Ezt senki nem mondta, Ott Anna podcast, könyvajánló, konyvesmagazin.hu

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, melyben írókkal beszélgetünk a szülővé válás buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás összefüggéseiről. A sorozat könyvajánlójába a műsorvezető, Ott Anna választott öt kötetet.

Ott Anna könyvajánlója

Mióta megtudtam, hogy anya leszek, mániákusan olvasni vágytam a témában. Hamar rájöttem, hogy a non-fiction könyvek inkább csak összezavarnak és elbizonytalanítanak, így szépirodalmat kerestem, történetek után sóvárogtam. Így már saját polcai vannak az elmúlt majdnem három évben gyűjtött, olvasott, kijegyzetelt köteteknek, amiket szeretnék veletek hétről hétre megosztani. Igyekszem majd úgy válogatni, hogy a kötetek valamennyire rímeljenek arra, amit az adott héten a meghívott művész vendégemmel az Ezt senki nem mondta! című podcastben is megbeszélünk. (Az első, Tompa Andreával folytatott beszélgetést itt hallgathatod meg, könyveket pedig itt találsz hozzá.)

Második vendégem, Tóth Krisztina az Ezt senki nem mondta! című podcast beszélgetésünkben több saját példán keresztül mesélt arról, hogy milyen kihívásokkal, akadályokkal és nehézségekkel kellett szembenéznie, miután anyává vált és alkotni is szeretett volna. A Vonalkód kötetben található Bikini című novella az egyik kedvencem tőle a témában, a többi könyvet azért választottam, mert az anyaság-alkotás kettősséget járja körbe. 

Tóth Krisztina: Vonalkód

tóth krisztina
Vonalkód
Magvető, 2021, 188 oldal
Tóth Krisztina: Vonalkód könyv

Vonalkód – ez a különleges jel díszített mindent, ami a hetvenes években Nyugatról érkezett. Ez az időszak alakította ki Tóth Krisztina generációjának értékrendjét, ízlésvilágát – és kitörölhetetlen félelmeit, megváltoztathatatlan reflexeit. A Vonalkód novelláiban egyik legnépszerűbb költőnk a legszemélyesebb történeteken keresztül idézi meg e kort: részvéttel, de nem sajnálattal ír szorongásról, kitaszítottságról, „hiszen gyereknek lenni még így is jó volt. Valamennyire.”

Kállay Eszter: Vérehulló fecskefű

kállay eszter
Vérehulló fecskefű
Magvető, 2023, 60 oldal
Kállay Eszter: Vérehulló fecskefű könyv
Kállay Eszter második kötetében a várandóssághoz és az anyasághoz kapcsolódó ellentmondásos elvárásokat és érzéseket járja körbe, az anyaságon keresztül pedig a nők társadalmi helyzetéről is beszél. A versek fókuszába kerül a gondoskodás ambivalens mivolta: egyrészt a szépsége, másrészt meg nem becsültsége és láthatatlansága. A kötet íve e láthatatlanságtól (bezárva lenni, otthon lenni) halad a láthatóság felé, és a verseken keresztül fokozatosan egyre jobban kirajzolódik az anya képe, hallható lesz az anya nyelve. A Vérehulló fecskefű versei felhívják a figyelmet a saját tér fontosságára, illetve az otthon terének kettősségére, ami egyszerre nélkülözhetetlen hely, ugyanakkor izolálhat, el is választhat a közösségtől. A szövegek lehetőséget adnak arra is, hogy az olvasó kapcsolódni tudjon a saját születéstörténetéhez.

Kjersti Annesdatter Skomsvold: A gyerek

kjersti annesdatter skomsvold
A gyerek
Ford. Petrikovics Edit, Typotex, 2024, 109 oldal
Kjersti Annesdatter Skomsvold: A gyerek könyv
Anyává válni mélyen testi és egyúttal felforgató érzelmi, egzisztenciális tapasztalat - ennek az átalakulásnak, változásnak leheletfinom rajza ez a regény. A családdá válás krónikája, amelyben a gyerek születését megelőző események és a kisgyerekes élet hétköznapi, apró szilánkjaiból egy szerelem története is kibontakozik. Az elköteleződéstől, a gyerekvállalástól való félelem nyers, pszichológiai mélységű ábrázolása mellett a könyv árnyalt és érzékletes pontossággal beszél arról is, milyen félelmetes dolog szeretni másokat, milyen bátorság kell ahhoz, hogy az életünket megosszuk velük, és milyen csodálatos, hogy ezt mégis meg merjük tenni. Kjersti Annesdatter Skomsvold tisztánlátó regénye a magánélményeket egyetemessé teszi, lapjain a banális és a bonyolult, a humoros és a komoly egyensúlyra lel, miközben felragyog az intimitás csodája, félelme és öröme.

Kiss Noémi: Ikeranya

kiss noémi
Ikeranya
Magvető, 2024, 112 oldal
Kiss Noémi: Ikeranya könyv
Mit jelent életet adni, és mit jelent a világra jönni? Kiss Noémi különleges könyve magzatpróza. Az elbeszélések, monológok, jegyzetek és töprengések ritmikus sorozata a szülés-születés folyamatát járja végig a mesterséges megtermékenyítéstől a vajúdáson át az első születésnapig. Hol az anya, hol az ikerpár szemszögéből bontakoznak ki a szuggesztív történetek. A könyv egyszerre számol be a szülés élettani valóságáról és spirituális csodájáról, az anyaszült meztelenség állapotáról és a világba érkezés számtalan kalandjáról. A várakozás és a kiszolgáltatottság stációit ugyanúgy megismerhetjük belőle, mint a közösnyelv-keresés keserves-gyönyörűséges pillanatait. Az én és a te mellett kozmikus-banális módon megszületik a mi. Felszabadító olvasmány, amely a terhesség és a gyermeknevelés megannyi tabujával foglalkozik.

Julie Phillips:  The Baby on the Fire Escape

-

Az anyaság és a művészet kapcsolatának éleslátó, provokatív és szellemes feltárása – bárki számára, aki anya, anya akar lenni, vagy valaha is volt anya. Hogy néz ki egy nagy művész, aki egyben anya is? Mit jelent alkotni, nem „egy saját szobában”, hanem egy otthoni térben? A The Baby on the Fire Escape lapjain Julie Phillips bejárja a változó terepet, ahol az anyaság és a kreativitás találkozik. Phillips nagy empátiával idézi meg a huszadik század briliáns művészeinek és íróinak meghitt és változatos küzdelmét. Ezeknek az anyáknak egy gyermekük volt, vagy öt, vagy hét. Dolgoztak stúdióban, konyhában, autóban, ágyon, íróasztal és babahordozó mellett. Elmarasztaló ítéletekkel kellett szembenézniük kreatív munkájuk folytatása miatt – Doris Lessingről például azt mondták, hogy elhagyta gyermekeit, Alice Neel sógorai pedig hamisan azt állították, hogy egyszer, hogy befejezze a festményt, a kisbabáját New York-i lakása tűzlépcsőjén hagyta. Az anyai identitásról és a művészi nagyszerűségről szóló meditáció, a The Baby on the Fire Escape rávilágít napjaink legégetőbb konfliktusaira.

Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.

Támogatott tartalom

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

5 könyv örökbefogadó szülőkről [Ott Anna könyvajánlója]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk első vendége Tompa Andrea volt, a beszélgetéshez könyvajánlót is adunk Ott Anna válogatásában.

...

Ezt senki nem mondta – Tóth Krisztina: Nehezen tudtam visszatalálni a saját életembe

Ott Anna új, Ezt senki nem mondta! című podcastsorozatának második részében Tóth Krisztinával beszélget szülővé válásról, az anyaság és az alkotás kapcsolatáról, társadalmi elvárásokról és az íráshoz szükséges egyedüllétről.

...

Ezt senki nem mondta – Tóth Krisztina: Egy gyerek születése felborítja a ritmust

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget anyaságról, apaságról, a szülői lét buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A második rész vendége Tóth Krisztina.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.