú családban a szürke ötvenes években. Olvass bele!

...
Nagy

5 könyv a 75 éves Nádasdy Ádámtól

Ma ünnepli 75. születésnapját Nádasdy Ádám író, költő, nyelvész, Shakespeare-kutató. Az ünnepi alkalomból öt könyvet ajánlunk tőle, pályájának sokszínűségét jelzi, hogy van köztük verseskötet, széppróza kötet, tárcakötet, nyelvészeti kérdésekkel foglalkozó könyv és műfordítói munka is.

...
Nagy

Tizenegyes - Mit olvas az író? Nádasdy Ádám

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, esszéista válaszolt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Kritika

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

Sally Rooney Intermezzója kiváló érzékkel mutatja be az emberi kapcsolatok bonyolult dinamikáját, ezúttal két fiútestvér történetén keresztül. Ez a hét könyve. 

Szerzőink

...
Ott Anna

A kiegyensúlyozott babavárástól a békés szülésig – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
Kiss Imola

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

...
ta

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!