Miért utáljuk kölcsönadni a könyveinket?

Miért utáljuk kölcsönadni a könyveinket?

Az interneten vége-hossza nincs a kölcsönadott könyvekről szóló rémtörténeteknek.

hhz | 2024. június 05. |

Ismered azt a pillanatot, amikor hőn szeretett könyved eltűnik egy táska mélyén? Miközben a barát, akinek jóhiszeműen odaadtad, nagy nyomatékkal ráz egyet a táskáján, és te mindent megteszel, hogy a mosolyod őszinte maradjon, megpróbálod felbecsülni a kötetet ért károkat („Mi van, ha nem csavarta rá a kupakot a vizesüvegére?” „Mi van, ha hánykolódik odabent egy toll?”) – és újra eldöntöd, hogy soha, de soha nem adod többé kölcsön a könyveidet. 

Akik adnak és akik nem

A Penguin honlapján megjelent cikk szerint két kategóriája létezik az olvasóknak: azok, akik szívesen adják kölcsön a könyveiket – és azok, akik féltékenyen ragaszkodnak hozzájuk.

Az első kategóriákba tartozó emberek szeretik hangoztatni, hogy a könyv csak egy tárgy;

történjék bármi, az, amit elolvastál, örökké benned él.

Vannak köztük olyanok is, akik kifejezetten szeretik, ha a könyveiket gyűrődés éri, hiszen ez is mutatja, hogy olvassák.

Természetesen a második kategóriánál is előfordul, hogy egy barát kedvéért megválnak kedvenc olvasmányuktól, többnyire azonban azonnal megbánják a döntést, és álmatlanul töltik az éjszakáikat, amíg vissza nem kapják dédelgetett kincsüket.

Bár arról nincsenek megbízható adataink, hogy melyik csoport tagjai képzik a többséget,

az internet bugyraiban egyértelműen a féltékeny birtokosok vannak túlerőben,

akik előszeretettel osztják meg legsötétebb tapasztalataikat.

Cigaretták, teafoltok és tengerimalacok

@danielleturk1 call them chiropractors the way they like cracking spines #booktok #bookish #bookishhumour #bookworm #reading #reader #readinghumor #bookishmemes #percyjackson #booklover #rickriordan ♬ Absolutely Not Between Us Girlies - Between Us Girlies

Míg a TikTokon egymást követik a szakadt, foltos vagy víztől felhullámosodott könyvekről készült videók, a GoodReadsen traumatizált olvasók írnak a rongálás számtalan módjáról: eltépett lapok, teafoltok, sőt, egy tengerimalac által megcincált kötet is előkerülnek a beszélgetésben.

Egy olvasó már visszakapta a könyvét, mikor váratlan hívása érkezett a nőtől, akinek kölcsönadta:

„azért keresett, hogy megkérdezze, meg tudnám-e keresni a könyv közepébe írt telefonszámot”

– írja az illető.

Mások családi viszályokról számoltak be:

„A nagybátyám mindig arról panaszkodik, hogy milyen rossz a helyi könyvtáruk, így végül beleegyeztem, hogy kölcsönadjam neki pár könyvemet. Megígértettem vele, hogy nem dohányzik olvasás közben, ugyanis ki nem állhatom a cigiszagú könyveket.

Az első alkalommal még tartotta magát a megállapodáshoz, a második köteg könyvet már cigifüsttől bűzölögve kaptam vissza. Ezután egy kötetet sem kap tőlem! Tudom, hogy családtag, de mit tegyek, ha képtelen tiszteletbe tartani a könyveimet!?”

Kant és A Gyűrűk Ura

@alexa.ashe they don't get any more 😭 #cutoff #bookish #bookishhumor #humor #booktokhumor #books #damagedbooks #readerhumor ♬ original sound - Alexa Ashe Author

Volt, aki számára minden kölcsönadott kötet a kapcsolat végét jelentette:

„Ahányszor odaadtam valakinek egy könyvemet, nemcsak a könyvet, de az embert sem láttam soha többé. Először egy barátom bátyja kérte el több regényemet, majd elköltözött, és örökké eltűnt az életemből.

Később, mikor egy könyvesboltban dolgoztam, egy kollégám kölcsönvette néhány könyvemet, aztán felmondott. Vagy ott volt A Gyűrűk Ura, amit odaadtam egy lánynak, akivel együtt dolgoztunk a moziban. Ő is eltűnt.

Mikor végre felismertem a mintát, teljesen felhagytam a könyvek kölcsönadásával.”

Persze az is előfordul, hogy a tulajdonos reagálja túl a helyzetet – ilyen például a következő, Redditen megosztott történet:

„Kölcsönadtam a Kant-kötetemet az egyik kollégámnak. Már korábban elkezdtem aláhúzni a fontosabb részeket, de csak a feléig jutottam. Azt terveztem, hogy később befejezem. Mikor azonban visszakaptam, a második fele is tele volt aláhúzásokkal.

Számonkértem a kollégámon a dolgot, mire ő még nekiállt védekezni! Hogy direkt azokat a részeket húzta alá, amik szerinte tetszenének nekem! Mi lenne, ha kölcsön venném a kocsiját, és összekenném festékkel? Az biztos tetszene neki!

Általában nem vagyok egy konfrontatív alkat, de hát tönkretette a Kant-kötetemet!”

Mi a megoldás?

És mi lenne, ha a könyvrongálásnak nem a kölcsönadás megszüntetésével, hanem néhány egyszerű szabály felállításával vennénk elejét?

A Bustle például egy egész listát állított össze arról, hogy mit tehet egy felelősségteljes könyvkölcsönző. A teljesség igénye nélkül ilyen tanácsok szerepelnek rajta:

  1. Győződj meg róla, hogy tiszta a felület, mielőtt leteszed rá a könyvet!
  2. Csukd be a könyvet, mielőtt félretennéd!
  3. Ne egyél olvasás közben!

Az Electric Literature ezzel szemben azoknak szolgál tippekkel, akik szeretnék kölcsönadni a könyveiket, de félnek a következményektől: „Rászoktam arra, hogy több példányban is megveszem a kedvenc könyveimet. Így nyugodt szívvel kölcsönadhatom őket, hiszen azt sem bánom, ha soha többé nem látom őket viszont” – meséli egy könyvtáros.

A Reddit egészen más megoldást ajánl:

„Ha valaki kölcsönkéri egy könyvedet, szelíden láncold őket a kanapédhoz,

és addig ne ereszd el őket, amíg be nem fejezték” – írja egy felhasználó.

Míg a szabályok tisztázása sosem árt, valószínűleg azzal érjük el a legtöbbet, ha mindannyian veszünk egy nagy levegőt, és elfogadjuk, hogy egy könyv bizony könnyen foltos és / vagy szamárfüles lesz. És ezzel együtt lehet élni. Hiszen voltaképpen nem sokkal fontosabb néhány szépséghibánál, hogy együtt ünnepelhetjük a könyvek és az olvasás örömét?

Nyitókép: Karolina Grabowska / Pexels

(LitHub)  

        

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

6 dolog, ami minden könyvmolyt boldoggá tesz

Lehet, hogy az élet szenvedés, de legalább vannak könyvesboltok.

...
Hírek

Miért ne lehetne akár színek szerint rendezni a könyveket a polcon?

Ha sok a könyvünk, akkor előbb-utóbb elkezdünk valamilyen szempont szerint rendszerezni a könyvespolcunkon. A rendszerező elv lehet a méret, a téma, a műfaj, de akár a könyvek színe is. Te mit gondolsz erről?

...
Zöld

Kiválogattad már a nyári könyveidet? Elmondjuk, miért legyen listád

A könyvek bizonyítottan jót tesznek az embernek – úgyhogy ajánlunk is 3 olvasmányt a nyári listád élére.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Hírek
...
Nagy

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Szórakozás

John Malkovich Bolaño-szöveggel lép fel a Magyar Zene Házában

...
Szórakozás

A Netflix animációs sorozatban kelti életre az Alkonyat vámpírjait

...
Hírek

Vajon Merlin sírját találták meg Dél-Skóciában?

...
Szórakozás

„Ez a gyerek király lesz!” ‒ itt a Hunyadi-sorozat első előzetese

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ian McKellen: Ha szeretnétek viszontlátni A Gyűrűk Ura Gandalfjaként, siessetek!

A legendás színész szívesen eljátszaná még egyszer Gandalfot, ezért azt üzente A Gyűrűk Ura-franchise gyártóinak, hogy a forgatókönyv megírásával ne teketóriázzanak túl sokat.

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasták a Jóbarátok szereplői

A Jóbarátok egy egész televíziós korszakot határozott meg és több mint huszonöt évvel a bemutatója után is az egyik legnépszerűbb sorozat a világon. Több mint 200 epizódon keresztül követhettük Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler és Ross életét, most pedig megmutatjuk, milyen könyveket olvastak. 

...
Szórakozás

Miért olyan ellentmondásos az It Ends With Us fogadtatása?

Colleen Hoover világszerte népszerű, ám ellentmondásos regénye Blake Lively főszereplésével debütált a mozikban, ám az It Ends With Us – Velünk véget ér adaptációjának vegyes a fogadtatása. 

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.