Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. Az, hogy ennek ellenére mégis kiadták, felvet bizonyos etikai kérdéseket, de az biztos, nem ő az első, akivel ez megtörtént.

ko | 2024. március 21. |
gabriel garcía Márquez
Találkozunk augusztusban
Ford. Csholz László, Magvető, 2024, 82 oldal
Gabriel García Márquez: Találkozunk augusztusban könyv

Gabriel García Márquez 2014. április 17-én hunyt el, halála után tíz évvel, idén márciusban jelent meg utolsó könyve, a Találkozunk augusztusban (itt bele is olvashatsz). A világpremierrel egy időben magyarul is napvilágot látott a mindössze 82 oldalas kötet, mely természetesen azonnal a sikerlisták élére ugrott és hatalmas érdeklődést váltott ki.

Márquez nem találta elég jónak

A kíváncsiság teljesen érthető, hiszen a kolumbiai szerző a közelmúlt évtizedeinek írófejedelme, aki 1982-ben irodalmi Nobel-díjat is kapott, és olyan remekműveket írt, mint a Száz év magány, mely több mint 50 millió példányban kelt el, és legalább 25 nyelvre fordították le. De az alapvető, a világirodalom egyik kimagasló szerzőjének szóló érdeklődés mellett egy kis bizonytalanság is kíséri a most megjelent könyvet, hiszen nem titok, hogy maga a szerző nem járult hozzá könyve kiadásához, úgy gondolta, meg kell semmisíteni a szöveget, melyet már a demenciával küszködve írt. Fiai, Rodrigo és Gonzalo azonban nem tettek eleget a kérésnek. Erre a könyvhöz mellékelt előszóban így reagálnak: „Árulóként úgy döntöttünk, hogy az olvasók örömét minden más szempont fölé helyezzük.

Ha a könyv elnyeri a tetszésüket, Gabo talán megbocsát nekünk. Ebben reménykedünk.”

Pro és kontra érvek a kiadás mellett

A posztumusz kiadásról szóló döntést kritizálta többek között Miranda France, a Times Literary Supplement spanyol, portugál és latin-amerikai szerkesztője, aki azt mesélte, már az első olvasáskor észrevette, hogy García Márquez szokásosan gazdag szókincse elszegényedett, és megrendítőnek nevezte az élményt. Többek között ezért is érzi úgy, a szöveg megjelenése nem ad hozzá az életműhöz, sőt, akár még ronthat is a megítélésén.  Márquez fiai viszont azt állítják, azért publikálták a kötetet, hogy megmutassák, apjuk minden nehézség ellenére sem hagyott fel az alkotással.

Nem rossz regény

Aki a fenti ellentmondások miatt esetleg félve veszi kézbe a regényt, annak nincs mitől tartania. A kötet nem okoz csalódást még akkor sem, ha nem éri utol az író legjobb szövegeit (sem a struktúra és a kohézió, sem az atmoszférateremtés és a történetszövés szempontjából), mert ha vázlatosan, és némileg kopottabban is, de ott van benne az a világ, aminek megteremtésséért annyira szeretjük az írót, és több helyen felcsillan Márquez utánozhatatlan stílusa is. Egy középkorú nő, Ana Magdalena Bach szexualitása köré szerveződik az írás, melynek egyes epizódjai egy-egy találkozás köré épülnek. A negyvenes évei végén járó főhős az író által már jól belakott Karib-térség egyik szigetét látogatja meg évente egyszer, hogy édesanyja sírjára kardvirágot vigyen, és közben a szabaságot és a saját életétől való távollét felszabadultságát is megtapasztalja. Véleményem szerint nem rossz szöveg a Találkozunk augusztusban, csupán a nagy művekhez képest okozhat csalódást, persze csak azoknak, akik ebben a kötetben egy kimagasló szöveget vártak, de ők valószínűleg nincsenek sokan.

Nabokov fia is figyelmen kívül hagyta a végakaratot

A posztumusz publikáció sokszor vet fel problémákat, különösen akkor, ha egy-egy mű a szerző végakarata ellenére is megjelenik. Márquez esetéhez talán Nabokové áll a legközelebb, akinek fia, Dmitri döntött úgy, hogy több mint 30 évvel apja halála után kiadja utolsó művét, a Laura modelljét. Az 1977-ben elhunyt Nabokov azzal bízta feleségére, Verára a kéziratot, hogy égesse el, de az asszony nem volt erre képes. Mikor 1991-ben ő is elhunyt, a hagyaték Nabokov fiára szállt. A kézirat egy svájci széfben pihent, és Dmitri Nabokov hosszas vívódás után döntött úgy, hogy engedélyezi a megjelenését.

Kafka és Max Brod közismert sztorija

Rövid élete során Kafka csak néhány rövidebb művet jelentetett meg, amelyek szerény kritikai figyelmet kaptak. Az önbizalomhiányos prágai szerző sok írását elégette, és tudva, hogy egészsége megromlott, arra kérte jó barátját, Max Brodot, hogy halálakor semmisítsen meg minden befejezetlen kéziratot, olvasatlanul: „Kedves Max, ez az utolsó kérésem. Mindent, amit hátrahagyok: naplókat, kéziratokat, leveleket (az enyémeket és másokéit is), vázlatokat, mindent égess el olvasás nélkül.” Kafka 40 éves korában, 1924-ben tuberkulózisban halt meg, és Brod, aki úgy érezte, hogy Kafka írásai megérdemlik, hogy mindenki megismerje őket, szembement a kívánságaival. Kiadta elhunyt barátjának legfontosabb műveit, köztük A pert, A kastélyt és az Amerikát.

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség
Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

Tovább olvasok

Vergilius

A végakarat figyelmen kívül hagyása nem újkeletű probléma, már az ókorban is volt rá példa. Vergilius Kr.e. 29-től egészen Kr.e 19-ben bekövetkezett haláláig dolgozott hatalmas eposzán, az Aeneisen, de végakaratában azt kérte, égessék el az írást. Végül Augustus császárnak a végrendelet végrehajtójához intézett parancsa mentette meg a művet a tűzbevetéstől. Vergilius döntésének oka az volt, hogy úgy vélte, még mindig nem ért el az írásművészet olyan fokára, hogy Aeneas történetét méltóképp megörökíthesse. Ebben a művében ugyanis nagyobb célt tűzött maga elé, mint addig bármikor: egy homéroszi mintára készült hatalmas eposzt, Róma nemzeti hőskölteményét akarta létrehozni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Olvass bele Márquez posztumusz regényébe, melyet most először adtak ki!

Gabriel García Márquez halálának tizedik évfordulóján, szerdán jelent meg a Találkozunk augusztusban című, eddig még publikálatlan kisregény, melybe nálunk most bele is olvashatsz!

...
Hírek

Gabriel García Márquez: A rólam szóló mítoszok talán érdekesebbek, mint az életem

A spanyol El País egy 1994-ben készült interjú egy részletét hozta most nyilvánosságra, amelyben Gabriel García Márquez zenéről, a karibi kulturális térségről és a könyveiről beszélt, közben pedig szóba került Bartók Béla is.

...
Hírek

Márquez eddig publikálatlan kisregénye már magyarul is olvasható

A világpremierrel egy időben, március 6-án, Gabriel García Márquez születésnapján jelent meg a kolumbiai író kisregénye Scholz László fordításában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Olvass!
...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

Léteznek a Hallmark-szerelmi történeteknek károsultjai? Emily Henry megmutatja a romkomok visszáját Könyvek szerelmese című kötetében - most beleolvashatsz!