„Szeressétek szerencsétlen Tónitokat” – 5 tudnivaló Szerb Antal halálára

Hiába jelent meg 88 éve, az Utas és holdvilág máig az egyik legnépszerűbb és legkedveltebb regények egyike. A lázadás, a nosztalgia és az elveszett fiatalság iránti vágyakozás a 21. században is ugyanolyan aktuális kérdések. Szerb Antal regénye sokak számára fiatalkoruk első szépirodalmi olvasmányélményeik egyikét jelenti, amihez felnőttkorban is vissza-visszatérnek. Így tettünk mi is néhány éve, ezt gondoltuk róla, amikor újraolvastuk, és ilyen sorokkal találkoztunk:

„- Semmi baja - mondta az orvos -, csak valami rettenetes kimerültség. Mit csinált maga, hogy ennyire elfáradt?
- Én? - kérdezte Mihály eltűnődve. - Semmit. Éltem.”

szerb antal
Utas és holdvilág
TROUBADOUR BOOKS KFT, 2024, 312 oldal

Szerb Antal író, irodalomtörténész, műfordító fájóan fiatalon, 80 éve ezen a napon halt meg. Az évfordulón az Utas és holdvilág helyszínét és a szerző munkásságát jól ismerő Péterfy Gergelyt ebben a cikkünkben kérdeztük, most pedig felidézünk 5 ismert vagy kevésbé ismert mozzanatot az író életéből. 

Nagy visszhangra vágyott, megkapta

1934-ben megjelent Szerb Antaltól a Magyar irodalomtörténet. Az erdélyi Helikon folyóirat pályázatán indult vele, amit 1932-ben meg is nyert. Amikor a köteten dolgozott, egy barátjának bizakodóan mesélt a munkáról, egy levélben azt írta: 

Egyébként szorgalmasan dolgozom a magyar irodalom történetén. (Van-e ilyen egyáltalán? kérded.) Eléggé szórakoztató, remélem, nagy visszhangja lesz.”

A nagy visszhangot minden bizonnyal megkapta. Megjelenéskor óriási közönségsiker lett, az első kiadás pillanatok alatt elfogyott, és részben emiatt egy héttel még a könyvhetet is meghosszabbították. Később azonban számos kritikus emelt szót a könyv stílusa ellen, nem mindenkinek tetszett, ahogy például a nagy szerzőkről írt, így Petőfiről és Jókairól.

A helyzet odáig fajult, hogy 1943-ban betiltották a kötetet egy parlamenti interpelláció során, a Nemzeti Front képviselője egyenesen a magyar irodalom nagyságai elleni támadasnak nevezte a könyvet. 

Így indult A Pendragon legenda

Szerb Antal másik sikerkönyvének is izgalmas története van. A Pendragon legenda ironikus kalandregény és kísértethistória, de megírását nagyonis gyakorlatias szempontok motiválták. Szerbnek legfőbb célja az volt vele, hogy pénzt keressen. 

Szerb Antal
A Pendragon legenda
Magvető, 2022, 406 oldal

Havasréti József Szerb Antalról írt monográfiájában úgy fogalmazott: „Ennek ellenére A Pendragon legendát Szerb legjobban sikerült regényének tartják, kisebb becsvággyal íródott, mint az ambiciózusabb Utas és holdvilág, így kevésbé túlírt, lapjain kevesebb az efféle modorosság, mely az Utas egyes részleteit előnytelenül jellemzi.”

Amikor Márai megsiratta

Szintén Havasréti könyvéből derül ki, hogy Szerb Antalt különösebben nem foglalkoztatta a zsidósága egészen az antiszemita hangulat megerősödéséig. Egy alkalommal maga Márai Sándor zaklatta fel. 

havasréti józsef
Szerb Antal
Magvető, 2019, 669 oldal

Szerbet ugyanis nagyon elkeserítették a zsidótörvények, és egyre gyakrabban keveredett olyan incidensekbe, amiket antiszemita támadásként élt meg. Egyszer például

Máraival iszogattak, amikor az egyszer csak zsidózni kezdett, mire Szerb állítólag elsírta magát.

Nem akart megszökni

Szerb Antal halálának okai ugyan ismertek, nem árt őket felidézni az évfordulón. Szerb, aki tanított, fordított is, az 1930-as évek végétől egyre kilátástalanabb helyzetbe került. Alig kapott megkereséseket, 1944-ben elvesztette tanári állását is, majd munkaszolgálatra vitték. Előbb Budapestre került, ahol két katonatiszt, Thassy Jenő és Görgey Guidó motorbiciklin akarta kimenteni az írót, de az nem engedte, mert nem akarta magára hagyni a társait.

Innen Balfra került, ahol már nem érhette meg a háború végét. Eleinte leveleiben még visszfogottan írt az ottani körülményekről, utolsó, családjának címzett levelében már nem palástolta az átélt borzalmakat:

„Édeseim,

végtelenül szomorú vagyok; nemcsak tervetek nem sikerült, hanem még a csomagokat sem kaptuk meg. Általában ez a hely, ahol most vagyunk, Balf, átkozott egy hely és minden tekintetbe nagyon rosszul megy nekünk. És most már nincs más reménységem, mint az, hogy a háborúnak nemsokára vége lesz; csak ez tartja még bennem a lelket.

Most már sötét is van, meg hangulatom sincs, hogy többet írjak. Bízzatok benne ti is, hogy nemsokára találkozunk és szeressétek szerencsétlen
Tónitokat
Balf, 1944. XII. 16.”

Szerb Antalt 1945. január 27-én a nyilasok agyonverték, a hivatalos iratok szerint végelgyengülésben halt meg. 

Iskola és utca viseli a nevét

Szerb Antalra nemcsak írásai emlékeztetnek. Budapest 16. kerületében gimnáziumot neveztek el róla, és utca viseli nevét a 2. kerületben. Itt az egykori lakhelyén emléktáblát is elhelyeztek a tiszteletére. Emléktáblát avattak a tiszteletére szülőházában is, a Belvárosban, a Deák Ferenc utca 15. szám alatt, és halálának 75. évfordulóján az író egykori lakhelyén, a 2. kerületi Hűvösvölgyi út 81. szám alatti épület előtt botlatókövet helyeztek el. 

Idén január 27-én pedig civil kezdeményezésre emléktábla került pasaréti, Torockó utcai egykori otthonára is, ahol többek között az Utas és holdvilágot írta. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Péterfy Gergely: Szerb Antal megjósolta halálát a naplóiban

80 éve ezen a napon, január 27-én gyilkolták meg Szerb Antalt. Péterfy Gergellyel beszélgettünk a szerzőről.

...

Halálának évfordulóján emléktáblát helyeznek Szerb Antal házára

Az ötlet civil kezdeményezésként indult.

...

Szerb Antal szeretett úgy tenni, mintha a kisujjából rázná ki a súlyos szövegeket

Megjelent Szerb Antal nagy klasszikusának, A világirodalom történetének első teljes, modern kiadása. Az online bemutatóján Pálfy Eszterrel, a kötet sajtó alá rendezőjével és Havasréti Józseffel, Szerb Antal monográfusával Szegő János beszélgetett. 

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

„Jól helyben hagyott a szeretetével” – kiállítás nyílt Esterházy Péter emlékére

Bakó Sára
Bakó Sára

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Kiemeltek
...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

Gazdagok generációs traumáiról mesél Taffy Brodesser-Akner második könyvében, a Long Island-i kompromisszumban. 

...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

Az a szerző kapja, aki: „hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország, Európa és az egész világ jobb hellyé váljék”.

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

Puskás Pannit olvasásról, tabudöntögetésről és a közösségi média hatásairól kérdeztük.

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot

...

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel