Emerald Fennell, a Saltburn és az Ígéretes fiatal nő rendezője adaptálja Emily Brontë Üvöltő szelek című klasszikusát. A forgatókönyvíró, rendező, producer színészként is ismerős lehet, például Camilla Parker Bowlest játszotta A korona című sorozatban.
A hírt ő maga jelentette be X-en, egy sejtelmes illusztráció kíséretében.
Saltburnből Wuthering Heightsig
A projektről egyelőre nem sokat lehet tudni. A Katie Buckley által készített illusztráció alapján lehet éppenséggel kosztümös feldolgozás is, bár Fennell nem alkotott eddig ebben a műfajban.
Ami viszont korszaktól függetlenül biztos, hogy
a regény gótikus hangulata elég jól illeszkedik a munkásságába,
hiszen mindkét egész estés filmje pszichológiai thriller volt.
— Emerald Fennell (@emeraldfennell) July 12, 2024
A csontváz fölött olvasható egy baljós idézet a regény férfi főszereplőjétől, Heathclifftől: „Légy mindig velem. Mindegy, milyen alakban. Tégy őrültté!”
A filmet Fennell azzal az MRC stúdióval forgatja, amellyel a nagyon megosztó Saltburnt is készítette. Sem a forgatásról, sem a színészekről nincs még információ, de már megindultak a találgatások, mivel Carey Mulligan két filmjében is szerepelt.
Az Üvöltő szelek és a gótika
A rendező Angliától sem rugaszkodik el, hiszen a regény Yorkshire lápvidékén játszódik. Az Üvöltő szeleket Emily Brontë írta, először 1847-ben, Ellis Bell álnév alatt jelent meg, majd 1850-től a saját nevén. Ám ezt a szerző (akiről életrajzi film is készült) már nem érte meg, mert 1848 decemberében elhunyt.
A gótikus regény az Earnshaw és a Linton család intenzív és nem ritkán pusztító kapcsolatáról szól. Az elbeszélő Lockwood, a Thrushcross Grange nevű ház új bérlője, aki Nelly Dean, egy régi szolgáló révén ismeri meg a közeli Wuthering Heights viharos történetét. Középpontjában a Mr. Earnshaw által
örökbe fogadott árva, Heathcliff és Mr. Earnshaw lánya, Catherine szenvedélyes és tragikus szerelmi története áll.
Emerald Fennell ez év januárjában írt arról a Los Angeles Timesnak, hogy mindig is megszállottan rajongott a gótikus történetekért.
„Legyen szó Edward Gorey gyermekeiről, akiket barackok fojtogatnak, piócák szipolyoznak, vagy szőnyegek fojtogatnak; Du Maurier veszélyben lévő hősnőiről vagy Angela Carter tündérmeséinek nyugtalanító erotikus erejéről, a gótikus világ mindig is a megragadott.
Ez egy olyan műfaj, ahol a komédia és a horror, az undor és a vágy, a szex és a halál mindig összefonódik,
ahol minden szóváltás az erőszak, a szex vagy mindkettő fenyegetésétől terhes” – fejtette ki.
A történetet már számtalanszor feldolgozták filmen és sorozatban is. Az 1939-es adaptációban Laurence Olivier és Merle Oberon játszotta a tragikus szerelmespárt, az 1970-s filmben Timothy Dalton és Anna Calder-Marshall, az 1992-es verzióban pedig Ralph Fiennes és Juliette Binoche.
Fennell a forgatókönyvek mellett négy ifjúsági regényt is írt már.
(Elle)