Túl öreg, túl gazdag és túl hosszú mondatokat ír - 5 érdekesség a 100 éve elhunyt Proustról

Túl öreg, túl gazdag és túl hosszú mondatokat ír - 5 érdekesség a 100 éve elhunyt Proustról

Ma 100 éve hunyt el Marcel Proust, akit minden idők egyik legnagyobb regényírójaként tartanak számon – ám vélhetőleg csak kevesen mondhatják el magukról, hogy el is olvasták Az eltűnt idő nyomában című, összesen 2400 oldalas remekművét. Összegyűjtöttünk öt érdekességet róla.

ld | 2022. november 18. |

Az eltűnt idő nyomában-t nem akarták kiadni

Marcell Proust 1922. november 18-án, 51 éves korában tüdőgyulladásban és tüdőtályogban hunyt el, Párizsban. Halála „az utolsó szög volt az előkelőség, az udvariasság, a művészi teljesítmény szép korszakának koporsójában, amely korszak az első világháború kitörésével nagyjából véget is ért” – olvasható a Washington Post cikkében. A szerző halálakor még nem jelent meg Proust gigantikus, hétrészes regényének, Az eltűnt idő nyomábannak több kötete.  

1909-ben vágott bele élete főművébe: akkor kezdte el írni regényét az emlékezetről és a művészet lényegéről. Egy könyv után 1912-ben egy második, majd a következő évben egy harmadik könyv is lett belőle. Az Eltűnt idő nyomában végül hétkötetes projektre duzzadt, négyet még Proust életében, hármat pedig halála után adtak ki, miután Jean Cocteau megtalálta a szerző kandallópárkányán pihenő kéziratot.

Kiadót találni azonban nem volt könnyű. Miután az első, Swann című kötetre három elutasítást kapott, Proust úgy döntött, hogy a Grasset kiadó segítségével saját kiadásban jelenteti meg műveit. A Nobel-díjas író, André Gide, aki akkoriban a francia NFR kiadó (a mai Gallimard) szerkesztője volt, szintén azok közé tartozott, akik lepasszolták Proust sűrű prózáját. „Ennek a könyvnek az elutasítása az NRF legnagyobb hibája marad” – írta később Gide Proustnak. A Gallimard-nak 1916-ban sikerült visszacsábítania Proustot a második regényével, a Bimbózó lányok árnyékában cíművel, amellyel elnyerte a Goncourt-díjat, Franciaország legnagyobb presztízsű irodalmi díját.

 

Kortárs kritikusai szerint túl öreg és túl gazdag volt

Amikor a Goncourt-zsűri 1919-ben kihirdette Proustot győztesnek, a Gallimard sietett közölni az íróval az örömhírt. A szerző Champs-Elysées melletti otthonába érkezve alvásból ébresztették fel Proustot. „Ó?” – az anekdota szerint csak ennyit mondott az író, amikor meghallotta a hírt.

Azonnal felháborodást váltott ki a francia baloldal részéről, hogy Proust kapta a díjat, mivel ők Roland Dorgelesnek az első világháborús lövészárkokban töltött életről szóló epikus beszámolóját díjazták volna. Proust kritikusai továbbá azzal érveltek, hogy túl öreg – akkor 48 éves volt – és túl gazdag ahhoz, hogy elnyerje az akkor 5000 frankos pénzjutalommal járó díjat. (A mai Goncourt-díj pénzjutalma egy olcsóbb ebédre sem elég, rangja azonban megmaradt az irdodalmi életben - a szerk.)

 

Extra hosszú mondatokat írt

„Sokáig korán feküdtem le” – így kezdődik az Eltűnt idő nyomában, és valószínűleg néhány olvasó számára, akikre Proust prózája altatóan hat, így is végződik. Ez a hatás a szerző mondatszerkesztésének is betudható: költői mondatai kötőjelekkel és zárójelekkel vannak telis tele és kivételesen hosszúak – átlagosan 30 szavasak, vagyis kétszer olyan hosszúak, mint egy átlagos regény mondatai.

 

A madeleine eredetileg pirítós volt

Ha eddig minden nosztalgiázós beszélgetésben elsütötted a madeleine-metaforát, akkor van egy rossz hírünk: az Eltűnt idő nyomában korai vázlatai szerint Marcel Proust madeleine-je kezdetben egyáltalán nem édes, omlós teasütemény volt, hanem csak egy darabka pirítós kenyér.

A könyvfolyam első vázlatából kiderül, hogy a nagynéniről szóló emlékeket a mézes pirítós hívta elő. Sőt, még a második változatban sem madeleine szerepelt, hanem a klasszikus olasz keksz, a biscotti. Proust csak a regény harmadik változatában váltott át a puha süteményre, és ezzel mítoszt is teremtett köré.

Proust madeleine-je pirítósként kezdte
Proust madeleine-je pirítósként kezdte
Tovább olvasok

 

Egymásnak ellentmondó szülői tanácsok

Proust élete nagy részében súlyos asztmától szenvedett, és bár szeretett társaságba járni – volt néhány titkos homoszexuális szerelmi kapcsolata is –, hosszú időt töltött az ágyban is, ilyenkor a térdén írt, egy tálcán. Neurológus apja arra biztatta beteges fiát, hogy mozogjon a friss levegőn és sportoljon, és nem mulasztotta el sűrűn megjegyezni, hogy az asztma nem fertőző. Proust anyja azonban hajlamos volt a túlféltésre, a szerző pedig inkább az ő tanácsát követte: 1906-tól remeteként bezárkózott, folyamatosan koffeint és aszpirint szedett. Légzési problémái végül elhatalmasodtak rajta. 

Forrás: RFI (Radio France International)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Korábban kiadatlan Proust-írások kerültek elő

Mindenkinek, aki imádja Az eltűnt idő nyomábant, (illetve azoknak is, akik éppen a karantén alatt vetik bele magukat a sok száz oldalas műbe) izgalmas lehet az a tavasszal megjelenő új kötet, amely Marcel Proust elveszettnek hitt írásait tartalmazza.

...
Hírek

Kiadják Proust elveszettnek hitt homoszexuális szerelmi történeteit

...
Nagy

Prousthoz hasonlították külföldön Szabó Magdát

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

...
Hírek

Vajon Merlin sírját találták meg Dél-Skóciában?

...
Szórakozás

„Ez a gyerek király lesz!” ‒ itt a Hunyadi-sorozat első előzetese

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből. 

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.