Brutális viharok vonulnak át az országon: az orkánerejű szél fákat csavart ki, letépte a szegedi egyetem épületének tetejét. Megbénult a vasúti közlekedés és a ferihegyi repülőteret is lezárták egy időre. Az egész országot érintő vihar miatt 150 ezer háztartás maradt áram nélkül. Budapesten, a János-hegy állomáson július 7-én óránként 137 kilométeres széllökést mértek, ezzel megdőlt az erre a napra vonatkozó legnagyobb széllökés országos és fővárosi rekordja.
A hír mellé olyan könyveket ajánlunk, amelyekben a viharok mindent megváltoztatnak.
Emily Brontë: Üvöltő szelek
Egy különös regény a szerelem és a vonzalom határairól és azok újraírásáról, ami valamiért a BookTokon is nagyon népszerű. Egy idős nő egy nap egy elhagyatott gyereket talál a puszta közepén: megesik rajta a szíve és befogadja. Heathcliff teljesen más, mint a többi gyerek. Vad, kicsapongó, nyers, és mindennek a tetejébe szerelmes lesz a mostohatestévérbe, Catherine-be. A család a torzonborz fiatalt egy nap kirakja a házból és az útjára küldi, Catherine pedig időközben férjhez megy, a mostohatestvére iránt táplált érzelmei azonban nagyon erősek. Évek múlva Heathcliff visszatér, hogy bosszút álljon.
Emily Brontë regénye a gótikus irodalom kiemelt darabja, ahol a háttérben folyamatosan vad szelek korbácsolják a vidéket. A regényből Margot Robbie főszereplésével a Saltburn rendezője készít friss adaptációt.
William Shakespeare: A vihar - Nádasdy Ádám fordítása
Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, egyetemi tanár, aki nyelvi ismeretterjesztő munkái és verseskötetei mellett többek között Shakespeare drámáit ülteti át a mai kor számára is érthetőbb magyar nyelvre, a szövegeket pedig több színház is alkalmazza. A vihar Prospero, Milánó egykori hercegének történetét meséli el, akit lányával egy szigetre száműztek. Prospero mágikus hatalmával befolyásolhatja mások sorsát és a természeti erőket is.
Inkeri Markkula: A soha fel nem engedő föld
Inkeri Markkula finn író és biológus, így nem véletlen, hogy regénye rendkívül gazdag természetleírásokban. A Soha fel nem engedő föld című könyvben Unni, a kanadai Baffin-szigeten dolgozó finn kutató az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza a gyorsan olvadó Penny nevű gleccseren, amikor összetalálkozik Jonnal. Mindkettőjükben közös a gyökértelenség és az otthon utáni vágyakozás. Mindössze néhány napot töltenek együtt, a hóviharban, egy házban összezárva, mégis egymásba szeretnek. Megható történet az összetartozásról, a honvágyról, a szabadságról és a szerelemről, ami idén a hét könyve is volt nálunk. Itt bele is tudsz olvasni.
Nyitókép: NOAA / Unsplash