Legyen az gyönyörűen díszített, valódi könyvjelző vagy a konyhapultról vaktában felkapott kés, az olvasó embernek szüksége van valamire, amivel jelölheti, hogy hol tart a könyvében. Összegyűjtöttünk 15 lehetséges könyvjelzőt, és rangsoroltuk őket a nyitva lefektetéstől egészen a random cetliig.
15. Nyitva lefektetett könyv
Mondjuk ki: aki nyitva az éjjeliszekrényére helyez egy regényt, majd másnap estig hozzá sem nyúl, megbocsáthatatlan vétket követ el.
Hát mit csináljon az a szegény ilyen megalázott helyzetben?
Huszonnégy óra alatt valósággal kettétörik a gerince! Úgyhogy keress szépen valami tisztességes könyvjelzőt, és csukd be a könyvet.
14. Post-it
Talán ellentmondásos vélemény, de van valami érthetetlen a post-it mint könyvjelző jelenségében. Minden tiszteletünk a tiéd, ha tényleg annyira összeszedett vagy, hogy kéznél van egy post-it, ahányszor csak félreteszed a könyvedet… de mégis minek? És, ha már itt tartunk: mit csinálsz a post-ittel másnap? Kidobod? Vagy megpróbálod újrahasználni, majd idegesen konstatálod, hogy többé már nem ragad? Megannyi kérdés.
13. Szamárfül
Talán nem olyan rémes, mint egy nyitva hagyott könyv, de azért nem mondható kifejezetten civilizáltnak sem.
Persze, gyors és egyszerű – de milyen áron?
Nem beszélve arról, hogy mi történik, ha a sok hajtogatásban végül elszakad egy oldal.
12. Megjegyzett oldalszám
Van, aki tényleg képes erre? Hihetetlen.
11. A könyvborító széle
Tiszteletreméltó, logikus döntés. Megbízhatóságról és egyenes jellemről árulkodik. Na de mit teszel, ha a Háború és béke közepéhez érve már egyik fülecske sem képes átfogni azt a rengeteg oldalt?
10. Virág vagy levél
Nagyon kedves, nagyon aranyos, nagyon szép. Te még hiszel a varázslatban, és csak a legjobbakat érdemled. (De ismerd el, ez egy kicsit mesterkélt húzás.)
9. Könyvborító
A borító széle logikus választás – van azonban, aki az egész borítót használja könyvjelzőként. Micsoda lázadó! Ilyet csak az tesz, akinek évtizedekre visszanyúló, szenvedélyes kapcsolata van a könyveivel. Minden tiszteletünk a tiéd.
8. Rendes könyvjelző
A rendes könyvjelző tudja mi a feladata, és el is végzi tökéletesen. Lehet szép, lehet vicces, lehet, hogy egy emléket juttat eszedbe, és lehet, hogy csak véletlenül került hozzád. A rendes könyvjelző nagyszerű társ az olvasáshoz – de hogy hűséges-e, az már más kérdés.
Van ember, akinek sikerült két könyvnél tovább maga mellett tartania?
7. Könyvjelző szalag
Hűha, az elegáns! Nemcsak, hogy szalaggal ellátott könyvet olvasol, de használod is? Az ilyen embereket mindig körüllengi valami titokzatos varázs: csak abban az egy mozdulatban, ahogy a helyére illesztik a szalagot, mennyi elegancia van! Azért egy kicsit félünk is tőlük.
6. Rendes könyvjelző – a könyvesboltból
Míg a rendes könyvjelző dicséretre méltó – noha kissé klisés – választás, a könyvesboltoktól (esetleg kiadóktól, – Könyves – magazinoktól és – Margó – fesztiváloktól) kapott könyvjelzők egészen más kategóriába tartoznak. Tulajdonosuk nem akárki: ő a művészetek pártolója, egy elkötelezett könyvmoly.
5. Befejezett könyv
Te aztán nem szórakozol! És milyen igazad van: egy befejezett kötetbe nem kell könyvjelző.
Mi mindenesetre sanda szemmel figyelünk,
várva a napot, amikor elég időnk lesz ahhoz, hogy együltő helyünkben kiolvashassunk egy könyvet.
4. Furcsa tárgy
Egy gyertyatartó? Egy kődarab? Egy gránátalma? A kalandor olvasók bárhol feltalálják magukat, és ez egyszer megbocsátunk, amiért a lap enyhén piszkos lett.
3. Normális tárgy
…De azért mégis jobb, ha kicsit kulturáltabb megoldásokhoz folyamodsz. Mit szólsz a telefonodhoz? Egy poháralátéthez? A teáscsésze talán határeset. Az abszolút kedvencünk viszont egyértelműen egy másik könyv.
2. Könyvjelző, pedig van könyvjelző szalag is
Az már biztos, hogy te nem ijedsz meg néhány felhúzott szemöldöktől. Magabiztos, sőt lehengerlő választás, csak helyeselni tudunk.
1. Random cetli
…vagy blokk, koncertjegy, mozijegy, belépőjegy, bérlet, és így tovább. A legegyszerűbb, ugyanakkor legszemélyesebb és legizgalmasabb könyvjelző. És annyi, de annyi emléket képes magába zárni! A véletlenszerűen kiválasztott, apró papírdarabok gyakran ott maradnak a lapok között, és utazásra hívnak, mikor legközelebb kézbe veszed a könyvet. Ki hitte volna, hogy Bécsben jártál, mikor utoljára olvastad az Iskola a határont? Mit keres a Kispál-jegy a Jane Austen-kötetben?
A cetlikönyvjelző verhetetlen.
Nyitókép: Andrea Picquadio / Pexels
(LitHub)