Már mindenki elmondta, megénekelte, leírta, falba véste, világgá kürtölte, mikrofonba mondta, hogy a szerelemnél nincs jobb dolog a világon, és ezzel mi is egyetértünk. Így Bálint-nap alkalmából mi is szeretnénk ennek hódolni egy kicsit, és megmutatni, hányfajta szerelem létezik az irodalom világában. A nehéz szerelemtől a tiltott kapcsolaton át egészen az ideális románcig mindent megtaláltok a listánkon.
André Aciman: Szólíts a neveden
1980-as évek, olasz riviéra és egy kisváros unalmas mindennapjai – egy ilyen világban találjuk magunkat a Szólíts a neveden című regényben (kritikánk itt, interjú a szerzővel itt). Egy kamasz fiú a könyveit bújja, filmeket néz, többnyire eseménytelenül telnek a napjai, majd egy idegen érkezése szinte mindent felforgat. A fiúval szomszédos szobában egy amerikai férfi száll meg, és már az első percben kialakul közöttük egy kapcsolódás, amire nem nagyon találnak szavakat.
André Aciman regénye óda a tiszta szerelemhez, amely nem függ semmitől, egyben pedig egy olyan felnövéstörténet, amely az önmegismerésre és a kiteljesedére fókuszál. Itt nincsenek rossz szavak, sem bántó hallgatás, csak nyers és igazi érzések. A könyvnek azóta már folytatása is van.
Emily Brontë: Üvöltő szelek
Egy különös regény a szerelem és a vonzalom határairól és azok újraírásáról. Egy idős nő egy nap egy elhagyatott gyereket talál a puszta közepén: megesik rajta a szíve és befogadja. Heathcliff teljesen más, mint a többi gyerek. Vad, kicsapongó, nyers, és mindennek a tetejébe szerelmes lesz a mostohatestévérbe, Catherine-be. A család a torzonborz fiatalt egy nap kirakja a házból és az útjára küldi, Catherine pedig időközben férjhez megy, a mostohatestvére iránt táplált érzelmei azonban nagyon erősek. Évek múlva Heathcliff visszatér, hogy bosszút álljon.
Emily Brontë története egyszerre kérdez rá az ember és a vonzalom természetére úgy, hogy annak árnyoldalait is megmutatja. A gótikus irodalom kiemelt darabja, amelyben a lélekrajz olyan pontos, mint talán sehol máshol. Nemrég írtuk meg, hogy a regényből Margot Robbie főszereplésével a Saltburn rendezője készít friss adaptációt.
Diana Gabaldon: Outlander – Az idegen
1945-ben járunk: Claire Randall, aki nemrég még a háború áldozatait látta el ápolónőként, egy második nászúton próbálja kiheverni a nehézségeket. Egyik nap viszont, mikor egyedül sétál az angol vidéken, egyszer csak áthalad két teljesen hétköznapinak tűnő szikla között. Hirtelen egy másik vidéken találja magát, ami nagyon hasonló, mégis kicsit más.
Ugyanis Claire hirtelen az 1743-as évbe jutott vissza, a portyázó klánok és a háborúk idejébe.
Szerencsére éppen elé bukkan Jamie Fraser, egy lovagias ifjú harcos, aki a segítségére van. Ugyanakkor a nő nemcsak térben is időben veszti el a valóságot, hanem érzelmileg is összezavarodik, a hűség és a szenvedély feszül egymásnak. A regény 1991-es megjelenése óta a könyv 25 millió példányban kelt el, egy igazi szívmelengető klasszikus, amiből sorozat is készült.
Gabriel García Márquez: Szerelem a kolera idején
A várakozás bárkit fel tud őrölni, különösen akkor, ha szerelemről van szó. Gabriel García Márquez, a mágikus realizmus mesterének szerelmes története pont olyan varázslatos és szórakoztató, mint a Száz év magány. Ferminának nincs egyszerű feladata: két udvarló közül kell választania, de nem sieti el, hiszen a szerelmi háromszög már 50 éve húzódik. De ahogy öregszenek, és egyre jobban tör előre a múlt és szorul háttérbe a jelentéktelen mindennapok zaja, úgy ébred rá ez a három szereplő, hogy mi is igazán fontos a számukra.
Egzotikus virágok, bódító fűszerek, sokszínű és zabolátlan állatok között vágunk neki a dél-amerikai hangulatnak, amelyben bár a szerelmi ércelődés és évődés ugyanaz, mint bárhol máshol, a szerelem mégis valahogy más hangon szól. De ne ijedjen meg senki, a humor, a gőg, a büszkeség és az undor is része ennek a világnak, nemcsak a mese. És pont ettől szép (részletes cikkünk a regényről itt).
Julia Quinn: A herceg és én - A Bridgerton család 1.
Nincs Bálint-napi könyves lista kosztümös regény nélkül! A Bridgerton könyvnek és Netflix-sorozatnak 2020 óta töretlen a sikere (az új évadról hírek itt), pedig a könyv először 2000-ben jelent meg. Megismerjük benne a Bridgerton család eklektikus és bájos világát, ahogyan az 1800-as évek báltermei és szalonjai között lovaskocsikon kibeszélik a legnagyobb titkokat és a legkisebb pletykákat is.
És persze van itt egy nőtlen herceg is, akire minden anya és lány szemet vetett már.
A herceg, hogy távol tartsa magát a nők hadától, a legjobb barátja húgával köt egy egyezséget, hogy úgy tesznek, mintha házasságra készülnének. Aztán a színlelés egyre kevésbé esik nehezükre (beleolvasó itt és itt, és ha még többre vágysz, akkor hasonló könyveket is találsz).
Audrey Niffenegger: Az időutazó felesége
Az emberek közötti kapcsolat néha még a fizika törvényeit is képes felülírni. Henry 30 éves volt, amikor először találkozott a 6 éves Clare-rel, majd mikor összeházasodnak, Clare 22, de Henry még mindig csak 30. A férfi ugyanis egy olyan rendellenességgel született, hogy bármikor eltűnhet az időben, és hirtelen a múltban vagy a jövőben találja magát, de sosem tudja előre, hogy hol fog kikötni. Az időutazó felesége (kritika itt) egy izgalmas és innovatív sci-fi, amely úgy közelíti meg a szerelem kérdését, hogy közben az idővel is játszik. Clare és Henry az idősíkok váltakozása ellenére is próbál normális életet élni, gyerekekkel, barátokkal, munkával.
De vajon képes-e összetartani a szerelem két embert akkor, ha az idősíkok elsodorják őket egymástól?
Edward Morgan Forster: Maurice
A 20. századi brit világban annak volt egyszerű az élete, aki jó családból származott, jó helyen tanult, és esetleg még jól is nézett ki. Maurice ennek tökéletes példája, egy helyes és erős srác, kiváló tanulmányi átlaggal, remek üzleti érzékkel és kapcsolatokkal, középsztálybeli tudattal. Röviden: bejött neki az élet.
Mégis úgy érzi, valami nincs rendben, nem tud beilleszkedni, kívülállónak és magányosnak érzi magát, amíg lassan rá nem ébred az eddig elnyomott szexualitására. Edward Morgen Forster egy olyan alkotást tett le az asztalra, amelyben a férfiszerelem árnyaltan és őszintén jelenik meg. Méghozzá egy olyan korban írta ezt, amikor a homoszexualitás még büntetendő volt.
Sally Rooney: Normális emberek
Az első szerelem sokszor egy egész életre meghatározza az embert, főleg azért, mert sosem úgy alakul, ahogy tervezzük. A Normális emberek két kamaszt mutat be, akik teljesen más családi háttérből érkeznek, máshogy gondolkoznak, és más dolgok iránt érdeklődnek,
de a középiskola szűk falai között valahogy mégis egymásra találnak.
A srác egy tipikus sportember, a focicsapat sztárja, akivel mindenki jóban van, a lány pedig egy visszahúzódó lélek, aki inkább egyedül szereti tölteni az idejét. A két tini mégis vonzódni kezd egymáshoz, és egészen az egyetemig kíséri őket ez a szerelem, ahol aztán a lány lesz a népszerű, és a fiú keresi a helyét. Sally Rooney szűkszavú, patikamérlegen mért prózája bravúros érzékkel mutatja be ezt a kapcsolatot és a szereplők felnövését (könyvkritika itt, sorozatkritika itt).
Laura Esquivel: Szeress Mexikóban
A szerelem néha nem hétköznapi formában jelenik meg, és most nem a különös viselkedésről vagy az eltorzult kötődési formákról van szó, hanem a főzésről. A Szeress Mexikóban című regény azzal a gondolattal játszik, hogy mi lenne, ha a szakács szó szerint belefőzné az érzelmeit az ételbe. Ha könnyezik, mindenki aki eszik, szomorú lesz, ha boldog vagy izgatott, akkor az étkezők örömmel idézik fel legszebb emlékeiket.
Egy mexikói család legkisebb lánya a hagyomány szerint nem mehet férjhez, ezért szerelmét a nővéréhez adják, de az ételek varázslatain keresztül mégis eléri, hogy együtt lehessen a férfival. A könyvből nemrég sorozat is készült a Netflixre.
Edward Morgan Forster: Szoba kilátással
Az ember néha utólag jön rá, hogy valójában kit is szeretett igazán. A futó kalandok, még ha csak egy nyári kalandnak tűnnek, sokszor sokkal nagyobb nyomot hagynak az emberben, mint bármi más utána. Lucy, egy előkelő angol család legfiatalabb tagja, firenzei nyaralásán összetalálkozik egy különös férfival, aki egyre jobban felkelti a figyelmét, de a felvigyázó Charlotte néni miatt sajnos a két fiatal nem tudja jobban megismerni egymást.
A nyár végén Lucy férjhez megy, el is felejti a régi érzéseit, de a régi szerelem egyszer csak újra feltűnik. Remek könyv (kritika itt) a viktoriánus kor társadalmi konvencióiról és szabályairól, és azoknak az átírásáról.
A vonzalom néha mindent elsodor az útjából.