6 friss magyar kötet, amire érdemes lecsapnod a Könyvfesztiválon

Október 2-ával elindult a 2025-ös Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, ami kiváló és nemzetközileg is elismert világirodalmi köteteken túl számos friss magyar könyvvel is vár. Új novelláskötetet ad ki Szabó T. Anna, versekkel érkezik Nemes Z. Márió és Papp-Sebők Attila, de Náray Tamás, Tisza Kata és Csepelyi Adrienn is új könnyvel jelentkezik. Mutatjuk, hogy szerintünk miket érdemes beszerezned (itt pedig arról írtunk, hogy az Őszi Margó Irodalmi Fesztiválon milyen könyvekkel és szerzőkkel találkozhatsz).

Szabó T. Anna: Erősebb nálam

Szabó T. Anna
Erősebb nálam
Magvető, 2025, 264 oldal.

Hányféle sóvárgás, biztonság és szenvedély fér el egy emberben? Egyáltalán képesek vagyunk azt érezni, hogy beteljesült, amit akartunk vagy csak újabb dolgokat kezdünk kergetni?

Szabó T. Anna novelláskötete tele van olyan emberekkel, akik különböző sóvárgások és szenvedélyek rabjai, valaki a hitben, más a testi érzésekben, de olyan is van, aki az apai tekintetben keresi a megnyugvást.

Ismerős emberek, ismerős gondok, mégis Szabó T.-nél van, akinek sikerül kilépnie a körkörösségből, és megtalálni azt a percet, amiért érdemes élni. Tavaly a Vigasz című kötetéről írtunk, amiből részletet is osztottunk meg.

A kötettel és a szerzővel október 11-én találkozhattok a Margón.

Tisza Kata: Intimitás és hasadás

Tisza Kata 
Intimitás és hasadás
Scolar Kiadó, 2025, 464 oldal.

Az intimitásnak számos fajtája lehet, sokkal több, mint amennyiről a hétköznapokban beszélni szoktunk. A gyerekkorban érzékelt családi törődéstől kezdve a baráti, párkapcsolati és szülői interakciókon át egészen a terápián tapasztalt figyelemig vagy szimplán az önmagunkkal szemben mutatott gondoskodásig.

Viszont az, hogy mit tartunk intimnek, az meghatározza a nevelkedésünket, a társadalmi szabályokat és az identitásunkat is.

Tisza Kata ebben a kötetben az intimitás fajtáinak nyomába ered. Nem mellesleg 20 év után egy korszak végéhez érkezett el a szerző, ugyanis az Intimitás és hasadás lesz a pszichopróza műfaj utolsó kötete. Korábbi köteteiről is írtunk, mint: a Szakáll Péter illlúziói, a Hipnózis 6-kor és az Egyedül.

A szerző kötetét október 9-én mutatják be a Margón.

Papp-Sebők Attila: Káté

Papp-Sebők Attila
Káté
Fiatal Írók Szövetsége, 2025, 74 oldal.

A Könyvfesztiválon már kapható lesz Papp-Sebők Attila fiatal költő debütkötete. Nádasdy Ádám így fogalmaz a verseskötetről a fülszövegben: „Lírai világa az idillikus (bár mindig fájdalomgyanús) vidéki élettől a lélektan igencsak modern vidékéig terjed, a fájdalmas (bár mindig örömgyanús) helyzetekig. (…) Hol falusi hittanórán vagyunk, hol egy urbánus, középpolgári párkapcsolat kusza viszonyait figyeljük.

Úgy is felfoghatók ezek a versek, mint amik a költő útját ábrázolják az említett két pont között: a hittanórától a párkapcsolatig. A magánytól a zsúfoltságig.

A sebzett szikláktól a hőszivattyúk és napelemek világáig”.

A kötet október 11-én mutatkozik be a Margón. 

Náray Tamás: Szerintem

náray tamás
Szerintem
Sárközy és Társai Könyvkiadó, 2025, 432 oldal.

A közönségkedvenc Apám szerint és Anyám szerint című kötetek után a festőművész és divattervező Náray Tamás ezúttal saját magának szenteli a figyelmet, megírva az élete fontosabb tanulságait. A születéstől és neveltetésen át az élete fontosabb állomásáig feldolgozza a saját világlátását.

Viszont nem elsősorban a szakmai sikerekre, a tanulságokra, a hazai és a külföldi életére koncentrál, hanem a belső kérdésekre és feszültségekre.

A Szerintem az eddigi legszemélyesebb és legőszintébb könyve.

Csepelyi Adrienn: Nagymamám magyaráz

Csepelyi Adrienn
Nagymamám magyaráz
21. Század, 2025, 464 oldal.

Milyen lenne egy kötet, ami tényleg szót ad a nagymamáknak? Csepelyi Adrienn kulturális influenszer és a WMN magazin újságírója komolyan vette a kérdést és a saját személy tapasztalatain keresztül a maga teljességében dolgozta fel a nagymama jelenséget.

A Nagymamám magyaráz traumákon, kulturális és generációs szakadékokon, kedves emlékeken és nyelvi különbségeken keresztül eleveníti meg nagymamáink egyszerűbb és meghitt világát.

A kötet korábbi, közösségi médiában közzétett posztokból építkezik, amelyben anekdotákat osztott meg a nagymamájáról. A szerző előző kötete, a Belemenés a foci iránti rajongását dolgozta fel, ekkor kritikát és interjút is készítettünk.

A Margón október 12-én lesz a kötet bemutatója.  

Nemes Z. Márió: Irgalom és számonkérés

Nemes Z. Márió
Irgalom és számonkérés
Jelenkor, 2025, 124 oldal.

Figyeljük a Mestereket, a mozdulataikat, a szavaikat, de mintha az én terei egyre jobban szűkülnének és tágulnának, biztos pontot nem találva a jelenben. A külvilág már nem megbízható, az újjászületés pedig biztos, de nem feltétlen üdvös. Új verseskötettel érkezik a Csáth Géza- és Hazai Attila Irodalmi-díjas Nemes Z. Márió, a Telep-csoport és a Technologie und das Unheimliche (T+U) alkotói kollektíva és a hungarofuturista mozgalom alapító tagja.

Az Irgalom és számonkérés verseiben az önvizsgálat találkozik össze a hittel, politikával, költőelődökkel és a mindenhonnan ránk leselkedő groteszkkel.

Korábban a Barokk Femina című kötete kapcsán készítettünk interjút a szerzővel.

A szerzővel és kötetével október 9-én találkozhattok majd a Margón. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

11 új világirodalmi kötet, amit ne hagyj ki a Könyvfesztiválon

Nemzetközi sikerkönyvek és izgalmas visszatérések az idei Könyvfesztivál világirodalmi felhozatalában.

...

A könyvek, amikért érdemes elindulni: október 9-én jön az Őszi Margó!

60 program, 11 külföldi szerző, 4 zenei-irodalmi est és középiskolásoknak szóló alternatív irodalomórák is lesznek.

...

10 író, aki már az első könyvével berobbant

De mit szóltak hozzájuk a kritikusok? A cikkből kiderül!

Listák&könyvek
...

Trauma és erőszak: 5 könyv, ha érdekel a latin-amerikai irodalom

...

Pynchon, Tompa, Knausgard – 5 regény, amit a legjobban várunk 2026 első felében

...

Frankensteintől Krusovszky Dénes regényéig – 9 színházi adaptáció, amit ne hagyj ki az év elején!

A hét könyve
Kritika
Milyen felnőtt lesz belőlünk, ha egy székely alfahím volt a legjobb barátunk?
Andrei Dósa: A megbocsátás képességét fejlesztenünk kell

Andrei Dósa: A megbocsátás képességét fejlesztenünk kell

A pályáját magyarul kezdő, de ma román nyelven alkotó szerzővel megértésről és egy Nádas-fordításról is beszélgettünk.

Kiemeltek
...

Daniel Tammet: Más színű a valószínű magyarul, mint angolul?

A brit nyelv- és számzseni mesélt podcastben az autizmusról, a szinesztéziáról és Kilenc elme című kötetéről.

...

A modern fejlődés őrületét felfogni nem lehet – Olvass bele Thomas Pynchon várva várt kötetébe!

Részletet mutautnk az Ellenfényben című, ezeroldalas regényből. 

...

A genetikán vagy az életmódon múlik az egészségünk?

A longevity című kötet megmutatja, hogy mi az, amit magunkért tudunk tenni.